Recep Niyaz: Beni 20 yaşında sananlar var

2011 senesinde ülkenin en fazlaca konuşulan genciydi. Avrupa ve Süper Lig takımlarının bir bir çok peşine düşmüştü. Sadece o tercihini Fenerbahçe’den yana kullandı. Sarı-Lacivertli takımda geleceğin “Yerli Messi’si” olarak yayınlandı sadece o dönemlerde bir türlü beklenen çıkışı gerçekleştiremedi. Arkasından sırasıyla Bucaspor, Samsunspor, Denizlispor ve Çaykur Rizespor formaları giydi. Şu günlerde ise memleketinin ekibi Denizlispor’da oynadığı futbolla tekrardan çıkışa geçti. Evet bahsettiğimiz isim Recep Niyaz…

Yeşil-Siyahlı fomayı giyen 10 numara Spor KralInstagram hesabında samimi açıklamalar yapmış oldu. İşte Recep Niyaz’ın dikkat çeken açıklamaları…  

YAYININ TEKRARINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

“Gerçeğin tokatıyla karşılaştık”

Süper Lig’e yeni çıkan takımlar ayrı bir havayla başlıyorlar. Denizlispor öteki takımlara nazaran daha iyi bir başlanıç yapmıştı. Konyaspor maçından sonrasında ise fena gidişat devam etti. İyi başladığımız ligde kafalar geçen sezona gitti. Geçen yıl bir tek 1 kez yenik olmuştuk. Fakat Süper Lig o şekilde değil aldığımız fena neticelerle aşağıya doğru gitmeye başladık. Gerçeği tokatıyla karşılaştık. Son olarak Bülent hocayla tekrardan toparlandık ve iyi sonuçlar aldık. Elimizde olmayan nedenlerle bazı sıkıntılarla karşılaştık. Gerçekçi olup ligi iyi bir yerde bitirmek istiyoruz.

“Çıkışımı devam ettireceğim”

Ben lige iyi başlamıştım lige. İyi de başlamıştım. Süper Lig’de o “Tık” vakasını bir atladığımı düşünüyorum. Bir süre ekip fena gitti, bir süre forma şansı bulamadım. Ben hiçbir vakit emek harcamayı bırakmadım. Bu işin ucunda maddiyat var fakat ben buraya birazcık duygusal bakıyorum. Bu ekip ve camiaya ayrı bir emek vermeye çalışıyor. Sağolsun Bülent hoca ulaştıktan sonra talih vermeye başladı. Takıma katkı vermeye başladım. Daima söylüyorum fena oynayabilim sadece fena savaşım asla etmem. Yakaladığım bu çıkışı fena durum geçtikten sonrasında devam ettireceğimi düşünüyorum.

“Hala beni 20 yaşlarında sananlar var”

Semih ağabeye bu ülkede senelerce hepimiz genç Semih dedi. 30 kürüs yaşına vardığında de aynı şeyleri söylüyorlardı. Benim içinde aynı şeyler geçerli hala benim 20 yaşlarında olduğumu düşenenler var. Hatta 28-29 olduğumu düşünenler bile var fakat ben 24 yaşındayım. Genç denilen dönemleri hakikaten geride bıraktım. Olgunluk dönemindeyim artık. Genç Recep gözüyle bakılıyor. Patlama meydana getirecek deniliyor. Ben artık olgunluk zamanındayım. Artık kendime iyi bakma zamanı. Artık çocuk ya da genç vakasını geride bıraktık.

“Disiplinliyim. Evden kolay kolay çıkmam”

Ben her dönemde disiplinli olan bir insanım. Fenerbahçe’de alt yapı periyodu de dahil evden dışarı fazlaca fazla çıkmam. Şimdi de değişen bişey yok. Kimi zaman büyüklerimi ziyarete gitmek için çıkıyorum. Şunu belirtmek isterim. Değişen bir şey olmadı ben hep disiplinli olmaya çalıştım.

“Denizlispor’un hedefi ligde kalmak”

Denizlispor olarak hep üst sıraları hedefleyen ekip olmaya çalıştık. Aslen bu sürem aslolan gayemiz Süper Lig’de kalmak olmalı. Gerçekçi konuşmamız lazım. 10 yıl sonrasında bu platformda savaşım ediyoruz. Bu ligde kalma açısından elimizden geleni yapmak zorundayız. Esasen biz yere sağlam basmaya başladığımız vakit yukarılara doğru gideceğiz. Gerçekçi olmak lazım. Hedefimiz ligde kalmak olmalı.

“Klasik 10 numaranın dışına çıktım!”

Çaykur Rizespor döneminden itibaren takımın en fazlaca koşan 3 futbolcusundan biri olmaya başladım. Klasik 10 numaranın dışına çıktığımı düşünüyorum. 20 yıl ilkin klasik 10 numaralar daha fazlaca fark yatarıyordu. Fakat artık kendinizi güncellemeniz gerekiyor. Ben de bunun fazlasıyla farkındayım.

“”12-12-12″de F.Bahçe’deki ilk golümü attım”

Fenerbahçe’ye ulaşmadan önce beni isteyen fazlaca ekip oldu. O dönemde Danone kupası vardı ve o turnuvalar fazlaca yakından takip ediliyordu. Ben de o turnuvada Ege Ekibi’nda oynuyordum. Beylerbeyi’nde oynanan maçlarda Fenerbahçe ile ciddi ciddi görüşmüştük. O dönem Fenerbahçe’de Şenol Çorlu vardı. Transferin olması için fazlaca uğraş verdiler fakat 1 yıl sonrasında verdi. Beni o dönem isteyen fazlaca ekip vardı. Fakat isim şu şu şu diye saymak istemiyorum. Oldukca şükür o dönem fazlaca talibim vardı. İsteyen ekip fazlaca fazlaydı. Sonraki yıl Fenerbahçe’ye gelmek nasip oldu. Aile olarak da Fenerbahçe’yi istiyorduk. O dönemde yurt dışından da fazlaca mühim kulüpler istemişti. Fenerbahçe’de ilk golümü Türkiye kupasında 12-12-12 tarihinde atmıştım. O periyodu unutamıyorum.

“Yerli Messi yakıştırması baskı yarattı mı?”

O zamanlar fazlaca tatlı geliyor yakıştırmalar. Alex, Arda Turan ya da değişik adlar. Oldukca hoşumuza giden süreç ve nefsimize fazlaca tatlı geliyor. İnsanların size olan beklentisini artırıyor. Pozitif ya da negatif tarafları oluyor. Net bunun baskısı altında ezilmedim. Fakat fazlaca üst seviyeye de çıkamadım. 5 yıl ben PTT’de oynadım ve oynadığım takımlar içinde yaptıklarım ortada. Bu yıl gene Süper Lig’i yakaladım. Bırakmaya niyetim yok. Ben tırnaklarımla kazıyarak buraya geldim. Derhal piyasaya çıkan yeni futbolculara bu şekilde yakıştırmalar yapmayalım. Genç futbolcunun sağlam bir alt yapısı yoksa sorun yaşayabiliyor. Buna dikkat etmemiz gerekiyor.

“Benden Pogba olmamı beklemeyin”

Benim biyolojik bedenim bu. Ben 28 yaşlarında 1.75-1.80 olmayacağım. Hala bana fizyolojik olarak gelişmedin diyenler var. Benden izbandut benzer biçimde bir adam olamayacağım. Bunu benden beklemeyin. Benden Pogba olmamı beklemeyin. Ben koşu ve pas kalitemi artırmalıyım. Aldığım pozisyonu fazlaca daha doğru almak zorundayım. Kendimi bu mevzularda geliştirmeliyim. Oyun görüşümü geliştirmeliyim. Hep aynı şey söyleniyor. Fizyolojik olarak kendini geliştiremedin. Saha içinde futbolcu hangisini doğru yapıyo hangisini doğru yapamıyor onu geliştirmemiz lazım. Uzun boylu bir orta saha oyuncusundan 5 kişiyi çalımlayıp ara pas atmasını bekleyemeyiz. Ya da 6 numaradan daha fazlaca top kapmasını beklemeliyiz. 10 numaradan da beklentiler fazlaca daha değişik olmalı.

“Ulusal formayı giymek isterim”

80’in üstünde ulusal ekip forması giydim. Oldukca güzel bir jenerasyon ve başarı yakaladık. Oldukca genç ve ileriye dönük bir ekip oluşturuldu. İnşallah tanrı da nasip ederse ben de bu takımın içinde olup katkı vermek isterim. Bu artık nasibe giriyor. Söylediğim benzer biçimde ben elimden gelip yine Ay-Yıldızlı formayı giymek isterim.

“Büyük ekip hayalim var”

Bulunduğum forma altında iyi bir başarı yakalamam gerekiyor. Ben bir kez daha büyük takımda oynayacağımı düşünüyorum. Bu hayalim devam ediyor. Bir ihtimal Yusuf Şimşek benzer biçimde geç olacak fakat ben bir kez daha o şansı yakalayacağım. Ulusal Ekip, büyük ekip, Şampiyonlar Ligi hepsi birbirine bağlı. Büyük ekip hedefini yakalarsam inşallah hepsi arka arkaya gelecek.”

Ömer Faruk Beyaz’a ne söylemek istersin?

Tek yapmaları ihtiyaç duyulan çalışmak. Evet çalışıyorsun. Belli bişeyden sonrası senin hakikaten senin nasibin. Şuanda bulmuş olduğu takımın kıymetini bilmesi gerekiyor. Ne olursa olsun biliyordur. Orada yaşamış olduğu her günün tadını çıkarması gerekiyor. Ben o şansı yakaladım. Sonrasında kaybettim. Şimdi o şansı bir kez daha yakalamak için çalışıyorum. Orası zirve. O zirveyi bırakmamak için fazlaca emek vermesi gerekiyor. Oranın havası fazlaca değişik. Zihinsel olarak kendisini oraya hazır tutmalı. Kabiliyetleri aslına bakarsan ortada. 

Yakup Çınar / Fanatik.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz