Hüseyin Eroğlu'ndan flaş Fenerbahçe açıklaması! Yeşil ışık yaktı

Türkiye’nin futbolcu fabrikası Altınordu’da Eroğlu’nun yetiştirdiği onlarca futbolcu liglerimizde top koşturuyor. Cengiz Ünder de Çağlar Söyüncü de onun tedrisatından geçen oyunculardan. TFF 1.Lig’de vazife icra eden ve 13 senedir Altınordu çatısı altında çalışan Hüseyin Eroğlu, Özgürlük Gazetesi’ne verdiği röportajda oldukça çarpıcı açıklamalarda bulunmuş oldu. 

Fenerbahçe’nin kendisi ile olan ilgisiyle ilgili de izahat icra eden Hüseyin Eroğlu, Sarı Lacivertliler için yeşil ışık yaktı.

İşte Hüseyin Eroğlu’nun o oldukça konuşulacak röportajı:

Corona virüs salgını sonrası Türk futbolu değişecek mi, sonraki süreçte neler yaşanacak?

Kulüplerin aslına bakarsan maddi olarak sıkıntıları vardı, koronavirüs salgınından sonrasında bu sıkıntılar katlanır. Süper Lig’de 8-10 Altınordu olur bence. Şu demek oluyor ki virüs Türk futboluna yarayacak. Deniz bitti, altyapılara yönelmek, yurt içinde ve yurt dışındaki gençleri taramaktan başka çıkış yok.

Trabzon altyapısından bu kadar başarıya ulaşmış genç çıkmasına ne diyorsunuz?

Trabzon aktarma yasağından abat oldu (Rahata kavuştu). Aslına bakarsanız dört büyüklerde yasak olmadıkça gençler forma bulamaz. Fırsat verilince, itimat duyulunca Türk oyuncusu neler yaptığını onlarca kere kanıtlandı. Biz 15 yaşındaki Burak İnce’yi, 16 yaşlarında Ravil Tagir’i oynatıyoruz. Onlar da oynatacak, 1-2 maç kaybedecek fakat oyuncu kazanacak.

Altınordu’yu Süper Lig’e çıkartmayı oldukça istedim olmadı. Şu sebeple her yıl kadromuzdan 7-8 futbolcu satıyoruz, bu da her yıl ilköğretim 1’den adım atmak demek. Play-Off’u 5 kez averajla kaçırdık. 

‘Batuhan bizde oldukça değişik yerde olurdu’

Yetenekli futbolcular sokak aralarından çıkardı. Şimdi o alanlar kalmadı. Şimdi kabiliyeti azca olsa da sisteme bağlı oyuncular onların yerini aldı. Eskiden çocuklar evden kaçıp top oynardı, şimdi apartmanlarda büyüyen, babasın otomobiliyle idmana getirmiş olduğu bir nesil var. Çalışan, disiplinli, kendini geliştiren, uyumlu, kendine bakan çocuk öne çıkıp yetenekliyi geçebiliyor. Fazlaca yeteneklilerde hız, hırs ve mental eksiklik azca olabiliyor. Örneğin Muhammet Demirci ve Batuhan Karadeniz 16-17 yaşlarında üst düzey görülüyordu. Fazlaca yetenekli futbolcu olmalarına karşın bence hedefe varamadılar. İkisi de bizde olsaydı daha değişik bir noktada olabilirlerdi.

Fenerbahçe, Altınordu şeklinde bir altyapı vahası oluşturmayı başarabilir mi?

Normal olarak kurar, niye kuramasın? Hem de üste harcadığının %10’u bütçeyle. Aslına bakarsanız yetiştirdiği birçok genç oyuncusu bugün alt liglerde. Fakat maalesef hiçbirisi A takımda oynamadan gitti. Gençlere güvenmek gerek. En çarpıcı örnek Ozan Kabak. Fatih Terim onu Şampiyonlar Ligi’nde oynattı. Bu çocuk hata yapmadı mı? Yapmış oldu. Peki netice ne oldu? İki taraf da kazanmıştır. Her yıl A takıma bu şekilde 1 oyuncu bile versen bütçede büyük rahatlama sağlarsın.

Fenerbahçe doğru bir scout ekibi ile tüm Türkiye’yi, Avrupalı Türkler’i tararsa, alt ve üst yapıya koordineli çalışacak doğru alıştırmacı getirir, maddi-manevi destek verirse meyvelerini 3-5 yılda toplar.

‘Gençlerle şampiyon olur’

Hem gençlerle oynamak hem şampiyonluğa oynamak Mümkün. Kulüp hem yarışmacı hem düşük maliyeti olabilir. Aslına bakarsanız başka deva de yok. Önemli olan kendi yıldızını yaratmak. Ben Cengiz’e 16, Çağlar’a 17,5 yaşlarında A ekip formasını verdim. Hata yapmadılar mı? Yaptılar. Milyon Euro’luk oyuncular hata yapmıyor mu? Biri yarın gidiyor, diğeri senin evladın.

‘Talip olan beni başkandan istemeli’

Ben başkanımız Seyit Mehmet Özkan’la 13 senedir beraber çalışıyorum. Kendisi benim için kimi zaman ağabey, kimi zaman baba, kimi zaman başkan gibidir. Dolayısıyla beni isteyen gelip başkanımdan istemeli. Onun rızası benim için oldukça kıymetli.

Flaş Fenerbahçe açıklaması

Ersun Yanal’ın istifasının peşinden adınız sık sık Fenerbahçe ile anılmaya başladı. Bu şekilde bir teklif gelirse düşünceniz ne olur?

Yalnız ben değil tüm Türk antrenörleri elbet ki Fenerbahçe’de çalışmak ister. Niçin olmasın ki? Futbolda bu tür söylentiler de transferler de hep vardır. Benim futbolcum zirvedeki takımlarda oynuyorsa, onları yetiştiren biz niye o takımları çalıştırmayalım? Gençliğimde 12 yıl ustalaşmış futbol oynadım, Yüksek okul mezunuyum, iyi derecede Almanca, orta derecede İngilizce biliyorum, 8 yılı A ekip hocalığı olmak suretiyle 13 senedir Atınordu’da vazife yapıyorum, 8 kişilik ekibimin hepsi üniversite mezunu. Bir yere talip değiliz fakat devamlı en mühim görevlere hazırız.

Yine ediyorum; oyuncularımız oralarda oynuyorsa ikimiz de oraları çalıştırabiliriz. Biz buralara senelerce dolu dolu emek vererek, emek harcayarak, en alttan adım adım yukarı çıkarak geldik. Başarımızda rastlantı yok, tesadüfe yer de yok. · Büyük bir takıma altyapı kurup orada çalıştırır mısınız? BEN bir teknik direktörüm. Bir göreve geleceksem bu sadece teknik direktörlük olur. Fakat aslına bakarsan görevi altyapıyla koordineli, iç içe düşünen bir takımsa kabul ederim. Aynı Altınordu şeklinde çalışacaksam ‘Evet’ derim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz