Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay: Futbol artık ikinci planda

 Süper Lig ekiplerinden Demir Grup Sivasspor’un teknik direktörü Rıza Çalımbay, Süper Lig’in tekrardan başlaması durumunda futbolcuların hazır hale getirilmesinde sorun yaşamayacaklarını sadece şu anda futbolun ikinci planda bulunduğunu söylemiş oldu. Çalımbay, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Sivas’ta evinde kaldığını belirtti.

Kovid-19’un Türkiye’de çıkmasının peşinden ilk olarak Sivasspor tesislerini kapattıklarını ve çalışanlara izin verdiklerini özetleyen Çalımbay, kendisinin de zamanını evinde değerlendirdiğini dile getirdi.

Salgının peşinden ilk olarak tesisi dezenfekte ettirip, kullanıma kapattıklarını belirten Çalımbay, Cumhuriyet Üniversitesinden gelen akademisyenlerin futbolcuları Kovid-19 mevzusunda bilgilendirdiğini açıkladı.

Çalımbay, oyuncularla devamlı kontakt içinde bulunduğunun altını çizerek, şöyleki konuştu:

“Futbolcular, tesisimiz kapalı fakat sahaları kullanabiliyorlar. Gelmek isteyen sahada, evde çalışmak isteyen evinde ferdi olarak antrenman yapabiliyor. Onlara neler yapmaları icap ettiğini bildirdik. ’Kimse şehirden çıkmasın, eğer çıkmak zorundaysanız gittiğiniz yerde de evden ayrılmayın’ dedik. Aslına bakarsan iki günde bir futbolcular doktorla irtibata geçiyorlar. Bir sorun var ise haberimiz oluyor.”

“Mayıs başındaki toplantı mühim”

Türkiye Futbol Federasyonunun mayıs ayı başlangıcında yapacağı toplantının peşinden Süper Lig’de durumun netleşeceğini düşündüğünü aktaran Çalımbay, “Haziran ayının başı dediler fakat biz oyuncularımıza birazcık yavaş çalışmalarını önlerinde uzun bir süre bulunduğunu söyledik. Eğer ligler haziran ayında başlayacaksa mayıs başlangıcında futbolcu arkadaşları toplamamız gerekir. İnşallah da o şekilde olur. O zamana kadar bir problem eğer olmazsa lige başlarız.” dedi.

Çalımbay, liglerin tekrardan başlamasında takımın biçim tutmakta sorun yaşamayacağını savunarak, şunları kaydetti:

“Oyuncuyu hazırlamak kadar kolay bir şey yok. Onlar mühim değil. Onları biz ayarlarız, süre da var. Hazırlanmaları açısından hiçbir sorun olmaz. İnşallah ligler tamamlanır. Ben aksini düşünmek istemiyorum. Ligler başlarsa 1 ya da 1,5 ay içinde biteceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Futbol ikinci planda”

En mühim şeyin sıhhat bulunduğunu vurgulayan Çalımbay, şöyleki devam etti:

“Vakalar yatıştıktan sonrasında play-off ya da başka şeyler olur. Ne olursa olsun oynanabilir. Mühim olan ortam iyi olsun, bu saatten sonrasında mühim olan da bu. Bu ortamda kimse ’futbolu özledim’ diyemez zira özledikleri tek şey aileleri ve arkadaşları. Akrabalarım İstanbul’da ben de gidemedim. Şu andaki tüm özlemim bu, futbol artık ikinci planda kaldı. Bu vakalar bittikten sonrasında futbol konuşulur.”

Çalımbay, bu süreçte her insanın yetkililerin “evde kal” çağrısına ve tedbirlere uyması icap ettiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz