Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu'ndan transfer açıklaması

TSYD’den meydana getirilen yazılı açıklamada, Trabzon Şube Başkanı Selçuk Kılıç ve yönetim kurulu üyeleri İstanbul’da bulunan birliğin binasında Ağaoğlu ile bir araya geldi.

Ağaoğlu, Trabzonspor ve ülke futboluna ilişkin gündemle ilgili basın mensuplarının soruları üstüne yapmış olduğu açıklamada, biriki lig ya da B ekibi uygulaması mevzusunda düşüncelerini dile getirerek, “Biriki lig ya da B ekibi uygulamasının, UEFA üyesi ülkeler içinde değişik uygulanış şekilleri var. Bizde 19 Yaş Altı Gelişim Ligi diye bir lig var. Burada 19 yaş altı grubunun altında genç oyuncular kendi aralarında savaşım ediyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir platformda kendi eş değerleri ile savaşım etmiş olduğu takdirde gelişim sağlaması mümkün değil. Oradaki savaşım düzeyi belli, direncin de düzeyi belli. Gelişim sağlamak için, savaşım düzeyinin ve direncin artması lazım. Bu insan anatomisinde de bu şekilde. Onun için 19 yaş altı içinde gelişim sağlanacağına inanmıyoruz. İşin tabiatından dolayı böyle bir durum de mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Başkan Ağaoğlu, bordo-mavili takımın yeni sezonun en iddialı takımları içinde gösterilmesine ilişkin de görüşlerini belirterek, futbolun bir halde marka değerinin artması için göze hoş gelmesi icap ettiğini ve bunu da kreatif oyuncularla sağlandığını kaydetti.

Lig başlamadan Trabzonspor’un şampiyonluğun favorisi olarak gösterilmenin sıhhatli bir değerlendirme olmadığını vurgulayan Ağaoğlu, şu şekilde devam etti:

“Sadece şu geçen yıl sezonu bir anlamda mevcut kadro yapısıyla başarı göstermiş bir halde tamamlayan bir Trabzonspor vardı. Kısaca gemici tabiriyle yelkenlerini şişirmiş belli bir hıza ulaşmış bir Trabzonspor vardı. Şu anki görüntüde geçen seneki eksiklerini de yüzde 80-90 oranında tamamlayarak aynı şekilde yoluna devam eden. Kısaca rota aynı, akım aynı, tayfa aynı fakat gereksinim olan bölgelere de takviye yaparak yoluna devam eden bir yapı şu anda Trabzonspor. Şampiyonluk mücadelesi verecek olan takımların bazı eksiklerini oldukça geç gidermeleri dolayısıyla Trabzonspor’un bu yapılanmayı erken tamamladığı için favori gösteriliyor. Ben ona katılmıyorum. Favori olmak için bu kafi değil sadece avantajlı. Aktarma ve hazırlık periyodunu bu mücadelenin içine girecek olan takımlardan daha avantajlı bir halde başladı. Bence favori ile avantaj içinde birazcık fark var.”

Ağaoğlu, aktarma ettikleri oyuncuların Trabzonspor’un kendilerine yapılacak ödeme şekliyle, zamanlaması ile ilgili sorunları olmadığını işaret ederek,” Trabzonspor son üç yıl içinde oyuncularının parasını günü gününe verip, denk bütçeyle yürüyen kulübün finansman yapısı ve kulübün gerçekleri doğrultusunda hareket eden bir kulüp izlenimi bıraktı. Bu bir unsur. Bir diğeri, yönetimsel anlamda da teknik kadroyla yönetimin bununla birlikte da izlemenin tam bir uyum içinde çalmış olduğu bir süreci yakaladık. Daha doğrusu onu da maksimumu yakaladık. Bu da büyük bir unsur. Bu da taşları, tuğlaları hep üst üste koyarak, eksikleri tamamlayarak geldik. İki yıl ilkin bir ihtimal bunların yüzde 50’sini yapabilirdik. ” şeklinde görüş belirtti.

Göreve geldiklerinde ’3-4 seneye ihtiyacımız var’ sözünü hatırlatan Ağaoğlu, “Kastettiğimiz şey buydu aslına bakarsanız. Bütçe belli değil, gelir belli değil. Bir sürü sıkıntıları yaşadığın boyutta her şeyi aslına bakarsanız dört dörtlük yapmanız mümkün değil. Biz bu sürem lig bittikten derhal sonrasında 3 tane aktarma yaptık. Bunu daha ilkin yapamazdık. İdari sorun yaşanırdı.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Ağaoğlu, aralık ayında gerçekleşecek olan seçimli olağan genel kurulla ilişkin de şunları aktardı:

“Aralık ayını asla düşünmüyorum. Ben onun hesabını yapmıyorum. Benim burada yapmam ihtiyaç duyulan bir iş var. Kafanızı, düşüncelerinizi değişik bir noktaya odaklarsanız, enerjinizin de bir bölümünü oraya kaydırmanız lazım. Benim açımdan baktığınız vakit bu mümkün değil. Bizim meydana getirecek oldukça işimiz var. Popülizmin hesabını yapmak yerine, aralık ayındaki seçimin hesabını yapmak yerine bugünün ve takımla ilgili olarak geleceğin hesabını yaptığımız için. Mesela bizim yeni sürem kamp programı şubat ayında belliydi. Kamp yeri olarak seçilen yer hem lokasyon olarak hem de tesis olarak dört dörtlük. Her türlü imkanın olduğu bir yerde meydana getirilen kamp yeri şubat ayında planlanmıştı. Transferler aralık, ocak, şubat aylarında planlandı. Sözlü anlamda (ilke) biten aktarma sayısı mart ayında 3’tü.”

Trabzonspor’un aktarma çalışmalarına değerlendirmelerde bulunan Ağaoğlu, “O mevzuda bizim acelemiz yok. Takımda forvet sıkıntısı yok. Avrupa’da inanılmaz bir durgunluk var. Mesela Borussia Dortmund 60 milyon avroya bir oyuncusunu sattı. Aynı Dortmund Lig 2’den sol bek bakıyor.” yorumunu yapmış oldu.

Ağaoğlu, teknik direktör Abdullah Avcı ile devamlı kontakt halinde olduklarını, süreç içinde doğabilecek ihtiyaçlara nazaran aktarma yapabileceklerini belirterek, “Eksiklerimizi büyük seviyede tamamladık. Aktarma penceresi de 7 Eylül’de kapanacağına nazaran vakit bizlere hangi mevkilerde oyuncuya ihtiyacımız bulunduğunu gösterecek. Ona nazaran acil etmeden, önümüze oldukça değişik fırsatlar da çıkabilir. Yabancı anlamında 1 ya da 2 oyuncunun üstünde bir aktarma fizyolojik olarak da mümkün gözükmüyor. İleriye dönük olarak da yerli oyuncu transferi gerçekleşebilir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Ekuban ve Uğurcan Çakır’ın transferlerine de değinen Ağaoğlu, “Bu mevzuda gelecek günlerde bir değerlendirme yada karar verebiliriz. Uğurcan bonservis bedeli yüksek segmentte yer edinen bir oyuncu. Nadir görülen taşlar biliyorsunuz ki devamlı değerlidir. Onların alıcıları da sınırlıdır.” ifadesine yer verdi.

Ağaoğlu son olarak olimpiyatlarda savaşım eden Trabzonspor’un ulusal boksörü Busenaz Sürmeneli’nin de altın madalyayı kazanacağına inandığını belirtti.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz