İlhan Palut, 3 bölgeye transfer yaparak lige başlamak istiyor

İlhan Palut, yeni sürem hazırlıkları kapsamında ikinci etap için Erzurum’un Palandöken Dağı eteklerindeki Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’nde takımın çalışmalarıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunmuş oldu.

Kentin havası sebebiyle hazırlıkların iyi gittiğini belirten Palut, “Çalışmalarımız güzel gidiyor. Erzurum yaz kampı noktasında iyi tesislere, sahalara haiz. Mevsim ve hava olarak antrenmanlara ve hazırlık maçlarına uygun bir yer.” dedi.

Palut, takımın başına geldiği dönemde oyuncularda negatif bir havanın etkili bulunduğunu ifade ederek, “Biz göreve geldiğimizde bundan önceki yıl yaşanmış olan fena durumdan dolayı gene aynı şey olur mu, yine süreç negatife döner mi diye ekibi kaygı içinde buldum. Camiada da bu kaygı başlamıştı. Geçen yıl fazlaca yoğun maçlar vardı ve oyuncularda öz itimat ve savaşım enerjisini artırmaya yönelik emekler yaptık.” diye konuştu.

Kendi döneminde de takımda bir ekip olumsuzlukların yaşandığına işaret eden Palut, şu şekilde konuştu:

“5-6 hafta devam eden negatif periyodumuz oldu fakat ligin sonuna doğru yine bir çıkışla ligi 11. bitirmeyi başardık. Genel manada benden sonrasına baktığımızda en belirgin fark takımdaki öz itimat ve savaşım gücünde artış gördüm. Ceza sahasında 7-8 kere topla buluşan bir takımdan bunu 30’a yakın seviyelere getiren bir Konyaspor oluştu. Bu şut ve gol girişimi sayılarımıza da yansıdı. Belli noktalarda gelişmenin bulunduğunu söyleyebilirim fakat gelişmenin sonu yoktur. Daha da iyi olabilirdi fakat netice olarak bence kabul edilebilir bir noktada geçen sürem ligi tamamladık.”

“Her istediğimiz aktarma istediğimiz vakit olmuyor”

Palut, sürem başı kamplarında ekip kurgulamasının iyi yapılması icap ettiğini anlatarak, buna nazaran transferlerin gerçekleşmesi icap ettiğini aktardı.

Ekibi yeni sezona hazırlama ve buna nazaran bir kurgu yapmanın ardında olduklarını dile getiren Palut, şu şekilde devam etti:

“Ekibi hazırlama ve buna nazaran kurgulama bizim iki ana parametremiz. Bir teknik direktör olarak kendimizi bundan soyutlayamıyoruz. Her istediğimiz aktarma istediğimiz vakit olmuyor. Bunun bir sürü koşulları var ve hepsinin birleşip aynı anda iştirak etmesi gerekiyor. Yeni Türk oyuncu oynatma kuralıyla Oğulcan Ülgün, Soner Dikmen, Serdar Gürler ve Mpoko’yu alarak 4 aktarma yaptık. Geçirme süreci devam ediyor ve yönetimimizle istişare halindeyiz. Orta saha, kanat ve forvet bölgelerine arayışlarımız sürüyor.”

Palut, takıma katkı sağlayacak futbolcu aradıklarını anlatarak şunları kaydetti:

“10 günde transferi bitirebilirsiniz fakat mühim olan doğru ve takıma katkı sağlayacak oyuncuları bulmak şundan dolayı bir yıl bu oyuncularla devam edeceğimizi düşünürsek burada hata yapmak şansımız yok. Bir ihtimal bir hata olabilir fakat genel manada bunu başarı göstermiş geçirmek zorundayız. Onun için hedeflediğimiz oyuncularla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 3 bölgeye ihtiyacımız var. Bunun da en kısa zamanda gerçekleşmesi mühim. Oyuncunun lig öncesi takımla emek vermesi, uyum sağlaması ve fizyolojik eksikliği var ise bunu gidermesi bizim açımızdan mühim. O bölgeleri de en kısa zamanda tamamlayacağız.”

“Taraftarsız futbolun tadı tuzu yok”

Yeni sezonda taraftarların karşısında olacaklarını dile getiren Palut, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Hakikaten taraftarsız futbolun tadı tuzu yok. İlk başlangıçta fazlaca daha zorlanmıştık taraftarsız maç oynama süreci uzayınca nispeten alıştık. Bu yıl yüzde 50 izleyici ile başlayacağız. İnşallah bu yıl pandeminin de ilerlemesi durur ve ülkemizdeki koşullar sıhhat açısından daha rahat olur ve en kısa zamanda tam kapasite ile taraftarımıza açılırız. Geldiğimizden beri taraftarla buluşma şansımız olmadı ve bu tabi ki ikimiz de bir coşku yaratıyor. Yüzde 50 de olsa o tribünde o ambiyansı taraftarımızla yaşamak bizim için coşku verici olacak. Bu birlikteliği güzel neticelerle da desteklersek hepimiz için daha mutlu günler olur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz