Onyekuru: Galatasaray için çok uğraştım

Avrupa’da spor medyasının nabzını tutan The Athletic’in Everton muhabirine konuşan Galatasaray’ın kiralık yıldızı Henry Onyekuru’dan çarpıcı itiraflar…Sözlerine, Belçika’da Eupen forması giyerken kendisini PSG ve Everton’ın istediğini anlatarak süregelen Onyekuru, şöyleki devam etti: “Everton’a gittim şundan dolayı Fransa Ligi’ni sevmiyordum ve Premier Lig benim hayalimdi. Konuştum ve emek verme izni çıkabileceğini söylediler sadece öyleki olmadı. Emek verme izni almak için en iyi şansım Dünya Kupası’nda oynamam ve plan da Everton’dan Anderlecht’e gitmemdi. Sadece emek verme izni alamadım. Şampiyonlar Ligi’nde oynamanın benim için en iyisi bulunduğunu düşündüm…”

‘Dani Alves bana iyisin dedi’

“Anderlecht’te oynarken, PSG ile karşılaştım ve akrabalarım beni maçtan önceki gece arayıp cesaretlendirdi. Dani Alves benzer biçimde birine karşı oynadığım için korkmuyordum, sadece o benim büyürken izlediğim bir oyuncuydu. Bir tek kendi oyunumu oynadım ve onu zorladım. Kaybettik sadece benim için iyi bir maçtı. Alves de bana ‘İyi bir oyuncusun’ dedi ve Afrika’nın en iyilerinden biri olabileceğimi söylemiş oldu.”

‘Koltuk değneğiyle yürüyordum’

“O maçtan sonrasında Everton, beni izlediklerini ve ilerleyişimden memnun olduklarını belirten bir bildiri yolladı. Ulusal takıma dönmemi ve sonrasında emek verme izni almamı umduklarını da belirttiler. Liverpool’da yaşıyordum ve benim için zor bir dönemdi. Sakatlandığımda kendi kendimle ilgilendim, fena hissettim. Koltuk değnekleriyle dolaşıyordum. Her gün yaptığım tek şey uyumak ve tedaviye gitmekti. Akrabalarım Belçika’daydı, yalnızdım.”

‘İki kez kiralık gidemezsin!’

“Everton’da emek verme izni alamadım ve kafam da orada değildi. Afrika Kupası’ndan sonrasında Galatasaray’a dönmek üzereydim sadece Everton Sportif Direktörü beni aradı ve benim için yeni bir kulüp bulduğunu söylemiş oldu. Türkiye’de görüşmeler yapıyorlardı, bana iki kez kiralık olarak gitmemin mümkün olmadığını söylediler. Monaco’ya gitmemi istediklerini biliyordum. Başka çarem yoktu. Zorlamak, bir krize niçin olmak istemedim. Everton’a dönerek, tek başıma idman yapabilirdim ve bunu istemedim. Monaco’ya gitmek, benim kararım değildi, ben Galatasaray’a dönmek istiyordum…”

‘Artık bana gereksinimleri yoktu’

“Monaco’da işler planlandığı benzer biçimde gitmedi. Jardim ile problemler yaşadım. Bana 2. maçımdan sonrasında, çift forvetli ve kanat oyuncusunun olmadığı bir sisteme geçtiğini söylemiş oldu. Düzgüsel pozisyonum olan sol kanatta artık bana gerekseme yoktu. Benden sakin olmamı ve çalışmamı istedi. Birkaç ay oynamadan emek harcamayı kabul ettim ve hiçbir şey söylemedi bana. O günden itibaren problemler yaşamaya başladık.”

‘Oynamam icap ettiğini gösterdim’

“İstanbul’da mutluyum. Galatasaray, Türkiye’nin en büyük kulüplerinden biri ve her sürem şampiyonluk ve Şampiyonlar Ligi için savaşım ediyor. Monaco’nun benim dönem içinde ayrılmama izin vereceğini biliyordum, Galatasaray’a gelmek için oldukca uğraştım, Galatasaray’da başarı göstermiş olmak için oldukca uğraştım. Monaco’da oynamam icap ettiğini göstermek için de oldukca savaşım verdim. Sıtma sebebiyle 5 gün hastanede yattım ve tedaviyle beraber hem kilo hem de formumu kaybetmeye başladım. Spor salonundaydım devamlı, günde 2 idman yaptım. Bunların hepsini yine dönmek için yaptım. Ilkin 15-20 dakika oynamaya başladım, adım adım yine özgüvenimi kazandım.”

‘Premier Lig’e dönmek isterim’

“Ümit ederim Galatasaray’da daha büyük işler yaparım. Geçen sürem yaptıklarımı tekrarlarım ve geleceğin daha parlak olmasını sağlarım. Büyük bir ligde oynamak isterim sadece acelem yok. Geçen sürem hazırdım sadece olmadı, bu yüzden şimdi işlerin nasıl gelişeceğini görmek isterim. Bigün Premier Lig’e döneceğim. Hayallerimden biri, Premier Lig’de oynamak. Sürem yine başladığında şampiyon olmak, kupalar kazanmak ve kendimi en yüksekte görmek isterim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz