UEFA Avrupa Ligi play-off rövanş maçında Fenerbahçe deplasmanda HJK Helsinki karşısında 5-2 kazanmayı başardı. Maçın peşinden teknik direktör Vitor Pereira mücadeleyi değerlendirdi.

Vitor Pereira, “Kesinlikle karakterli ve kaliteli bir oyun ortaya koyduk. Adil bir netice bulunduğunu düşünüyorum. Oyuna giren Arda Güler 16 yaşlarında, Fatih Yiğit Şanlıtürk 18 yaşlarında, Muhammed Gümüşkaya 20 yaşlarında. Altyapımızı kutlama etmek isterim. Tecrübeli oyuncuları kutlama etmek isterim, fazlaca iyi bir ekip ruhu sergilediler” diye konuştu.

‘Sakatlıktan çıktı 3 gol attı, bu her insanın yapabileceği bir şey değil’

Vitor Pereira, hat-trick icra eden Enner Valencia hakkında da övgü dolu sözler söylemiş oldu. Pereira, “Fazlaca mutluyum bu sebeple Fenerbahçe taraftarının takımlarını gruplarda görmek hakkıydı diye düşünüyorum. Valencia’yı da kutlama etmek isterim. Sakatlıktan çıktı 3 gol attı, bu her insanın yapabileceği bir şey değil” ifadelerini kullandı. 

‘Takımımın fazlaca koşup savaşacağını biliyordum’

Pek fazlaca sakatlık ve benzeri problemlerle uğraştıklarını söyleyen Portekizli teknik adam, “Maalesef sakatlıklardan dolayı canımız yandı fakat bugün aslen başrolü sahada savaşan, fazlaca koşan, savaşım eden oyuncuların hak ettiğini düşünüyorum. Fazlaca büyük bir ekip ruhu ortaya koyular. Ümit ederim sakatlarımız da en erken şekilde dönerler. Taktikten ziyade ekip ruhu yaratmanın fazlaca mühim bulunduğunu düşünüyorum. Doğal ki taktik de fazlaca mühim fakat yarattığınız ekip ruhu belirleyici oluyor. Bugün de bunun bu şekilde olacağını biliyordum. Takımımın fazlaca koşup savaşacağını biliyordum. Bu yüzden sonuçtan dolayı fazlaca mutluyum; takımımız, kulübümüz ve taraftarlarımız için” diye konuştu.

Elindeki tüm futbolculara talih vermeye çalışan bir teknik direktör bulunduğunu söyleyen Pereira, şöyleki konuştu: “Daha ilkin de söylediğim benzer biçimde ben kafasında ideal 11’i olan bir teknik direktör değilim. Ben elindeki tüm futbolculara talih vermeye çalışan, onları oynatmaya çalışan bir teknik direktörüm. Yaştan bağımsız olarak söylüyorum bunu bu sebeple bu gençler genç oldukları için oynamıyorlar, kaliteli ve karakterli oldukları için oynuyorlar. Biz onlara inanıyoruz. Onlar da doğal ki bu şekilde talih almaya devam edecekler am çalışmaya da devam etmeleri gerekiyor. Tevazulu bir halde devam etmeleri gerekiyor bu sebeple hayatta devamlı mütevazı olmalısınız.”

‘Kaliteli oyuncuları var’

Rakipleri HJK Helsinki’den bahseden deneyimli çalıştırıcı, “Organize bir ekip. Hakikaten kaliteli futbolcuları var. Onlara bu sezonda başarılar arzuluyorum. Ümit ederim bu şekilde devam edip gençleri de futbola kazandırırlar. Bu iki maçta iyi futbol oynayıp hak ettiğimizi düşünüyorum” açıklamasında bulunmuş oldu. Her gün yeni bir oyuncunun adını Fenerbahçe’yle görüyorum” diyen Vitor Pereira, “Bir yada iki oyuncunun adı kesinlikle çıkıyor. Benim için mühim olan antrenman, çalışmak, kalite ve karakter. Oyuncularda bunu görmek isterim. Enner’de de öteki oyuncularımda da bunu görüyorum. Kolay değil, üç günde bir maç yapıyoruz. Fakat ben bu kuvvetli ekip ruhunu görmek isterim takımımda” ifadelerini kullandı.

‘Mesut hala aynı şahıs’

Mesut Özil’le ilgili gelen soruya Pereira, “Doğal ki Mesut benzer biçimde bir kariyer yapabilmeniz için muhakkak fazlaca yetenekli, teknik anlamda fazlaca kaliteli olmanız ve bununla birlikte fazlaca kuvvetli bir kalitenizin olması gerekir. Onun oynadığı takımlarda oynamak, onun sergilediği seviyede futbol oynamak kolay değil. O hala aynı şahıs. Fazlaca çalışmak ve gençlere yardım etmek istiyor. Kendisi kaptanlarımızdan birisi. Top yuvarlandıktan sonrasında futbolcular parayı unuturlar, tutku için, içlerindeki ateş için oynarlar. Benim bu biçim oyuncularla edindiğim deneyim bu” yanıtını vererek sözlerini noktaladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz