Bülent Uygun, Türk futbolunun geleceğiyle ilgili projelerini sıraladı

Coronavirüs salgını futbolu durdururken kulüp yöneticileri, teknik adamlar ve futbolcular önümüzdeki devrin nasıl şekilleneceğine dair sual işaretleriyle savaşım ediyor. Yukatel Denizlispor Teknik Direktörü Bülent Uygun, yaşanmış olan krizin fırsata çevrilmesi icap ettiğinin altını çizip “Türk futbolunda devrim yapalım” diyerek hazırladığı projeleri, planları ve düşüncelerini Cumhuriyet’ten Cumhur Önder Arslan’a söyledi.

Liglerin durumu ne olacak?

Devletimiz ve Bilim Kurulu lüzumlu tüm önlemleri alıyor. UEFA ile TFF bu süreci minimum hasarla atlatmanın yollarına bakıyor. Onların verdiği direktifler doğrultusunda hareket etmekte yarar var. Lig bitirilmeyecek duruma gelirse temmuz yada ağustosta şampiyonluğa oynayan 4-5 takımla Play-Off yapabilirsiniz. Buradaki en büyük ziyanı düşecek takımlar görecektir. Düşen ekip kim bilir kapanmaya varacak kadar fena duruma gelir.

‘KÜME DÜŞME KALKMALI’

Önümüzdeki süreç için sizin tavsiyeleriniz neler?

Kulüplerimizin yüzde 98’i borç batağında. Borç batağında olan kulüplerimiz küme düşmüş olduğu anda bunun altından kalkabilme şansları oldukca zayıflıyor. Fakat dünyadaki muhteşem halden dolayı küme düşmenin olmaması gerekir. Küme düşmeyi kaldırır, Play-Off’u oynatır, şampiyonu ve Avrupa’ya gidecekleri belirlemiş olursun. Alt ligden de 4 ekip çıkartırsın, 22 takımlı bir lig yaparsın. Sonrasında da düşmeyi 5 ekip yaparsın, 3 ekip çıkar, ligi 20’ye tescillersin ve İngiltere benzer biçimde 20 takımlı bir ligde oynarsın. Pazar, çarşamba oynama şansın çıkar. Hem düşen ekip mağdur olmaz hem de bu sistemle herkesi mutlu edebilirsin.

‘FEDAKÂRLIK ZAMANI’

Futbolcular, teknik adamlar ücretlerinde indirim yapmalı mı?

Senelerdir spor toplumunda belli kriterlere uygun ekonomik bir pasta dağıtılıyor. beIN Sports ve sponsorlardan gelen bir para var. Yaşanmış olan bu süreçten dolayı her insanın fedakârlık yapma zamanı. Buradaki fedakârlık ilkin teknik direktörlerden, futbolculardan umut ediliyor. Bu süreci de tüm futbolcular ve teknik direktörler hep beraber yapmış olacaktır. Fakat tüm kulüplerde de şu şekilde bir sorun var. Yabancı bir futbolcuya soruyorsun, “Ben 4-5 aydır esasen para almadım ki neyin fedakârlığını yapayım” diyor.

4 PROFESÖRLE ÇALIŞIYOR

Futbolcuların fizyolojik durumları için nasıl emek harcamalar yapıyorsunuz?

Futbolcuların evde yapmış olduğu koşu bandı, bisiklet, fitness benzer biçimde antrenmanlar vücut endeksini korumaya yarar. Futbola özgü antrenman metotları olmadığından eski günlere dönebilmek için 4 ila 6 haftalık bir periyoda gereksinim var. Spor toplumunda şu şekilde bir sorun var, ruhsal cenk şu demek oluyor ki gelecek kaygısı yaşanıyor. Sporcular mental ve ruhsal açıdan problemliler, adaptasyonları için sorun yaşayacaklardır. Dolayısıyla koordineli şekilde hareket etmeliyiz. Biz Denizlispor olarak Pamukkale Üniversitesi ve Konya Selçuk Üniversitesi’den oldukca kıymetli 4 profesörümüzle beraber tekrardan bir planlama yapıyoruz.

‘YENİ YAPILANMA ŞART’

Coronavirüs sebebiyle yaşanmış olan krizi futbolumuzda bir fırsata çevirebilir miyiz?

Türk futbolunda yeni bir yapılanmanın hayata geçmesi lazım. Gelir gidere bakılırsa harcama yapılmalı. Özümüze dönmeliyiz, tekrardan altyapı kriterleri yapmalıyız. Türk futbol ekolü yaratılmalı. O yüzden futbol devrimine ihtiyacımız var. Tüm kulüplerin çıkmazın içinde bulunmuş olduğu bir ortamdan bahsediyoruz. Büyük kulüplerin 2 milyar TL civarında borcu var. Bunun düzgüsel şartlarda ödenme şansı var mı yok. Kendi gençlerimizi yetiştirmiyoruz. Türk futbolunun batmış olduğu bir noktadan bahsediyoruz. Bundan dolayı tekrardan bir futbol kitabı yazılması lazım. Vergileri biz vermeliyiz, hakemler tam ustalaşmış olmalı, hakemlerin içindeki yapı değişik bir şekle alınmalı, huzurevleri yapılmalı, sporcu sıhhat hastaneleri yapılmalı, futbolcuların hususi sıhhat ve yaşam sigortası olmalı, yönetimler fazla harcama yaparsa bundan görevli olmalı. Bende bunların tüm projeleri var. Bu tarz şeyleri sen yaptığında esasen Türk futbolunda hiçbir sorun yaşamayacaksın ki… Bu krizi fırsata çevirmek lazım. Türk futbolunda bu şekilde bir krizden sonrasında fırsata çevirme şansına haiz kulüpler. İnşallah bunu çevirebiliriz. Doğrusu her başarı koşul değil, esasen başarı göstermiş değiliz ki oldukca. Fakat her geçen gün borçlar artıyor, nasıl olacak bu iş?

İŞTE UYGUN’UN TEKLİFİ

Bülent Uygun, Türk futbolunun geleceğiyle ilgili projelerini şu şekilde sıraladı:

– Ne olursa olsun bir kanun çıkmalı.

– Futbolcular, teknik direktörler kendi vergilerini vermeli.

– Yöneticiler, gelir ve giderden fazla harcama yaptıklarında cebinden o parayı ödemeli.

– Altyapı hocalarının maaşlarını TFF vermeli.

– Milyonlarca genç, eğitimi ve bilgisi yüksek hocalar tarafınca eğitilmeli.

– Yabancı futbolcu sayısı 10’a kadar düşürülüp rekabet artırılmalı, altyapıyla orantı da devam ettiğinde güzel bir Türk sporu ortaya çıkacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz