Fenerbahçe'de hedef maaşları 50 milyon Euro'ya düşürmek!

Kovid-19 salgını futbol kulüplerini fazlasıyla etkilerken, Fenerbahçe de bir ekip önlemler alarak bundan minimum etkilenmeye çalışıyor. Sadece sarı-lacivertliler, son 1.5 yılda meydana getirilen maaş indirimlerinin yararını bugün büyük oranda hissetti.

Milliyet’in haberine bakılırsa; Başkan Ali Koç ve yönetimi göreve geldiği ilk günden itibaren maaş bütçesini düşürmek için yoğun çaba sarf etti. Futbolculara ödenen yüksek ücretler kademeli olarak düşürüldü. 1.5 yılda ortalama 23 milyon euroluk bir indirim sağlandı.

Göreve vardığında 94 milyon euro olan futbol takımının maaş yükü 71 milyon euroya indi. Buna ek olarak hemen sonra takımdan ayrılan Comolli ve takımdaki en yüksek maaşı alan Moses şeklinde adların de maaşları dahil değil… Bundan dolayı yıl sonu vardığında Fenerbahçe’de maaş bütçesi 71 milyon euronun da altına inmiş olacak.

Yönetim yeni sezona şampiyonluk hedefi ile hazırlanırken de benzer politikayı sürdürmek istiyor. Daha önceki plan, maaş bütçesini 50 milyon euro bandına çekmekti. Salgın sonrası hem yapılacak indirimler hem de yeni transferlerin maaşlarına dikkat edilerek bunun da tutturulması düşünülüyor.

Başkan Ali Koç her gün kulübe giderek, hem kulübün işleri ile ilgileniyor hem de bu salgın sonrası ortaya çıkacak ekonomik tablo ile ilgili öngörüde bulunmaya çalışıyor. Ciddi bir borç, faiz ve kur yükü ile karşı karşıya olsa da, sarı-lacivertlilerin iki yıla yakın bir süredir almış olduğu bazı kararlar ekonomik açıdan kulübü bu süreçte birazcık olsun rahatlatacak.

Ödemeler lig başlayınca

Fenerbahçe’de futbolcuların maaşları maçlar başladığında ödenecek. Hem maaş ödemelerinin tutarlarının yüksek olması hem de yayıncı kuruluştan para gelmemesi şeklinde durumlar söz mevzusu olduğundan oyuncu paraları ligin başlama geçmişine bakılırsa belirlenecek. Ek olarak bazı sponsorların da ödemeyi geciktirdiği öğrenildi.

Maaş hassasiyeti

Salgının ekonomik tesirleri şimdiden hissedilmeye başlansa da, Fenerbahçe, personel maaşlarını zamanında ödüyor. Düzgüsel zamanlarda bile kimi zaman birkaç gün geciken maaşlar, krizin en yoğun olduğu bu zamanda tam gününde yatırıldı. Maaş ödemelerine Başkan Ali Koç’un mühim katkı yapmış olduğu ifade edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz