Fenerbahçe U19 hocası Gökhan Bozkaya: Pereira ile gelecek emin ellerde!

Fenerbahçe tarihinde en geç forma giyen 5 isimden kabul edilen Gökhan Bozkaya, 5 senedir vazife yapmış olduğu U19 Ekibi’nda gene başarı göstermiş bir sezonu geride bıraktı. Genç alıştırmacı U19’la ilgili sürem değerlendirmesi yaparken Sarı-Lacivertliler’in yeni hocası Pereira ile ilgili de övgü dolu sözler sarf etti. Başarıya ulaşmış hoca pandemi sürecine dikkat çekerek, “Bilhassa genç oyuncular için oldukca sıkıntılı bir dönemdi. Sadece biz ekibimizle birlikte bu süreci oldukca iyi geçirdik. Oyuncular 1 yıl sahadan uzak kalırken mümkün olduğunca online olarak fizyolojik çalışmalarımızı sürdürdük. Bunun yanı sıra görüntülü analizlerle futbolcuların taktik bilgisini geliştirecek emekler yaptık. Birçok maçı oyuncularla birlikte çözümleme ederek onların en azından taktiksel gelişimlerini çoğaltmak istedik. Bunda da oldukça başarı göstermiş olduk” dedi ve ekledi:

‘Fenerbahçe benzer biçimde oynadık’

“U19’da sezona başlarken birçok oyuncumuz değişik takımlara kiralık olarak gitmişti. U16 ve 17’den oyuncuları toparlayarak oldukca daha genç bir kadroyla savaşım ettik. Buna karşın pandemi sürecinde yaptığımız çalışmaların karşılığını aldık. Bundan dolayı geriden oyun kuran, hücumda çoğalan, 3. bölgede baskılı oynayan bir profil ortaya koyduk. Kısaca U19 Takımımız Fenerbahçe nasıl oynaması gerekiyorsa öyleki oynadı. Bu ekip içinden minimum 4-5 oyuncu bu sürem A Ekip’da talih bulabilecek seviyeye geldi. Uzun seneler da Fenerbahçe’ye hizmet edecek oyuncular bunlar. Arda Güler, Okan Kurtulan, Fatih Yiğit başta olmak suretiyle oldukca sayıda potansiyel oyuncu var.”

‘Daha çok genç göreceğiz’

“Pereira ile bundan önceki dönemde de çalışmıştım. Altyapı oyuncuları için mühim bir talih. O dönem de gelip altyapıya bir sunum yaparak oyun felsefesini aktarıp ortak emek harcama istediğini söylemişti. Bu oldukca değerliydi. Gençlere oldukca ehemmiyet veren bir teknik adam. Bizim maçlarımızı da izleyerek lig biter bitmez mühim oyuncuları kampa aldı.”

‘Başkan altyapı için talih’

“Başkanımız altyapıyla oldukca ilgili. Birçok maçımızı gelip izledi. Genç oyuncular için bu kıymeti görmek oldukca mühim. Hatta yenildiğimiz bir maçtan sonrasında gelip, skorun mühim olmadığını, ortaya konan oyundan dolayı ekibi kutlama ettiğini söylediğinde takımın özgüveni yerine gelmişti. Bilhassa bu yaş gruplarında ruhsal gelişim, taktik ve fizyolojik gelişim kadar kıymetli. Ikimiz de daima bunu bilerek hareket ediyoruz.”

‘Gelişim devam ediyor’

“Almanya’dan geldiğimde altyapıdan A Ekip’a yükselerek hayalimi gerçekleştirmiştim. Futbolu bıraktıktan sonrasında bu büyük kulübün altyapısında hocalık yapmak, gençlerin gelişimine katkı sağlamak paha biçilemez. Fazlaca mühim tecrübeler edindim fakat gelişimim devam etmekte. Fazlaca kıymetli bir ekibimiz var ve ben de eksiklerimi gidererek, elde edebileceğim her türlü donanıma haiz olarak yoluma devam etmek isterim.” 

Ömer Necati Albayrak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz