Ahmet Ağaoğlu: Avrupa'nın gözü Trabzonspor'un yetiştirdiği oyuncularda

Yeni sezona kuvvetli bir kadro kurma arzusuyla geçirme çalışmalarını sürdüren Trabzonspor ‘da başkan Ahmet Ağaoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) yabancı oyuncu kuralı ile ilgili sonucu ve yeni sürem ilkin geçirme emekleri hakkında Demirören Haber Ajansı’na (DHA) hususi açıklamalarda bulunmuş oldu. Ağaoğlu, “Kampa kadar 5 oyuncu transferi düşünüyorduk, sonrası ihtiyaçlara bakılırsa şekillenecekti, hocanın raporu ve ihtiyaçlara bakılırsa bakılacak. Tüm transferler hoca ve seyretme ekibinin istekleri doğrultusunda yapılıyor. 2 oyuncu güvence diyebilirim, sonrası ince ve detaylı bir emek harcama sonrasında ortaya çıkacak” dedi. 

“FEDERASYONUN YABANCI KURALI BAZI HESAPLARI YENİDEN YAPMAMIZI GEREKTİRECEK”

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yabancı kuralı ile ilgili almış olduğu yeni karar için Ağaoğlu, “Doğal ki konuşulan oyuncular var fakat ben geçirme imza attırmadıktan sonrasında ne adını kamuoyuna söylememek şeklinde bir yapım var bu mevzularla ilgili izahat yapmıyorum. Aktarma dünyası enteresan bir dünya imza atılana kadar neyin nasıl sonuçlanacağı kim bilir. İş 10 kere daha değişikliğine uğrayabilir. Belli aşamaya gelinen oyuncular var, federasyonun açıklamış olduğu yabancı kuralı bazı hesapları tekrardan yapmamızı gerektirecek” şeklinde konuştu.

“ALT YAPISI OLUŞTURULMADAN ALINAN BU KARAR PREMATÜRE BİR KARARDIR”

2, 2.5 yıldı federasyondan isteğimiz biriki ekip uygulamasının hayata geçirilmesi. Geçen yıl biriki takımımızla 3’üncü Lig’in içinde yer almak istedik. Bu talebimizim federasyon tarafınca kabul görmedi. Öteki yandaş adı bir ihtimal alt yapı fakat futbolun ya da sporun en mühim yapısı, temel taşı. Alt yapıya ihtiyaç duyulan yatırımı yapmazsanız, ihtiyaç duyulan önemi vermezseniz oyuncu çıkmaz mı çıkar fakat binde bir çıkar. Bin oyuncu da bir tane çıkar. Alt yapıya sağlam bir yatırım yapmış olursanız, tesis yardımı yapar ve iyi bir halde finanse ederseniz, doğru programlar üstünden giderseniz o bin de bir rakamı yüzde üç, yüzde beş olur. Bunlarım hiçbir emek harcaması yapılmadan alt yapısı oluşturmadan, ileriye dönük bizi tatminkar projeler önümüze koyulmadan yabancı kuralı getirilmesi oldukça sıhhatli değil. 8+3 olur, 7+4 olur, 6+5 olur buna bir itirazım yok. Savaşım düzeyini aynı dokunabilecek ya da yukarılara taşıyabileceksek bir sorun yok fakat projeler sunulmadan bu şekilde bir karar alınıyorsa kimse kusura bakmasın bu prematüre bir karar. 

“AVRUPA’NIN GÖZÜ TRABZONSPOR’DA”

Oyuncu satışından mühim gelirler elde eden Trabzonspor’da başkan Ağaoğlu, “Yazılmış gerçi Okay Yokuşlu’yu siz sattınız diye fakat Okay’ı biz satmadık, buy-out maddesi vardı, futbolun içinde insanların da o buy-out maddesini bilmesini gerekiyor. Okay, Celta Vigo’ya gitti, sonraki yıl Türkiye’nin üstün dereceli transferi alt yapıdan yetişerek yurt haricinde giden Yusuf Yazıcı var. Yalnız bonservisine 17.5 milyon Euro bonservis bedeli ödendi olarak bakma doğru olmaz. Edgar IE’nin de bonservisinin yüzde 50’si Trabzonspor’da. Edgar’ın da nasıl bir oyuncu bulunduğunu hepimiz biliyor. Yusuf Yazıcı gittiğinde aynı sürem Abdülkadir Yaşam’e de ciddi bir teklif gelmişti, kulübün adını vermeyelim o kulübe saygıdan dolayı fakat 23 milyon Euro teklif gelmişti. Geçen sürem da 375 bin Euro kiralık bedelle Trabzonspor’a gelen Alexander Sörloth’un 21 milyon Euro’ya RB Leipzig’e gidişi var. Yetiştirmek değil, geliştirmek de oldukça mühim. Bugün Uğurcan, Abdülkadir Yaşam konuşuluyor, son zamanlarda bir iki kulüp menajeri ve sportif direktörleri tarafınca Berat’ın adı geçirme söyleniş edilmeye başlandı. Bu mevzuda örnek bir kulüp konumuma geldik. Avrupa’da konuşlan Trabzonspor oyuncu yetiştiriyor, yetiştirilen oyuncuların da geldiği nokta her insanın malum. Avrupa’nın gözü Trabzonspor’un yetiştirildiği ve geliştirdiği oyuncuların üstünde” dedi.

“5 TRANSFER DÜŞÜNÜYORDUK 2 OYUNCU DAHA GARANTİ GELİR”

Aktarma çalışmalarıyla ilgili olarak da Ağaoğlu, “Kaide cuma günü bugün deş unu anladık ki federasyon geri adım atmayacak. Yalnız Trabzonspor değil tüm kulüpler, hesabını kitabını, planını tekrardan gözden geçirmek zorunda. Kampa kadar 5 oyuncu transferi düşünüyorduk, sonrası ihtiyaçlara bakılırsa şekillenecekti, hocanın raporu ve ihtiyaçlara bakılırsa bakılacak. Tüm transferler hoca ve seyretme ekibinin istekleri doğrultusunda yapılıyor. 2 oyuncu güvence diyebilirim, sonrası ince ve detaylı bir emek harcama sonrasında ortaya çıkacak” diye konuştu.

İbrahim ALİOĞLU – Olgucan KALKAN / İSTANBUL,(DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz