Bülent Korkmaz: Paylaşmak zorundayız

“Virüsün tüm dünyada sıhhat açısından insanları derinden etkilemesi oldukca üzücü. Şimdi hepimiz, sıhhat çalışanlarımızın ne kadar mühim bulunduğunu daha iyi anlıyordur. Görüyorsunuz; hemşireler ve doktorlar, insan hayatlarını kurtarmak için ölüyorlar”

Türk futbol tarihinin efsaneleşmiş oyuncularından Konyaspor’un teknik direktörü Bülent Korkmaz, FANATİK’e konuştu. Korkmaz’a, evde geçirdiği şu günlerde neler yaptığını, futbola geri dönüşle ilgili düşüncelerini, Konyaspor’da hedeflediklerini ve oldukca daha fazlasını sorduk. Şimdi söz tecrübeli çalıştırıcıda: “Virüsün dünyayı sarması ve sıhhat açısından herkesi derinden etkilemesi oldukca üzücü. Maneviyatı kendiniz yaşatırsanız, bilimi dünyaya yaşatırsınız. Bilimin ne kadar mühim bulunduğunu Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, 100 yıl sonrasını gören büyük bir önder olarak, ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, bilimdir’ diyerek söylemişti. Ben aslına bakarsanız farkındaydım fakat sıhhat çalışanlarımızın ne kadar mühim bulunduğunu, ne kadar zor bir iş yaptıklarını şu an hepimiz oldukca daha iyi anlıyordur.”

‘Yaşamın kıymetini düşünün’

“Görüyorsunuz; hemşireler, doktorlar virüs kapıp, insanların hayatlarını kurtarmak için ölüyorlar. En önde onlar var. Sıhhat çalışanlarının hepsine minnettarım. Ekmek parası için mecburen sokağa çıkan insanoğlu var. Lütfen hepimiz yaşamın kıymetini düşünsün. Tedbir olarak başkasının sağlığını önemsiyorsanız, evde kalacaksınız. Ailemle bu süreçte oldukca daha çok vakit geçirme fırsatı yakaladım. Normal olarak çoğumuz, bu şartlarda yaşamı nasıl düzene sokarız, onun hesabını yapıyoruz. Biz bu durumdan yakınma edersek, arzsız insanoğlu oluruz. Futboldan kazandıklarımla aileme rahat bir yaşam sağlıyorum.”

‘Çevremize yardım ediyoruz’

“Ben ve akrabalarım, asla kendimizi düşünen insanoğlu olmadık. Oldukça zor şartlarda, kalabalık yaşayan aileler var. Şükretmeyi bilmemiz gerekiyor. Aile olarak çevremize daima yardım ediyoruz. Bu ülkenin insanıysak, paylaşmak zorundayız. Bundan dolayı yaşam paylaştıkça güzel. Hepimiz futbolda bir tarih belirliyor. Bu bana garip geliyor. İnanın futbolu oldukca özledim ve oldukca seviyorum. Fakat insan yaşamı, ülke yaşamı oldukca mühim. Evde ne kadar idman yapabilirsiniz, bizim yaşantımız sahada topla. Dolayısıyla, ‘Şu tarihte oynayalım’ dersen oynarsın, insanoğlu bunun psikolojisini düşünmeli.”

‘Hiçbir şey eskisi şeklinde olmayacak’

“UEFA karşılaşmaları, Olimpiyatlar ve birçok spor organizasyonu iptal… Vakalar ve ölümler devam ediyorsa ne yapacağız! Birçok ay gündeme geliyor. UEFA’ya bakılırsa değil, Sıhhat Bakanlığımız’ın oluşturduğu Bilim Kurulu’na bakılırsa hareket edilmesi gerek. Bundan dolayı futbolun kaderini onlar belirleyecek. UEFA da artık bir karar vermeli; yaşam mı yoksa para mı? İnsanlar hayatlarını sıhhatli bir halde yaşamak istiyor. Hiçbir şey eskisi şeklinde olmayacak. Açık ve net söylüyorum; hepimiz davranışlarına dikkat edecek, maddi anlamda da dikkat edecek. Dışarıdaki insanların durumunu düşünmemiz lazım.”

Devasa’a teşekkürler’

Oyuncularımıza bu süreçte güvenmemiz gerekiyor. Onlara verdiğimiz programı, kendileriyle konuşarak çözümleme ediyoruz. Tesislerimiz kapalı fakat idman sahamızın tarafındaki parkurda gelmek isteyenler, kurallara uyarak tek başına çalışıyorlar. Aykut Devasa, emek harcamayı seven bir ekip yaratmış. Bu bizim için büyük avantaj. Fizyolojik yeterlilikten ziyade, zihinsel olarak bazı şeyleri halletmemiz gerekiyor.”

‘Hata yapmaktan korkmayacaksınız’

“Futbolculuk kariyerimde bir ihtimal oldukca başarılıydım fakat başarısız dönemler de yaşadım. Pozitif yönde ve negatif anlarda nasıl bir duygu durumunun içinde olduğumuzla ilgili kafi tecrübeye sahibim. Hata yapacaksınız ve bundan korkmayacaksınız. Antalya’nın başındayken genç oyunculara güvendik. Hata yaparken öğrenmek zorundasınız. Oyuncudan da bunu isteyeceksiniz. Futbolculuk kariyeriniz iyi olabilir fakat sonrasında oyuncuya katkı yapmazsanız, taktik çözümleme ve teoride inandırıcılığınız olmaz.”

‘Robert Mak’a kal diyemedik’

‘Hoca olmak daha zor fakat…’ “Robert Mak bizim için mühim bir oyuncuydu. Kendisi koronavirüsü sebebiyle endişeliydi. Ailesinin yanında olmak istediğini söylemiş oldu. Ona, ‘Kal’ diyemedik. Sonuçta duygularınızla hareket etmeniz de gerekiyor. Oyuncu dönem içinde bizlere geldi ve alacakları var, onları da bırakıyor. Kısaca gitmek için her şeyi göze almış durumda. Bu şekilde durumlarda meydana getirecek bir şey yok.”

‘Duygu yoksa olmaz’

“Konya’da oyuncuların kalıplaşmış bir anlayışları vardı. İdman şeklini, oyun stilimize bakılırsa değiştirdik. Bu işte duygu oldukca mühim. Tamamımız profesyoneliz fakat kulüpteki herkeste duygu olmalı. Gerekirse bağıracak, gerekirse kızacaksınız”

Konyaspor’da göreve Göztepe maçıyla çıktık ve bir tek 2 idmanla sürekli oynayan 11’i sahaya sürdük. Kayseri’ye gittik, bireysel hatadan gol yedik. Kasımpaşa karşısında gol fırsatı bulamadık fakat pozisyon da vermedik. Malatya önünde bir şeyleri değiştirdik ve iyi oynadık. Fenerbahçe karşısında 9 şahıs kalmamıza karşın rakibe pozisyon vermeden maçı kazandık. Yükselişe geçeceğimizi biliyorduk ve Gençlerbirliği maçına moralli çıkacaktık.”

‘Tam yükselişe geçiyorduk…’

“Sadece sonrasında salgın sebebiyle ligler yarıda kaldı. Zamana ihtiyacımız var. Sonuçta oyuncuların kalıplaşmış bir anlayışları vardı. Antrenman şeklini kendi oyun stilimize bakılırsa değiştirdik. Maçların ve bireysel performansların analizini yaptık. Emek vermeden bu iş olmaz. Futbolcularla birlikte kondisyoneri, aşcısı doğrusu kulüpteki herkeste duygu olmalı. Bağırmak istiyorsa bağıracak, kızmak istiyorsa kızacak. Tamamımız profesyoneliz fakat duygularınız olmadan gerçek performansınız asla ortaya çıkmaz.”

‘Antonio Conte’yi oldukca beğenirim’

“Bir teknik adam olarak bu süreçte yardımcılarımla beraber antrenman metodlarına bakıyoruz. Transferde 2 senedir takip ettiğimiz oyuncular da var. TV’den eski maçları izliyoruz. Geçen örnek olarak Miya’nın, Hırvatistan’da oynadığı dönemdeki müsabakasını izliyordum, orada bir duran top organizasyonu oldu ve derhal bunu datamıza attık. Hoca olarak Antonio Conte’yi oldukca beğenirim. Juventus, Chelsea ve İnter’de hep değişik sistemlerle oynadı. Klopp ve Ancelotti de oldukca kıymetli. Hedefimiz bu şekilde takipler yaparak, bizim sistemimize yararlı olacak bir şeyi ekip üstünde uygulamak.”

‘Hoca olmak daha zor fakat…’

“Futbolculuk ve teknik direktörlüğün yanı sıra yorumculuk yapma fırsatım oldu. Bu üçünün içinde en zoru teknik adamlık. Futbolcuysanız, her şey kendinize bağlı. Yorumculuk bana oldukca şey öğretti; futbolu biliyorsanız ve iyi bir çözümleme özelliğiniz var ise, daha kolay oluyor. Hoca olduğunuzda oyuncularla, şehirle, basınla, taraftarlarla ve yönetimle muhatapsınız. Fakat hoca olmak sizi oldukca geliştiriyor.”

M. Davet Davran

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz