Mesut Urgancılar: 1986-1987 şampiyonu Beşiktaş ilan edilmeli

Beşiktaş İcra Kurulu Başkanı ve Genel Sekreteri Mesut Urgancılar, siyah-beyazlı toplumun gündemine ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Mesut Bakkal’ın kitabında ele almış olduğu itirafları sonrasında TFF’ye bir başvuruda bulunduklarını dile getiren Urgancılar, “Biliyorsunuz ki bizim müracatımız var Mesut Bakkal’ın itirafları neticesinde. Evde boş oturmayıp; ‘1986-1987 şampiyonu Beşiktaş’tır’ deyip özür dileyebilirler. Federasyona çoktan ilettik, yanıtını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“3.3 milyar TL borçla göreve başladık”

Fikret Orman yönetiminden görevi devraldıklarında ağır bir borç yüküyle karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Mesut Urgancılar, “Bizim asla tasvip etmediğimiz, ‘Olsun da nasıl olursa olsun’ zihniyeti ile yapılmış 350 milyon liraya yakın sözleşmeler var. Hepsini topladığınızda 3.3 milyar liralık bir borçla göreve başladık. Başkanımız, seçim sürecinde ve sonrasında son 10 yılı denetleyeceğimizi söylemişti. Netice itibariyle burada kiminle ilgili ne sorun var ise hepimiz bunun bedelini ödeyecek. Başkanımız geçmiş dönemde 6.5 yıl ikinci başkanlık yapmış olabilir. Benim ve öteki emek harcama arkadaşlarımızın da aynı şekilde vazife aldığım zamanlar oldu. Sonuçta, şeriatın kestiği parmak acımayacak. Ümit ederim yağmur, bir tek suçlunun üzerine yağar. Soruşturma devam ediyor sadece malum pandemi sebebiyle evde kaldığımız için lüzumlu kişilerle karşı karşıya kontakt kuramıyoruz. Sağ olsunlar, arkadaşlarımız bu tarz şeyleri aşmaya çalışıyor. Beşiktaş’ın içindeki değişik seslerin, daha ilkin konuşulmuş mevzuları yine gündeme getirmesinin de devam eden bu soruşturma ile direkt ilgili olduğu kanaatindeyim. Arkadaşlarımız gün gün, saat saat soruşturmanın dozajını artırdıkça bu seslerin de rahatsızlığının arttığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Biz bir aileyiz”

Uzun süre Beşiktaş’ta çalışmış kişileri itibarsızlaştırma çalışmalarıyla savaşım ettiklerini de belirten Urgancılar, “Başkanımızın bu konudaki tavrı net. Biz bir aileyiz ve kimseyi ötekileştirmeye emek vermeden her şeyimizi mali ve yönetimsel genel kurullarımızda tartışacağız. Her şey her yerde konuşulmaz. Eleştiri kültürünü öğrenmemiz gerekiyor. İlk ilkin kendimizi sorgulamalıyız. Bundan dolayı eleştiri, eleştirilenden oldukca eleştireni ortaya koyar. Tüm bu tenkitler yapılırken ben de şu otopark hikayesinin anlatılmasını beklerdim. Kimin kiminle nerede ortak bulunduğunu hepimiz yazıyor. Kocaeli Birlikspor ile meydana getirilen anlaşmada öteki tarafa ödenen para nerede? Bir yönetici ekip almaya çalışmış, öteki yönetici vazgeçirmeye çalışmış. Sonuçta, Beşiktaş’ın 1.3 milyon lirası yok. Yönetici olmadan ilkin maçlara gelmemiş olabilirsiniz. Sadece niçin 12 koltuklu locaya 16 koltuk döşetip 12 koltuklu loca faturası keserek Beşiktaş’ı 113 bin Dolar harcamaya sokarsınız? Ilkin bu tarz şeyleri kendimize sormamız lazım” diye konuştu.

“Suçlu kimse cezasını çekecek”

Bundan önceki yönetim döneminde ekonomik açıdan çok çok fazla zarar uğradıklarının altını çizen siyah-beyazlıların genel sekreteri, “Bir futbolcuyu çağırıp, ‘Biz sana 2.8 milyon Euro’luk borcumuzu 13 Mayıs’ta değil de 31 Mayıs’ta ödeyelim. Zamanında ödeyemezsek de 600 bin Euro ceza oranı verelim’ denmiş. Bunların hepsinin belgesi var. Bir kulübe 712 bin Euro borcunuz var, ‘Bunu dörde bölüp şu günlerde ödeyelim’ diyorsunuz. Ödeyemiyorsunuz ve 400 bin Euro daha ceza yiyorsunuz. Sonrasında kulüp TFF’ye başvuruyor ve Beşiktaş’ın Avrupa Kupası gelirlerine el koyuyorlar. Bankalar Konsorsiyumu ile antak kalma yapıldığı zamanda bir futbolcunun menajerine UEFA’nın belirttiği yüzde 3’lük hisse oranına karşın yüzde 10’un üstünde ödeme yapılmış. Bu ödeme ile kulüp çalışanlarının 4 aylık maaşı ödeniyor. Kimsenin şüphesi olmasın. Suçlu kimse cezasını çekecek. Boş yere oraya buraya yazarak manipülasyon halletmeye asla gerek yok. Kaç kişiyle çalışırsanız çalışın tüm 10 senenin evrakı 1-2 ayda incelenecek iş değil. Bu anlamda birazcık sabra ihtiyacımız var. Pandemi olmasa bile bizim ekip bütçemizi 56 milyon avrodan 30-35 milyon Euro seviyesine düşürmemiz gerekiyordu. Son 20 günde bizim senelik gelirlerimizin yüzde 25’inin buğu bulunduğunu görüyoruz. Burada senelerdir uygulanan politikalarla bir alan kişi profili oluşturulmuş. Biz, ‘Beşiktaş’ın taraftarı vardır’ demek istiyoruz” dedi.

Mesut Urgancılar, korona virüs sebebiyle ara verilen ligin akıbetinin sorulması üstüne de şu cevabı verdi:

“Lig oynanmamış kabul edilmeli ya da yazları haftada üç maç oynanarak son sekiz maç tamamlanmalı. UEFA, lig oynanmazsa son 5 yılda ülkeyi en iyi temsil eden takımın gönderilmesini talep ediyor.”

İHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz