Adnan Dalgakıran: Beşiktaş, corona virüs vakasını yaşayan dünya gibiydi

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Dalgakıran, salgının planlarında değişikliğe sebep olamayacağını belirterek, Beşiktaş’ın dibi gördüğünü ve bu yüzden yaşanmış olan süreçten fazla etkilenmeyeceklerini söylemiş oldu.

Siyah-beyazlı kulübün yeni ve değişik gelir kaynaklarına ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Dalgakıran, şunları aktardı:

“Bizim esasen yeni gelir kaynakları oluşturmak için başka alanları kullanma projelerimiz vardı. Bu tarz şeyleri uygulayıp başarabilirsek, öteki kulüplerin gelirleri düşerken bizim de düşecek fakat yeni gelir alanlarına doğru gidebiliriz. Kulübün yeni ve değişik gelir kaynaklarına ihtiyacı var. Bu süreçten öncesinde de vardı. Yaşanmış olan süreç planlarımızda bir değişikliğe sebep olmayacak. Zira biz bu süreci esasen yaşıyorduk. Kongrede aldığımız Beşiktaş, koronavirüs vakasını yaşayan dünya gibiydi bizim için. Dolayısıyla buna bakılırsa planlar yaptık. Bizim için fazlaca şey değişmedi. Beşiktaş esasen etkileneceği kadar etkilenmiş. Bu süreçten fazla etkilenmeyeceğiz bundan dolayı bizim için daha dibi yok.”

Dünya futbolunda koronavirüs salgını sebebiyle bütçelerin daralacağını kaydeden siyah-beyazlı yönetici, “Dünya futbol piyasasının dörtte birine düşeceğini düşünüyorum. Futbolda bu kadar yüksek rakamlardan bahsedilmez artık. Maliyetler de aşağı düşecek. Her şey aşağı gidecek. Futbol endüstrisinin bütçesi daralacak. Bu kadar büyük paralarla oynanmayacak. Spor ekonomisi çöktü. Kitlesel olan şeylerin bu yıl çöktüğünü görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bu senenin oynanmamış sayılması icap ettiğini düşünüyorum”

Koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen lig maçlarının oynanamayacağını korumak için çaba sarfeden Adnan Dalgakıran, “Ligin tescil edilmemesi, bu senenin oynanmamış sayılması icap ettiğini düşünüyorum. Kaotik bir durum var. Kaotik durumlarda ihtimaller içinde ihtimaller üstünden konuşulur. Bu ligler seyircili oynatılacaksa, dünyada koronavirüs tehlikesi bitmiş anlamına gelir. Bir taraftan ABD’da Trump’ın tarafındaki adam ’1,5 yıl sürecek.’ diyor. İnsan iyi şeyler duymak istiyor. Benim görüşüm, bu yıl liglerin oynanmayacağı, oynanmaması ve asla oynanmamış sayılması gerektiğidir. İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. Bir futbolcuya bir şey olursa, tamamımız vicdan azabı çekeriz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile herhangi bir görüşme gerçekleştirmediklerini aktaran Dalgakıran, “Şu anda konuşulabilecek her şey için erken. Hemen hemen bu süreçlerin başındayız. Bir görelim bakalım hadiseler nasıl gelişiyor. Pik noktasını ve aşağı doğru inişi, uzmanların yorumlarını görelim. O süre daha gerçeğe yakın yorumlar yapılmaya başlanabilir.” açıklamasını yapmış oldu.

“Maaşları aşağı çekmek zorundayız”

Futbolcularla maaş indirimi mevzusunda görüşmeler yaptıklarını kaydeden Dalgakıran, şunları söylemiş oldu:

“UEFA ve TFF’nin koyduğu kurallar gereğince maaşları aşağı çekmek zorundayız esasen. Oyuncularla görüşmeler oluyor doğal ki fakat ’maaşını şu kadar yapalım’ üstünden olmuyor. Mevcut durumun Türkiye’de ve dünyada oluşturduğu iklim, bunun neticeleri, hep birlikte neler yapabiliriz üstünde ön konuşmalar yapılıyor. Hepsi bu gerçeklerin bilincinde fakat ne kadar bu gerçeklerle hareket edeceklerini önümüzdeki dönem göreceğiz. Hep birlikte uzlaşmayla bir yol bulacağız.”

TFF Başkanı Nihat Özdemir’in, “Yeni bir mali yapılandırmanın lüzumlu olduğu hepimiz tarafınca bilinmektedir.” şeklindeki açıklamasına da değinen Dalgakıran, “Beşiktaş’ın yapmış olduğu bu anlaşmanın yanlış bulunduğunu gelir gelmez söyledik. Bugünü görmek gerekmiyordu. Bu anlaşmayla ne bankalar paralarını alabilir ne kulüpler ayakta kalabilir. Hiçbir şey olmaz. Bu anlaşmanın 10 yıla uzaması gerekiyor. Bu süreçten sonrasında mecburen olması gerekiyor.” şeklinde görüş belirtti.

Kulüplerin bir araya gelip, aktarma harcamaları mevzusunda iş birliği yapmasının gündemde olup olmadığı yönündeki soruya Dalgakıran, “Beşiktaş Kulübü, zamanı ulaştığında Ahmet Nur Çebi başkanlığında pek fazlaca mevzuda yenilikçi ve öncü fikirler ortaya atacak. Gündemi takip eden değil, gündemi oluşturan kulüp olacak Beşiktaş. Bu iş birliği kültürü Türkiye’de her alanda zayıf. İş birliği yapmayı becermekte kültürel olarak güçlük çekiyoruz. UEFA ve TFF’nin kuralları aktarma bütçesi mevzusundaki baremi oluşturuyor. Adaletin sağlanması lazım. Herkesi yine başlangıç noktasına çekip, tekrardan başlatmak gerekiyor diye düşünüyorum.” yanıtını verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz