Türk genç yıldızlar Avrupa kupalarındaki performanslarıyla kendilerini göstererek, “Gelecekte bizi daha oldukça konuşacaksınız” mesajını net şekilde verdi. Bilhassa Fenerbahçe ve Galatasaray ’ın genç yıldızları hemen hemen sürem başı olmasına karşın şimdiden göze girmeyi başardı.

Altyapılarından yıldız futbolcu yetiştiremediği için ağır eleştirilere uğrayan Fenerbahçe’den başlamış olacak olursak… Muhammed Gümüşkaya ve Arda Güler’den sonrasında önceki gün de Fatih Yiğit Şanlıtürk’ün vitrine çıkması camiada sevinçle karşılandı.

ARDA’YI PEKMEZCİ KEŞFETTİ

Scout ekiplerinin taraması esnasında Serhat Pekmezci’nin Gençlerbirliği’nde ve 14 yaşlarında keşfederek F.Bahçe’ye kazandırdığı Arda Güler’e üst yapıyla koordineli olarak mentor, ruhsal destek sunar sunuldu.

MUHAMMED BEDELSİZ ALINDI

Galatasaraylı Sulh Alper Yılmaz ise her gittiği takımda memleketi Rize’nin plakası olan 53’ü giyiyor. Kuvvetli ve süratli. Futbola 2011’de Rize Hususi İdarespor’da başladı. 21 Yaş Altı Ulusal Ekibi’nda 3 kez forma giymeyi başardı.

HER ŞEY FATİH TERİM’İN SÖZÜYLE BAŞLADI

Galatasaray’da ekibini gençleştirme sonucu alan ve Kasım 2019’da ‘Artık oyuncuların geçmişine değil, geleceğine yatırım yapmalıyız’ ifadesini kullanan Fatih Terim bu söylemini resmen eyleme döktü. Bu sürem transferlerin yaş averajı bir tek 22! Geçen sürem Kerem Aktürkoğlu’na talih verip A Ulusal Ekip’a kadar yükselmesinde mühim tesiri olan Terim’in vitrine çıkardığı yeni genç isim ise Sulh Alper Yılmaz…

Terim, “Gençler için bir sabır gösterelim. Ben onlara güveniyor ve inanıyorum. Onları kazanmam için taraftarın da toleranslı olması oldukça mühim. Ben gençlere hep güvendim. Tanrı beni de onları da utangaç etmedi” demişti.

PEREIRA FENERBAHÇE’DE VİZYON DEĞİŞTİRİYOR

Vitor Pereira’nın 16 yaşındaki Arda Güler’e, 18 yaşındaki Fatih Yiğit Şanlıtürk’e 20 yaşındaki Muhammed Gümüşkaya’ya forma vermesinin F.Bahçe’de zihniyet devriminin ipuçları olduğuna dikkat çeken altyapı uzmanları “F.Bahçe geçmişte yıldız, pahalı oyuncuları aktarma etmeyi yeğleyen bir takımken, bu sürem ilk kez bir plan geliştiriyor. Pereira, Arda’da o ışığı görmese forma vermezdi” dedi.

Dereağzı Tesisleri’nde 10 kategoride, 30 teknik adamdan eğitim alan 300 çocuk, Muhammed’in Fatih’in attığı gollerle, Arda’nın gösterdiği alkışlık performansla yarına umutla bakıp, F.Bahçe’nin gelecekteki yıldızı olmanın hayallerini kurar hale geldiler. Tesislerde her ekip 2 teknik adam, 1 kaleci antrenöründen eğitim alırken, 1 fizyoterapist, 1 psikolog, 1 aile danışmanı, 1 diyetisyen, 1 mentor de geleceğin yıldızlarını yetiştirme mücadelesi veriyor. (Özgürlük)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz