Bülent Korkmaz: Hazır olmak için en az 4 hafta gerekli

İttifak Tüm ortaklık Konyaspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz, “Fizyolojik yeterlilik için hazırlanmak minimum 4 hafta lüzumlu” dedi. Teknik adam Korkmaz, koronavirüs salgını sebebiyle Süper Lig’e verilen arada Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulunmuş oldu. Şu anki durumun sürem başı hazırlıklarına döndüğünü dile getiren Bülent Korkmaz, futbolcunun işinin ekip antrenmanı hareketli koşu bulunduğunu dile getirdi. 

“BİLİM KURULU’NUN AÇIKLAMALARI ÇOK ÖNEMLİ”

Süper Lig’in tekrardan başlayabilmesi için Bilim Kurulu kararının önemine vurgu icra eden Korkmaz, “Ligin başlaması için Bilim Kurulu’nun sonucu fazlaca mühim. Onların söylemlerine gore hareket etmemiz lazım. Virüsü onlar takip ediyor sadece net bir söylem yok. Sıhhatli bir halde ligin başlaması için bilim adamlarının söylemleri ne olursa benim için o geçerlidir. Oradan gelecek bilgilere gore hareket edeceğiz” diye konuştu. 

“HAZIR OLMAK İÇİN EN AZ 4 HAFTA GEREKLİ”

Lige verilen aranın arkasından yoğun bir idman programının içine gireceklerini belirten Korkmaz, “Haziran başlangıcında oynanacak şeklinde söylemler var fakat bu tarz şeyleri söylemek bence doğru değil. Bilim Kurulu bu durumla ilgili net bir tarih veremiyor. 19 Mart’ta son olarak antrenman yaptığımız tarih. Şu anda 20 günü geçmiş. Şu anki durum sürem başı hazırlıklarına göndü şeklinde. Evde antrenmanlar yapılıyor da, futbolcunun işi ekip antrenmanı, toplu antrenman ve hareketli koşu. Evde ise koşu bandında stabil koşu yapılıyor. Fizyolojik yeterlilik için hazırlanmak minimum 4 hafta lüzumlu. Hafta içi ve hafta sonu maç temposunda oynatabiliriz deniliyor sadece orada da futbolcuların ruhsal anlamda nasıl etkilenildiğini biliyorlar mı? Markete gidince karşıdan gelen birini görünce bile yol değiştiriyoruz. Temasa dikkat etmeliyiz diyorlar. Bunun ruhsal olarak yarattığı durumu da göz önünde tutmak gerekiyor. Fizyolojik yeterliliği bir ihtimal halledersin fakat ruhsal anlamda nasıl halledeceksiniz. TFF, Bilim Kurlu ile yazışma halinde fakat net bir karar yok belirsizlik var, UEFA bile net karar verememiş” açıklamasında bulunmuş oldu. 

“FUTBOLCULARIN BU DURUMDA NE HİSSETTİKLERİNİ ANLAMAK ZOR”

Futbolcuların ruhsal olarak nasıl bulunduğunu lig başlayınca daha iyi anlayacaklarını dile getiren Korkmaz, “Bizim için tedirginlik bir tek virüsten dolayı bir kaygılanma olur. Bunu asla yaşamadık. Lige Mart ayında ara veriyorsunuz ve yine Haziran’da başlatılması konuşuluyor. Ortalama 2 buçuk ay. O yüzden bir şey söylemek zor. Antrenman bile yok, bir tek yazışma kuruyoruz ve evden emek harcamalar sürüyor. Net bir yanıt vermek zor. En kısa zamanda her şey düzelirse ondan sonrasında göreceğiz. 51 yaşındayım ilk kez bu tarz bir olay yaşıyorum. 32 senedir bunun içerisindeyim sadece bu şekilde bir durum asla yaşamadım. Oyuncuların şu anda ne hissettiklerini idrak etmek fazlaca zor. İletişim halindeyiz sadece onlarla karşı karşıya ulaşınca nasıl olduklarını anlayacağım” şeklinde konuştu.

“PLANLAMA YAPMAK ZOR”

Yaşanacak süreçle ilgili gelecek sürem planlamasının da belirsiz bulunduğunu dile getiren Korkmaz, “Gelecek sezonu da doğal ki etkileyecek. Planlama, hazırlıklar ve transferi etkileyecek. İzlettiğimiz, takip ettiğimiz oyuncular var. İncelemeler yapıyoruz fakat aktarma sezonu ne süre açılacak ne süre bitecek onu bilmiyorsun dolayısıyla gelecekle ilgili plan yapamazsın ki. İzlediğimiz oyuncuların geçmiş maçlarını takip ediyoruz. Bir planlama yapmak fazlaca zor” diye konuştu. 

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz