Beşiktaş'ta Corona Virüs nasıl yayıldı?

Neticeleri pozitif çıkan öteki 7 kişinin arasındaki tercüman, malzemeci ve sıhhat çalışanının futbolcularla en yakın mesafeye giren kişiler olması, yeni vakaların çıkma ihtimali açısından da tehlikenin geçmediğini gösteriyor.

Pozitif olay sayısının bu kadar oldukca olması, idmanların erken başlamasından, futbolcu, teknik personel ve tesis çalışanlarının iyi tedbir almadığı ve kendi izolasyonlarını yapmakta yetersiz kaldığını gösteren tartışmaları da alevlendirmiş durumda. Bu tartışmalara TFF Sıhhat Kurulu tarafınca hazırlanarak, ilk kısmı 1 Mayıs’ta kulüplere gönderilen Futbola Dönüş Tavsiye Protokolü’nün umursanılmadığını da eklemek mümkün.

İşte Beşiktaş’ın en başından itibaren Koronavirüs seyri şu şekilde:

KİMSENİN OLMADIĞI İDMANLARDA SORUN YAŞANMADI

Siyah beyazlılar idmanlara en erken başlamış olan takımlardan birisiydi.

Teknik direktör Sergen Yalçın, 20 Nisan’da futbolcuların da talepleriyle yalnız ufak gruplar halinde ve aralarında minimum 1.5-2 metre olacak şekilde antrenman yapmalarına izin verdi. Buradaki en mühim detay ise, o dönemde tesiste minimum personel olması ve futbolcuların tesisin içini kullanmamasıydı. Oyuncular evde giyinip araçlarıyla ulaştıktan sonra direkt sahaya çıkıp koşu ağırlıklı idman yaparak, bitiminde gene direkt araca binerek evlerine gitti. Bu şekilde ortalama 8-9 idman yapılmış oldu.

TAKIM İDMANLARINA GEÇİLİNCE VİRÜS PATLADI

Futbol Federasyonu’nun liglerin 12 Haziran’da başlayacağını açıklamasından sonrasında resmi idmanlara geçen siyah beyazlılar, teknik direktör Sergen Yalçın yönetiminde daha kalabalık gruplar halinde çalıştı.

İdmanlara malzemeci, fizyoterapist, masör, teknik heyetin de eklenmesi ve Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nin çalışan personel kapasitesinin de artırılmasıyla, tesis içinde 100 kişiye ulaşan bir insan sirkülasyonu yaşanmaya başlandı. Bu sürede Nevzat Demir Tesisleri baştan aşağı dezenfekte edildi, her noktaya temizleme jelleri konuldu, hatta kamp tesisi girişine dezenfekte kabini bile yerleştirildi.

TESTLER GEÇ Mİ YAPILDI?

Ekip halinde antrenmanlara başladıktan 3 gün sonrasında koronavirüs testine girildi ve dördüncü gün doğrusu 9 Mayıs’ta açıklanan sonuçlarda bir futbolcu ile teknik personelin pozitif olduğu açıklandı.

Burada sorgulanan ve tartışılan mevzu ise siyah beyazlıların virüs testini geç yaptırdığı şeklinde. TFF tarafınca 1 Mayıs’ta ilk kısmı açıklanan ‘Futbola Dönüş Tavsiye Protokolü’ndeki en mühim detay, bir kaç aşamada gösterilen idman protokollerinde, her evre başlamadan kesinlikle kontrol yapılması şeklindeydi.

Siyah beyazlılar 5 Mayıs’ta ekip idmanlarına başlamadan ilkin kontrol yaptırmadı ve kimde ne olduğu bilinmeden 3 gün idman yapılmış oldu. Dördüncü günde meydana getirilen testlerde 2, dokuzuncu günde meydana getirilen testlerde de 8 olmak suretiyle 10 kişide pozitif vakaya rastlandı.

Görüldüğü şeklinde ortalama 100 kişinin bulunmuş olduğu Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nde virüsü dışarıda kapmış olan bir yada bir kaç şahıs, hem takıma hem de personele yaymış oldu.

BAŞKAN AHMET NUR ÇEBİ TEDBİRSİZ Mİ DAVRANDI?

Siyah beyazlılarda Başkan Ahmet Nur Çebi’nin testinin de pozitif çıkmasıyla yaşanmış olan şok doruğa ulaştı.

61 yaşındaki başkan Çebi, ‘oldukca dikkat etmeme ve tüm tedbirleri almama karşın bulaştı’ dese de, neredeyse her gün Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nde olduğundan virüsü kaptı.

Futbolcuların ilk idman hayata geçirmeye başladığı 20 Nisan’da tesislere gelen ve tüm gün orada kalan Çebi, sonraki günlerde de sık sık tesislere gitti ve vaktinin büyük bölümünü orada geçirdi. Bunun sebebi ise 50 milyon Euro’yu aşan ve 30 milyon Euro’ya düşürülmeye çalışan ekip bütçesiydi. Transferden Görevli Yönetici Erdal Torunoğulları’nın yurtdışından gelememesinden dolayı Asbaşkan ve Futbol A Ekip Görevli Yöneticisi Emre Kocadağ ile beraber futbolcularla maaş indirimi ve yeni sözleşmeler mevzusunda görüşen başkan Çebi, Ümraniye’deki kalabalıktan etkilendi ve virüse yakalanmaktan kurtulamadı.

ERDAL TORUNOĞULLARI VE YURT KARANTİNASINDAKİ 5 FUTBOLCU KURTULDU

Bu durumdan etkilenmeyen kişiler ise Transferden Görevli Yönetici Erdal Torunoğulları ve yurtdışından döndükten sonrasında karantinaya alınan Lens, Boateng, Ljajic, N’Koudou ve Ruiz oldu.

Erdal Torunoğulları dönüşte 14 gün yurt karantinasına gireceği için şimdilik dönmeyi düşünmüyor ve takımla ilgili tüm takiplerini video konuşma yöntemiyle yapıyor. Gelecek hafta yurt karantinası bitecek 5 futbolcu ise, antrenmanlar müddetsiz iptal edilmiş olduğu için ev izolasyonuna geçecek.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Beşiktaş’ta futbolcular ve personel için hala çekince geçmiş değil.

Koronavirüsün kuluçka süresinin 14 gün olmasından dolayı ‘kontrol sonucu negatif çıkanlar hala tedirginlik yaşıyor’ demek yanlış olmaz.

Siyah beyazlılar bundan sonrasında da koronavirüs testlerini yaptırmaya devam edecek. Şu anda alınan ilk tedbir ise tüm kontrol neticeleri tamamen negatife dönünceye kadar Nevzat Demir Tesisleri’ni tamamen kapatmak oldu. Olayın ruhsal boyutlarını da düşünen siyah beyazlılar, yönetimin, takımın ve personelin yaşamış olduğu yıkım ve tedirginlik giderilinceye kadar antrenmanlara başlamayı düşünmüyor.

(DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz