Konyaspor'dan TFF'nin kararına sert eleştiri!

Corona virüs pandemisi sebebiyle ara verilen Türkiye futbol liglerinde 2019-2020 sezonunun akıbeti belli oldu. TFF Başkanı Nihat Özdemir, dün Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ile bir araya gelmiş olarak liglerin kaderini belirleyecek toplantıyı gerçekleştirmişti. TFF Yönetim Kurulu ile toplantı meydana getiren Özdemir, zamanı sonucu deklare etti ve Süper Lig, TFF 1., 2. ve 3. Lig ile Bölgesel Amatör Lig’in (BAL) 12-13-14 Haziran’da başlayacağını deklare etti. Tüm merak edilenlere yanıt veren Özdemir, şartlar düzelirse, kalan 8 haftanın 4 haftasının seyircili oynayabileceğini deklare etti. Tek şehirde futbol oynamanın hiçbir vakit gündemlerini gelmediğinin altını çizen Özdemir, takımların kendi şehrinde kendi stadında oynanmasını istediklerini belirtti.

Bu açıklamanın peşinden Konyaspor cephesinden oldukça sert bir izahat geldi. 

İşte Konyaspor’un resmi web sitesinden meydana getirilen izahat:

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), koronavirüs salgını sebebiyle ara verilen ligler için hazırladığı “Futbola Dönüş Tavsiye Protokolü”nün ilk bölümünü birkaç gün ilkin gösterildi. Son aşama detaylı ve büyük emek harcandığı belli olan protokolde yer edinen önerilerle ilgili ilk planda ihtiyaç duyulan tedbirleri hassasiyetle aldık.

Sadece bu önerilerle ilgili spor kamuoyunun da ciddi eleştirilerinin bulunduğunu görüyoruz. Bilhassa teknik direktörler içinde “Futbola Dönüş Protokolü Önerileri” doğrultusunda 4 haftalık hazırlık sürecinin yeni bir ekip sorunları bununla beraber getireceğini ve mevcut durumun hem sporcu sağlığını tehdit etmeye devam edeceği hem de küme düşme ve şampiyonluk yarışını direkt etkileyeceği görüşü hakim. Sayın hocamız Bülent Korkmaz’la mevzu hakkında yapmış olduğumuz ilk değerlendirmede tıpkı öteki teknik adamlar benzer biçimde kendisi de protokolün mevcut haliyle hayata tatbikinin mümkün olmadığını beyan etti. Bu şartlarda futbolcuları maçlara motive etmenin hem mental hem de fizyolojik anlamda onları hazırlamanın kolay olmayacağının altını çizdi. 

Türkiye’de spor kamuoyu bu protokolü tartışırken diğer yanda FIFA Sıhhat Komitesi Başkanı yapmış olduğu açıklamada gerçekçi olunması ve salgının etkilerinin hafife alınmaması icap ettiğini söylemiş oldu. Başkan Michel D’Hooghe finansın, sağlığın önüne geçtiğini ve bunu doğru bulmadıklarını, mevzunun bir para meselesi değil hayatta kalma meselesi bulunduğunu, liglerin seyircili ya da seyircisiz oynanmasının büyük risk teşkil edeceğini, dolayısıyla ikinci dalgayı tetikleyebileceğini bu şartlarda Eylül’e kadar maçların oynanmamasının yerinde olacağını beyan etti. 

Türkiye Spor Hekimleri Derneği ise kişi ve cemiyet sağlığının korunması adına pandemi sürecinde spor organizasyonlarının başlatılmasının doğru olamayacağını, mevzu hakkında yapılması gerekenleri ve önerileri içeren geniş kapsamlı bir raporun Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’na sunulduğunu bu raporun kesinlikle dikkate akınması icap ettiğini kamuoyu ile paylaştılar. 

TFF Sıhhat Kurulu’nun hazırladığı Futbola Dönüş Protokolünde birçok mevzu masa başlangıcında uygulanabilir benzer biçimde görünse de spor kamuoyunun ortak düşüncesi sahada işler bu kadar kolay olmayacak. Bilhassa alt ligler bu protokolü tam olarak uygulayamayacak.

Protokol önerileri içinde en fazlaca tartışılan konulardan biri de yaşanacak vahim vakalarla ilgili kulüp doktorları ve yönetimsel menajerlerin görevli tutulması…İş kanununa gore hukuki açıdan cezai mesuliyet kulüp başkanları ve yöneticilerde… Hal böyleyken başlama takviminin daha yoğun konuşulmuş olduğu şu günlerde bu probleminin cevabının muhakkak netleştirilmesi gerekiyor. 

Yaşanacak herhangi negatif bir vakada doğabilecek her türlü maddi içsel sorumluluğu kim üstlenecek? 

– Risk devam etmesine karşın liglerin oynanmasına karar verenler mi?

– Protokolde bilhassa vurgulanan ‘bireysel mesuliyet’ kapmasında teknik kurul, futbolcular, kulüp çalışanları mi?

– Kulüp doktorları ya da yönetimsel menajerler mi?

– Kulüp Başkanları veyahut yönetim kurulu üyeleri mi?

İşte böylesi büyük riskleri almamak için Avrupa’da Fransa, Hollanda ve Belçika, ABD Kıtasında Arjantin, Meksika benzer biçimde ülkeler liglerini tescil ederek yeni sezonun planlamalarına başladılar. Her fırsatta insan sağlığının her şeyden mühim bulunduğunu söylüyoruz fakat ne yazık ki vakalar dünya genelinde tesirini devam ettirirken ekonomik argümanlara direnmeye çalışıyoruz. Pandemiden en fazlaca etkilenen ülkeler İtalya, İspanya, İngiltere ve Almanya’da liglerin başlama zamanı için Haziran – Temmuz ayları işaret ediliyor. Türkiye’de ise 12 Haziran’da başlaması planlanıyor. 

Tüm gelişmelere ve risklere karşın şartlar bizi maçların oynanmasına zorlayacak olursa her türlü tedbiri fazlasıyla alacağız ve mümkün olan en üst düzeyde takımımızı maçlara hazır hale getirebilmek için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. 

Sadece burada aslolan sonucu başkanlar, yöneticiler, idareciler değil, sahada kora kor savaşım eden teknik heyetler, futbolcular, sıhhat ekipleri, malzemeciler ve öteki emekçiler vermeli.

Eğer ligler başlamış olacak maçlar oynanacaksa; bu durumda tüm oyuncu gurupları ve teknik heyetleri doyum edecek bir çözüm yolu bulunmalı ve kesinlikle futbolcular ikna edilmelidir. 

Bu doğrultuda kulüp olarak sorumluluklarımızı yetine getirmek ve güvenli emek verme şartları zeminini oluşturmak için teknik heyetimize, futbolcularımıza ve kulüp personelimize bugün COVID – 19 PCR testi yaptırdık. Tesislerimizde antrenman sahaları, soyunma odası, fitness salonu, restorant ve toplumsal yaşam alanları başta olmak suretiyle, her alanda lüzumlu tüm önlemleri eksiksiz olarak aldık. Pandemi süreciyle ilgili bilgilendirmeleri görevli personelin tamamına bildiri ettik. 

  Bu vesileyle corona virüs sebebiyle yaşamını kaybeden tüm yurttaşlarımıza bir kez daha Tanrı’tan rahmet diliyor, salgının ülkemize giriş yapmış olduğu ilk günden itibaren muhteşem çaba harcayan Sıhhat Bakanımız Dr. Fahrettin Koca nezdinde tüm sıhhat çalışanlarımıza ve sürecin yönetilmesine katkı elde eden tüm meslek müesseselerinin bireylerine kulübümüz adına teşekkürü borç biliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz