Corona virüs tedbirlerini alan Galatasaray, iç saha maçını bekliyor

Dünyayı tesiri altına alan yeni tip koronavirüs, dünyada birçok spor müsabakasının da ertelenmesine niçin oldu. Uzun süredir futboldan uzak kalan kulüpler ve futbolseverler, heyecanla 12 Haziran’ı bekliyor. TFF tarafınca açıklanan talimatlar gereği hazırlıklarını sürdüren, Türk Telekom Stadyumu’nda lüzumlu önlemleri alan Galatasaray Kulübü, 21 Haziran oynayacağı Gaziantep FK müsabakasını bekliyor. Galatasaray Kulübü Türk Telekom Stadyumu İşletme Direktörü Murat Ersoy, alınan tedbirler hakkında Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulunmuş oldu.

“SAHA İÇİNDE VE STATTA MÜMKÜN OLDUĞUNCA AZ İNSAN OLACAK”

TFF tarafınca açıklanan talimatlar gereği tüm hazırlıkları yaptıklarını ve çalışmalara da devam ettiklerini belirten Türk Telekom Stadyumu İşletme Direktörü Murat Ersoy, “12 Haziran’da başlamış olacak sürem. Biz 21 Haziran’da sahamızda oynayacağız. Federasyonun Covid-19 sürecinde yayınlamış olduğu protokole bağlı olarak yaptığımız hazırlıklara, son olarak yönerge açıklandıktan sonrasında tam anlamıyla ne yapacağımızı görerek halletmeye başladık. Saha içinde ve statta o gün mümkün olduğunca azca insan bulunacak. O gün için kontrol yapılmamış asla kimse stada giriş yapamayacak. Güvenlik; resmi ve hususi olmak suretiyle, stat temizlik görevlileri, işletme görevlileri, sporcular, hepimiz bu testte geçecek. Testi negatif olanlar vazife yapabilecek. İçeride çalışan görevlilerin içinde toplumsal mesafeyi gözeteceğiz. Doğal ki TFF’nin açıklamış olduğu talimatta yer edinen, her 20 metrede bir dezenfektan olacak. Top toplayıcılar da bez ve dezenfektan olacak toplar için. Yedek kulübelerinde gene federasyon emirinde yer almış olduğu şekilde, 3 koltuk boş bırakılarak oturulacak. Onun dışındaki personel daha mesafeli koltuklarla oturacak. Protokolde de toplumsal mesafe gözetilecek. Gelecek olan misafirlerimiz de mümkün oluğu kadar azca sayıda olacak. Federasyonun açıklamış olduğu sayıya bakılırsa bulunacak insanoğlu. Ikimiz de bu bağlamda önlemlerimizi alıyoruz” diye konuştu.

Ersoy ek olarak, şu an için hazır olduklarını vurgulayarak, “Yurt haricinde da başladı bildiğiniz gibi. Almanya ligi olsun, öteki ligler olsun, onlardan da neler olabileceğine dair televizyondan seyrederek, önlemlerimizi alarak geliştirmeye çalışıyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.

“TERMAL KAMERA İLE ATEŞ ÖLÇÜLECEK”

Maç sonrası basın mensuplarının futbolculardan röportaj almak için beklediği alan olan ‘Mixed Zone’a da değinen Murat Ersoy, “Burada maalesef, ‘Mixed Zone’ olarak tabir edilen bölgede basın mensupları futbolculardan röportaj alabiliyorlardı. Tedbirler kapsamında bu olmayacak. Basın toplantısıyla ilgiliyse, sorular alındıktan sonrasında ekip basın sorumlusuna, medya sorumlusuna iletilecek ve basın toplantı odasında da bu bağlamda yayıncı kurum haricinde başka kimse olmayacak. Gene toplumsal mesafe kapsamında sorular daha öncesinden takıma iletilmiş olacak. Ekip buradan giriş yapıyor. Burada aldığımız önlemlere ulaşınca, takımların 15’er dakika arayla stada gelmeleri talimatta var. Bir arada içeri girip, aynı anda aynı ortamda bulunmalarını engellemek amacıyla bu şekilde bir madde var. Ikimiz de burada bir termal kamera koyacağız. Her insanın ateşi ölçülerek içeriye alınacak. Koridor bildiğiniz şeklinde maç günleri görevli personelle dolu olur. Fakat o gün minimum sayıda insan olacak” dedi.

“POZİTİF ÇIKAN OLURSA, HAZIRLADIĞIMIZ İZOLASYON ODALARINA ALACAĞIZ”

Stada gelen her insanın testten geçeceğini ve negatif olanların stada gelebileceklerinin altını çizen Ersoy, DHA’ya yapmış olduğu açıklamada, “Eğer o gün ateşi yüksek çıkarsa birisinin, gene federasyonun emirinde yönlendirilen şekilde hazırlamış olduğumuz yalıtım odalarında izole edip, ateşi yine ölçeceğiz. Doğal doktorlar da burada olacak. Ek olarak federasyonun görevlendirmiş olduğu bir sıhhat koordinatörü de olacak. Değerlendirme sonucu ateş yüksek; inşallah olmaz, olursa nasıl davranacağımızı ona bakılırsa belirleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“SOYUNMA ODALARINA KİMSENİN GİRMESİNE İZİN VERMİYORUZ”

Soyunma odalarının steril hale getirildiğini ve içeriye kimsenin girişine izin verilmediğini vurgulayan Ersoy, “Maçtan ilkin yine dezenfekte edeceğiz. Böylece takımlar ulaştığında dezenfeksiyon anlamında hazır olacak. Maçtan sonrasında aynı akşam yine dezenfekte edeceğiz, ertesi sabah yine dezenfekte edeceğiz. Sporcuların sağlığı bizim için mühim, bunun için her şeyi yapacağız” şeklinde konuştu.

Murat Ersoy ek olarak, ustalaşmış şirketlerin yanı sıra kendilerinin de dezenfeksiyon emek harcamaları yaptığına değinerek, “11 Mart tarihinde, Türkiye’de ilk olay görüldüğünde, biz onun öncesinde stadımızı dezenfekte etmiştik, basın mensupları da gelip görüntülemişti. Covid Türkiye’de başladığından beri dezenfeksiyonu en iyi şekilde yapıyoruz. Ustalaşmış dezenfektan şirketleri ile birlikte yapıyoruz, kendi bünyemizde de var alet. İhtiyaç olması halinde asla dışarıdan birisinin gelmesini beklemeden, zaman kaybetmeden kendimiz de dezenfekte edebiliyoruz istediğimiz alanı” dedi.

“TEST YAPILMAYAN KİMSE STADA ALINMAYACAK”

Takımların stada 15’er dakika arayla geleceklerine dikkat çeken Ersoy, otobüslerin de mümkün olduğunca birbirlerinden uzak parklandırılacağını belirterek, “Stada gelecek insan listesini öncesinden belirleyeceğiz. Her insanın testi yapılacak. Maskede o gün için fazlaca mühim bir aksesuar olacak. Statta vazife meydana getiren hepimiz maskeli olacak ve toplumsal mesafe kurallarına dikkat edecek. Onun haricinde stada maalesef maskesiz ve kontrol yapılmayan kimseyi alamayacağız” diye konuştu.

“FUTBOL OYNAMAYA ÇOK MÜSAİT BİR STAT HAZIRLIYORUZ”

Stada giriş için iki değişik nokta bulunduğunu söyleyen Ersoy, “Bir vasıta girişimiz, bir de metro girişimiz var; yaya ve görevlilerin giriş yapmış olduğu. İki noktada da ateş ölçerlerle birlikte maske ve kontrol kontrolü yapılacak. Sadece o sıralama içinde olan personel ve görevli kişiler gelebilecekler. Ondan sonrasında içindeki önlemler devam ediyor olacak. Termal kamerayla yine ateşlerini ölçeceğiz, herhangi bir aksaklık olmaması için her şeyi yapacağız. Futbol oynamaya fazlaca uygun bir stat hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

KARTON TARAFTARLAR STATTA OLACAK

Öte taraftan Galatasaray’ın iç sahada oynayacağı maçlar için başlatmış olduğu karton taraftarlar projesine de taraftarların ilgisi yoğun oldu. “Sensiz Olmaz Galatasaray” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında iç sahada oynanacak olan karşılaşmalarda tribünlerde taraftarların fotoğrafları yer alacak. Sarı-kırmızılı kulüp, daha ilkin 1905 sıhhat çalışanının fotoğraflarının da ücretsiz bir şekilde tribünde olacağı açıklanmıştı.

Kaan ÜLKER – Serhan TÜRK – Serdar ALTINTEPE / İSTANBUL, (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz