Adil Gevrek: Hadebe'yi 1,5 milyon Euro'ya gönderiyoruz

Yeni Malatyaspor Kulübünün senelik olağan mali genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Battalgazi Belediyesi Konuşma Salonu’nda meydana gelen görüşmede konuşan Kulüp Başkanı Adil Gevrek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının  futbol üstündeki olumsuzluklarından bahsederek, öteki kulüpler şeklinde Yeni Malatyaspor’un da mali açıdan etkilediğini belirtti.

 Gevrek, kulübün borçlarıyla ilgili şunları söylemiş oldu: “Geçen senenin mali kongresinde açıkladığımız borcumuz 61 milyon. 2020-2021 sezonunda borcumuz kısa vadede 55 milyon, uzun solukta 20 milyon ve ortalama 75 milyon borcumuz var. Geçin yıl pandemiden dolayı mart ayından hazirana kadar ara verilmişti. Gösterim gelirimizden ciddi şekilde ödemeler durmuştu, ödemelerde zorlandığımız bir yıl olmuştu. Borcumuz net 75 milyon lira. FIFA’da 3 tane de dosyamız var, bu dosyalar daha neticelenmedi. Açıklanan herhangi bir dosya olmadığı için oradaki borcumuz net değil.”

“Minimum borcu olan ilk 5 kulübün arasındayız”

Adil Gevrek, kulübün mali durumundan bahsederek, şunları kaydetti: ” Süper Lig ’de öteki takımlara baktığımız süre 75 milyon borcumuz var dediğimizde, ’dostlar 75 milyon Süper Lig’deki bir ekip için borç mu’ diyorlar. Öteki takımların 400-300-200 milyon, birlikte rekabet ettiğimiz takımların ciddi borçları var. ’Ekonomik dengeleri sağlamalıyız’ diyoruz ve 7 senedir, son 2 yıl hariç borçsuz getirdik. Bir tek yayıncı kuruluşun gelirleriyle bir takımın Süper Lig’de dönmesi olanaksız. Ara sıra Malatya Büyükşehir Belediyesi destek verdi. Bu güne kadar Afrika’da öteki ülkelerden genç oyuncuları bularak, 50 bin dolar bonservisle alarak, 2 milyon dolara satarak, kulübümüzü yaşatmaya çaba ediyoruz. Minimum borcu olan ilk 5 kulübün arasındayız.”

‘Hadebe transferi yüzde 99 bitti, 1,5 milyon avroya ABD’ya veriyoruz’

Kulüpten ayrılan oyuncuların ücretleriyle ilgili ise Gevrek, “Bizim her şeyimizi saydam, biz Azubuike’yi 2 milyon avroya sattık ve ortalama 6 ay bunu açıklamadık. Yaptığımız protokol gereği iki kulüp bunu 6 ay açıklamayacaktı. Youssuf’u 2 milyon 150 bin avroya sattık. Bugün Hadebe’yi konuşuyoruz, yüzde 99 bitti, 1,5 milyon avroya ABD’ya veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın arkasından raporların ibrasına geçildi, oylamada tüm raporlar okunarak kabul edildi. Kongrede kulübün 2020-2021 sezonu gelir ve gider tablosu 188 milyon lira olarak açıklandı.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz