Gherardini'den Aziz Yıldırım itirafı!

Fenerbahçe Beko Genel Menajeri Maurizio Gherardini, İtalya’da Cantieri Aperti 365’de Skype üstünden meydana gelen bir basketbol programına katıldı. Sarı-lacivertli ekibin Euroleague’de şampiyonluğa erişerek bir ilki başardığı 2016-17 sezonuna yönelik bir anısını özetleyen deneyimli basketbol yöneticisi, Avrupa’nın zirvesine çıkmalarında o dönemki başkan Aziz Yıldırım’ın sergilediği bir davranışın eleştiri bir öneme haiz bulunduğunu dile getirdi.

“Başkan ‘korkmayın size inanıyoruz’ dedi”

Gherardini “Euroleague’i kazandığımız yıl Baskonia’dan 30 küsur sayı fark yedik. Sadece başkanın (Aziz Yıldırım) yaptıkları bizlere tekrardan itimat verdi. Otelde bizi kahve içmeye çağırdı “Korkmayın, size ve sizin projenize inanıyoruz” dedi. Bu sözler kazanmak için nasıl bir yol izlenmesi gereketiğini her insanın anlamasını elde eden bir motivasyon oldu. Başarı, oyuncular, alıştırmacı ve yönetimin olgunluğuyla gerçekleşti” dedi.

‘Türkiye’de tutku fazlaca, organizasyon yok’

Türkiye’ye gelişindeki motivasyonu da özetleyen İtalyan basket adamı, “Obradovic, Türkiye’nin 15 senedir basketbola ciddi yatırım yaptığını sadece final four bile göremediklerini söylemiş oldu. Ben de bunu bir meydan okuma olarak aldım. Türkiye’de kendimi, Avrupa’da alıştığımdan değişik olarak günlük yaşayan insanların içinde buldum. Tutku çoktu sadece organizasyon yoktu. Bunun üstüne çalıştık ve bizim için hakikaten fazlaca zor zamanlardı. Fenerbahçe’de elimizde olan malzemede köktencilik değişimler gerçekleştirmeyi başardık” diye konuştu.

‘Transferde anahtar; potansiyel ve sistem uygunluğu’

Sarı-lacivertlilerde transferden görevli isim de olan Maurizio Gherardini, basketbolda transferlerin nasıl gerçekleştirildiğiyle ilgili şunları söylemiş oldu: “Geçirme yaparken dikkat ettiğimiz şeyler aslına bakarsak 30 yıl öncesiyle fazlaca değişik değil. Günümüzde video görüntüsü ve istatistikler olarak elinizde bir oyuncu ile ilgili fazlaca fazla veri var. Fakat bir fazlaca durumda süratli davranıp transferi bitirmek durumunda kalıyorsunuz. Dolayısıyla birazcık hislerinize güvenerek de hareket etmeniz gerekiyor. Burada baktığınız şeyler basketbolcunun taşımış olduğu potansiyel ve hocanın oyun sistemine uygunluğu oluyor”.

‘Euroleague sonucu mayıs başlangıcında alınacak’

Corona virüs sebebiyle yarıda kalan Avrupa’nın bir numaralı kupasıyla ilgili Fenerbahçe Beko yöneticisi “Euroleague’in yeniden ne süre başlayacağına yönelik masada pek fazlaca seçenek var. Mayıs başlangıcında Euroleague mevzuyu masaya yatıracak. Bakalım oradan ne çıkacak. Şu an geleceğe yönelik bütçe yapmak mevzusunda parametreler bile noksan. Ümit ederim bu süreci, kayıplarımızı minimumda tutarak atlatabiliriz” dedi.

‘Obradovic ile her gün konuşuyoruz’

Ülkesinde geçirmekte olduğu günlerine değinerek şu şekilde devam etti: “Şu an akrabalarım ile beraber Treviso’dayım. Türkiye’de liglerin ertelenme sonucu alınır alınmaz derhal buraya geldim. Bir kaç haftadır burdayım doğrusu. Hepimiz ülkesine gitti. Obradovic de Belgrad’a gitti. Sadece kendisiyle her gün görüşüyor ve konuşuyoruz”. (Skorer)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz