Kenan Koçak'tan Fenerbahçe açıklaması: Bir plan, proje olursa…

Hannover 96 Teknik Direktörü Kenan Koçak, birçok mevzuda Demirören Haber Ajansı’na (DHA) hususi açıklamalarda bulunmuş oldu. Almanya Futbol Federasyonu’nun futbola başlama zamanı olarak Mayıs ayının ortalarını düşündüğünü ifade eden Kenan Koçak, “Almanya Futbol Federasyonu, koronavirüs ortaya çıkıp, ligleri erteledikten sonrasında maçların başlangıç tarihini Nisan ayının başı olarak vermişti. Fakat bu hastalığın ilerlemesinden dolayı yeniden ertelemek zorunda kadılar. Son olarak Mayıs ayının ortası olarak düşünüyorlar. Sonuçta bu sonucu verecek son yer federasyon değil. Almanya devleti ve sıhhat bakanlığı. Almanya sıhhat bakanlığının vereceği kararlara uymak zorundayız. Mayıs’ın başlangıcında ya da ortasında olur mu olmaz mı, bunu gelecek günlerde ortaya çıkan olay sayıları belirleyecek. Ikimiz de beklemedeyiz” ifadelerini kullandı.

“ŞU ANDA BİR BELİRSİZLİK VAR”

Şu anda bir belirsizlik bulunduğunu ve Almanya devletinin yapacağı takipler sonunda liglerin devamıyla ilgili kararın alınacağını söyleyen Koçak, “Sayılar artıyor, duruyor, geri gidiyor. Şu an bir belirsizlik var. Fakat Alman devleti ve burada yaşayan insanoğlu son aşama büyük bir disiplinle yaşama ayak uyduruyorlar. Bunun sonucunda nihai sonucu devlet ve sıhhat bakanlığı verecek. Onun için hastalık ne kadar yayıldı, ne kadar çekince var onu takip ediyorlar. Onun sonucunda da bizlere kararlarını ileteceklerdir” diye konuştu.

“4’ER KİŞİYLE, GRUPLAR HALİNDE ANTRENMAN YAPIYORUZ”

Geçtiğimiz hafta antrenmanlara gruplar halinde başladığını belirten 39 yaşındaki teknik adam, “Ikimiz de geçtiğimiz pazartesi gününden itibaren belirli tedbirler, önlemler altında toplandık. Sadece ekip halinde toplanmadık. Ekibi gruplara bölmek zorunda kaldık. Zira, sıhhat bakanlığının almış olduğu tedbirler neticesinde federasyonun bizlere verdiği kurala bakılırsa yalnız 4 şahıs antrenman yapabiliyoruz. 4 şahıs ve arada 2 metre mesafe oluyor. Onun için de ekibi gruplara bölüp, sahaları, duşları, odaları ayırıp idmanlara başladık” şeklinde konuştu.

“VİRÜSE YAKALANAN FUTBOLCULARIMIZ DURUMU HEMEN ATLATTILAR”

Futbol dünyasında koronavirüs vakasının ilk olarak kendi takımlarında görülmesiyle ilgili de konuşan Kenan Koçak, “Zor bir yıl. Hepimiz için bir ilkti. Tüm insanlık için bir ilkti bu durum. Futbolcular derhal 14 günlük karantina altında girdi. Biz futbolcularımıza idman programı, medya, dijital her türlü katkıyı sağladık. Elimizden geldiği kadar 2 hafta destek olduk. Planlar, projeler verdik. Koronavirüse yakalanan futbolcularımız derhal bu durumu atlattılar oldukça şükür. Derhal sağlığına kavuştular. Şu anda takımda herhangi bir mesele, sıkıntımız yok” dedi.

“FUTBOL SEYİRCİSİZ TAT VERMİYOR”

Futbolda en mühim parçalardan birinin yandaş bulunduğunun altını çizen Kenan Koçak, şu ifadeleri kullandı: 

“Futbol seyircisiz tat vermiyor. Onlar futbolun bir parçası. Onlarla güzel. Onlar olmadan olmaz. Sadece bu hususi bir durum. Yaşanmış olan ilkler var. En mühim sual burada, sıhhat bakanlığının vereceği kararlar. Biz doğal ki futbol adamları olarak seyirciyi yanımızda isteriz. Fakat şu anda genel olarak birlik ve beraberliğimizi düşünmek zorundayız. Kararları sıhhat bakanlığı alacak ve ikimiz de futbol insanları olarak bu kararlara uymak zorundayız. İnsan sağlığı her şeyin önünde. Hiçbir kupa, hiçbir yengi, hiçbir şampiyonluk insan sağlığından mühim değildir. Hepimiz için insan yaşamı ve yaşamı ilkin gelir. Futbol toplumu da alınan kararlara uymak zorundadır.”

“UFAK GRUPLAR HALİNDE TOPLANDIK”

Antrenmanlar öncesinde duşların, soyunma odalarının ayırdıklarını ifade eden Koçak, şu şekilde konuştu:

“Kararları sıhhat bakanlığı veriyor. Ikimiz de küçük gruplar olarak toplandık. 4 futbolcu ile saha yarı sahada ya da saha parsellenmiş şekilde çalışıyoruz. Tesislere yayıyoruz. Futbolcular içinde 2 metre mesafe var. Ayrı duş, soyunma odası. İdmana gelinmesi sonrasında derhal eve gidilmesi. Bakanlık tarafınca verilen bir tedbir kataloğu var. Ikimiz de buna harfiyen uymak zorundayız.”

“AYNI HEDEFLERE YÜRÜYEBİLECEĞİMİZE İNANDIĞIMIZ BİR PROJE OLURSA, OTURUR HER ŞEYİ PROFESYONELCE KONUŞURUZ”

Teknik direktör arayışlarını sürdüren Fenerbahçe’de çalışmak isteyip istemediği sorulan Koçak, şu cevabı verdi:

“Hepimiz profesyoneliz. Ne dersek yanlış olur. Şükürler olsun ki Hannover serüvenimiz iyi gidiyor. Durumumuz şu anda sağlamlaştı. Bunun neticesinde organik olarak teklifler geliyor. Hakkımızda hayırlısı her neyse o olsun. Biz profesyoneliz, hangi konsept, hangi vizyon uyar, hedefimizle bağdaşabilir, aynı hedeflere yürüyebileceğimize inandığımız bir plan ve proje olursa oturur her şeyi profesyonelce konuşur, ona bakılırsa karar veririz.”

“SADECE FUTBOLU DEĞİL, BÜTÜN DÜNYAYI ZOR GÜNLER BEKLİYOR”

Salgının peşinden tüm dünyanın olacağı benzer biçimde futbolun da ekonomik olarak etkileneceğini belirten Koçak, “Futbol, bu işten sonrasında nasıl etkilenir, nasıl bir sistem olur şu anda bunun yanıtını kimse veremez. Dünya genelinde iktisat büyük bir hasar görecek benzer biçimde. Onun için de futbol da bu mevzudan etkilenebilir. Sadece tam olarak nasıl etkilenir, nasıl olur onu gelecek günlerde, aylarda göreceğiz. Benim bu şekilde bir soruya yanıt vermem doğru olmaz. Kati yanıt vermem yanlış olur. Fakat görünmüş olduğu benzer biçimde yalnız futbolu değil, tüm dünyayı zor günler bekliyor benzer biçimde. Bunu salgını atlattıktan sonrasında hep beraber göreceğiz. Bir gerçek var ki tamamımız ekonomik olarak başka bir serüvene kendimizi hazırlamalıyız. Fakat tam olarak nasıl bir netice olur, bunu uzmanlar cevaplayabilir” ifadelerini kullandı.

“İYİ NİYETLE, BÜYÜK SABIRLA EVDE KAL TÜRKİYE”

Son olarak Türkiye’yi sabırla evde kalmaya çağrı eden Koçak, “Genel olarak hepimiz egosunu bir kenara bırakıp, birlik beraberliği düşünmek zorunda. Sadece birlik, beraberlik olunca bu tür bir salgını yenebiliriz. Türkiye’deki annelerime, babalarıma, ağabeylerime, kardeşlerime hepsine söyleyebileceğim tek şey var. Devletin, sıhhat bakanlığının verdiği kararlar uyalım. Disiplinli bir halde yaşayalım. Hep birlikte bu salgını yenebiliriz. Sadece hepimiz kendi sorumluluğunu bilmek zorunda. Hepimiz kendi sorumluluğunu bilmiş olduğu taktirde bu salgını atlatabiliriz. İyi niyetle, büyük sabırla evde kal Türkiye. İnşallah bu günleri de hep birlikte atlatırız” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz