Cenk Renda corona virüsle mücadelesini anlattı! 'Yan odadaki Fatih Terim…'

Türk spor toplumunda corona virüs testi pozitif çıkan ilk şahıs olan Fenerbahçe Beko Ekip Menajeri Cenk Renda, 21 günlük tedavi ve karantina sürecinin arkasından taburcu olup evine ve çocuklarına kavuşurken, zor geçen günlerini Özgürlük’e söyledi.

İşte Cenk Renda’nın açıklamaları:

“Tarih 20 Mart’tı ve hemen hemen hususi hastaneler pandemi hastanesi duyuru edilmemişti. ABD, İtalya, İspanya’da yatan hastaların görüntüleri gözümün önüne geldi. Beni bir hastaneye nakledip makineye bağlayacaklar sandım. Ürkü halindeydim. Eve gitmek için ısrar ettim, her şeyi yaptım. Bu, tarifi zor bir his. Toplumsal medyada gördüklerim sebebiyle tekrar iyileşemeyeceğimi, çocuklarımı, Fenerbahçe’yi, dostlarımı göremeyeceğim sandım. ‘Buraya kadarmış Cenk’ dedim. Doktorlar eve gitme mevzusunda beni asla dinlemediler bile, derhal yatırdılar.”

‘Eşimi bile göremem diyordum’

“Ertesi sabah tüm hususi hastaneler pandemi hastanesi deklare edildi. Hastanedeki tek koronavirüslü olarak izole edildim. Psikolojim harap haldeydi. Çocuklarım, eşim, takımım aklıma geliyor, sesim düğümleniyor, ağlıyordum. ‘artık buradan çıkamam, çocuklarımı, eşimi son bir kez bile göremem’ diyordum. O gece Miraç Kandili’ydi, sabahlara kadar ağladım.”

“Kendimi tutamıyordum. Çocuklarımı, eşimi ve Fenerbahçemi tekrar görebilmek için yakarış ettim. Bunu kimse anlayamaz. Zira bu başka hastalıklara benzemiyor. Yanına kimse gelemiyor, sevdiklerini görememek ölümden daha beter. Korkmamak olanaksız. Yemeğim kapıdan bırakılıyordu. Bir tek 12 saatte bir kez odama tabip ve hemşire ilaç için giriyordu. Aniden yağmur şeklinde mesajlar başladı. Başkanımız Ali Koç, şube yöneticimiz Semih Özsoy, antrenörümüz Zeljko Obradoviç, genel menajerimiz Maurizio Gherardini ve oyuncuların mesajları bana büyük güç verdi, moral oldu.”

“Bir tek Fenerbahçeliler değil, Beşiktaş ve Galatasaraylı dostlarım da aradı. Bu fazlaca müthiş bir duygu. Tabip Recep Dodurgalı, uzayda yürüyüş meydana getiren astronotlar şeklinde giysilerle odama giriyordu. Dört eldiven üst üste giydiğini her hasta odasına girdiğinde üstteki eldiveni çıkartıp yeni steril eldiveni kullandığını söylüyordu.”

‘Şampiyonluktan daha çok sevindim’

“Tedavi sonrası negatif olduğum haberine fazlaca sevindim fakat aslolan, ikinci testim negatif çıkınca dünyalar benim oldu. Euroleague şampiyonluğu kupasından bile fazlaca sevindim.”

“Taburcu olunca 15 gün karantina sürem vardı. Ya eve gidecek ve bir odaya kapanacaktım ya da başka bir yere gidecektim. Bir süre Fenerbahçe Konukevi’nde kaldım. Orası sıhhat görevlilerinin hizmetine sunulunca bir otele geçtim ve karantinamı tamamlayıp bugün (önceki gün) 21 gün sonrasında evlatlarıma ve aileme kavuştum. Şimdi her gece 21.00’de cama çıkıp minnet borçlu olduğum sağlıkçılarımızı elim şişene kadar alkışlıyorum. Hepsi büyük risk altında çalışıyorlar. Tanrı hepsinden razı olsun.”

Virüsü kaptıkları yer Valencia

“THY Euroleague’deki Valencia deplasmanı sonrası kendimi fena hissettim.Ekip olarak kontrol yaptırma sonucu alınca, kendimdeki bulguları düşünüp ‘Acaba’ dedim. Sonucu beklemeden hastaneye gittim. Tabip ilkin boğazıma baktı, kızarıklık görünce tomografi çekti, lekeleri görmüş oldu ve derhal yatırdılar. Semptomlar görünce en yakın hastaneye gidin. Beklemek yaşamsal bir hata olabilir. Lütfen hepimiz sigarayı bıraksın. Doktorlar hayatımda asla sigara içmediğim için iyileşmemin kolay bulunduğunu, sigara içenlerde hastalığın fazlaca ağır geçtiğini söylediler. Temiz hava fazlaca mühim. Hepimiz odasını ne olursa olsun her iki saatte bir 30 dakika havalandırsın. Bu fazlaca fazlaca mühim. Hastanede bu uygulama doktorların en mühim şartıydı. Her iki saatte bir odamı 30 dakika havalandırırken fazlaca üşüyor, kat kat giyindiğim halde ısınmak için devamlı yürüyor, küçücük odada 3 bin adım atıyordum. İyi beslenmek fazlaca mühim. Sık ve kaliteli beslenin, bağışıklığınız hep kuvvetli olsun. Mümkün olduğunca evden çıkmayalım ve şu illeti ülke olarak atlatalım.”

‘Fatih Terim yan odamdaydı’

“İkinci günümde yan odamda Fatih Terim yatırıldı. Hocaya hemşire aracılığı ile ‘geçmiş olsun’ mesajı gönderdim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz