Ahmet Ağaoğlu: Yayıncı kuruluşla alakalı olarak çok ciddi sıkıntı vardır

Trabzonspor Kulübü ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ahmet Ağaoğlu, yapmış olduğu konuşmada yayıncı kuruluşla yaşanmış olan sıkıntıların kulüplerden kaynaklandığı şeklinde bir idrak oluştuğunu ifade ederek, “Fazla hesaplara detaylara ve eleştirilere girmeden… Tarlada çalışan biz ürünümüzü pazarlayan siz. Bir kereye mahsus yada iki kereye mahsus indirim yapılmış olabilir, bu kapıyı biz sonuna kadar açtık, sonuna kadar da bu şekilde gidecek anlamının çıkmadığını bunun bunu ifade etmediğini devamlı anlattık.” dedi.

Gösterim gelirinin kulüpler için önemine işaret eden Ağaoğlu, “Alt kulüplerinin kulüp başkanlarının ne tür sıkıntılar içinde olduğu, hem de Süper Lig kulüpleri, Anadolu kulüplerinin gelirlerinin yüzde 60-90’ının naklen gösterim gelirinden kaynaklandığını düşünürsek, birkaç kulüp başkanımızın, bilhassa Sivasspor Kulübü Başkanımızın parayı kasada görmeden geçirme yapmadığını tamamımız biliyoruz, takdir ediyorum kendisini. Bu şekilde bir sıkıntının yaşandığı yerde eğer her şey güllük gülistanlıksa yüzde 25 peşinimizi bu ayın sonuna, en geç 15 Ağustos evveliyatına kadar istiyoruz, bu mevzuyu kapatıyorum. Fazla da münakaşa yaratmak istemiyorum. Fakat ciddi sorun vardır, yayıncı kuruluşla ilgili olarak fazlaca ciddi sorun vardır… Pandemi oldu indirin, enflasyon oldu indirin, kur arttın indirin… Netice itibarıyla dönerek bakınca TMSF’deyken 2 milyon 300 civarı olan abone sayısı bugün 1 milyon 300’lere düşmüş durumda. Kendi ticari başarısızlıklarının bedelini ülke futboluna ödetemezler. Benim Kulüpler Birliği Başkanı olarak söyleyeceğim bu kadar.” şeklinde konuştu.

Futbol ailesinin genel sıkıntısının beraber çözülmek zorunda bulunduğunu vurgulayan Ağaoğlu, “Türk futbolunun sorunlarını futbol ailesi ve paydaşları çözer. Bunun dışındaki hiçbir iradenin bizim irademizin üstünde bir güce haiz olamayacağını ifade etmek istemiyorum.” ifadesini kullandı.

Yabancı oyuncu sınırlaması mevzusuna da değinen Ahmet Ağaoğlu, şunları kaydetti:

“Bizim görüşümüz şu; Yerli oyuncuyu yabancı oyuncuyla rekabet edebilir bir düzeye taşımadıktan sonrasında konulmuş olan sınırlamalar, 1960-1970’lerde konulmuş olan ithalat yasağının bir değişik versiyonu olmaktan öteye geçemez. Biz yerli oyuncunun yabancı oyuncuyla savaşım seviyesini artırmadıktan sonrasında konulmuş olan yasağın hiçbir faydası olmayacaktır. Rekabet düzeyine geldiğimiz vakit aslına bakarsan yasak koymaya gereksinim kalmayacaktır. Kulüpler Birliği olarak birkaç kulübümüzle beraber devamlı tavsiye getiriyoruz. Biriki lig dedik, B ligi dedik, değişik versiyonlar da öne sürdük. Bunların altyapısı yapılmadan, sıhhatli bir altyapı sistemi oluşması ve gençlerimizin rekabet edebilir savaşım düzeyi yüksek bir ligde oynamadan yabancılarla rekabet etmesi mümkün değil. Bu mevzuyla ilgili Federasyonla hala görüşüyoruz. Dün akşam sabaha karşı münakaşa mevzularından birisi buydu. Altınordu Kulübü Başkanımızın yapmış olduğu sunum bu işin altyapısı aslına bakarsak. Gençlerimizin savaşım anlamında önünü açmak Türkiye Futbol Federasyonu’muzun görevi.”

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz