Ankaragücü Başkanı Fatih Mert: Bu sene ligden düşme olmamalı

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Fatih Mert, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını önlemleri kapsamında bu sürem artık liglerin devam etmesinin zor bulunduğunu belirterek, “Bu yıl ligden düşme olmamalı.” dedi.

Fatih Mert, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, sarı-lacivertli futbolcuların bu süreçte evlerinde kalmış olarak kendi imkanları dahilinde antrenmanlarını sürdürdüğünü vurgulayarak, “Futbolcularımız teknik direktörünümüzün verdiği talimatlar doğrultusunda evlerinde çalışıyor. Tesislerimize de fazlaca azca sayıda personelimiz mecburi işler sebebiyle geliyor. Personelimizi sokağa çıkarmamak için kulübümüzde tüm önlemleri aldık.” diye konuştu.

Başkan Fatih Mert, liglerin yine ne süre başlayacağına ilişkin de “Bu şekilde ligin nisan ayı içinde başlayacağına inanmıyorum, başlayamaz. Zira örnekler var; Fatih Terim örneği var, Fenerbahçe’de var, Hes Kablo Kayserispor’da bu şekilde bir haber var. Yurt dışına giden teknik direktörler var. Bunların aslına bakarsanız iyileşme süreci, artı geldiklerinde de karantina süreci…Şimdi aslına bakarsanız bunlarla ilgili bir şey yapılsa nisan sonunu bulur.” ifadelerini kullandı.

“Bu yıl bu ligin oynanma ihtimali zor görünüyor”

Hemen hemen Kovid-19 salgınının en üst noktaya ulaşmadığını, sürecin nasıl devam edeceğinin netlik kazanmadığını aktaran Fatih Mert, “Avrupa’da daha fena salgın var. Biz alınan karara uymak zorundayız. Devletimiz nasıl derse biz ona nazaran hareket etmek zorundayız. Artık bu yıl liglerin devam etmesinin zor olacağını düşünüyorum. Kısaca bu yıl bu ligin oynanma ihtimali zor görünüyor.” şeklinde görüş belirtti.

Futbol yetkililerinin halen liglerin başlamasına yönelik tarih veremediğini vurgulayan Fatih Mert, şu şekilde konuştu:

“Gençlik ve Spor Bakanımız da Sıhhat Bakanımız da kati bir tarih veremiyor. UEFA Başkanı’nın açıklamaları vardı; o da kati bir şey söyleyemiyor; üç senaryodan bahsediyor, uygulanmazsa bu senenin yok sayılmasını söylüyor. Şimdi Türkiye’de Avrupa ülkelerinden iklimsel şartlar daha değişik haziran ayında burada maç oynanmaya kalkıldığı süre 30-35 aşama ısı olan iller var. Bunların hepsinin düşünülmesi gerekiyor. Biz kendi görüşümüzü söylüyoruz fakat bekliyoruz doğal ki. Bu işin sonucu Türkiye’de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonu, yurt haricinde UEFA ve FIFA’dan gelecek. Ikimiz de gelecek sonucu bekliyoruz.”

“Ligler 21 takımla oynanmalı”

Süper Lig’in bu sürem ne olacağıyla ilgili Fatih Mert, “Bu işin hakkaniyet ölçüsünde yapılması gerekiyor. Bu yıl ligden düşme olmamalı, 1. Lig’den Süper Lig’e, 2. Lig’den 1. Lig’e üçer ekip çıkmalı. Ligler 21 ekip oynanmalı bir yıl sonrasında düşen ekip 4 olur ona nazaran bu denge bir halde sağlanır, eğer 18 oynanmak isteniyorsa ki 20 ve 21 de oynanabilir.” dedi.

Fatih Mert, şu şekilde devam etti:

“Avrupa’nın birçok ülkesinde ligler 20 takımla oynanıyor. Premier Lig, Fransa ligi 20 takımla oynanıyor. İtalya ligi Seri A 20 takımla oynanıyor. La Liga 20 takımla oynanıyor. Türkiye’de de bu yapılabilir. Bu yıl 21 olup seneye bir ekip düşerek 20 takıma çevrilmiş olabilir. Alttaki takımların da bu şekilde 1. ve 2. ligden gelecek takımların da hakkı yenilmemiş olur.”

“Şampiyonluk play-off ile belirlenebilir”

Süper Lig’de şampiyonun nasıl belirleneceğine ilişkin de Fatih Mert, şunları dile getirdi:

“Şampiyonluk yarışında 4 ekip görünüyor. Bu 4 ekip seneye ligler başlamadan bir-iki hafta ilkin bir play-off yapabilir, niçin olmasın. Deniyor ki TFF’nin kuralları içinde yok. Kısaca şu yaşadığımız ortamla ilgili de dünyanın hiçbir yerinde bu şekilde yazılı bir kaide yok. Şimdi biz iş yerlerimize gidemiyoruz, iş yerlerimizi açamıyoruz evden dışarı çıkamıyoruz. Ben Ankara’da 75 yaşlarında babam ve annemin yanına gidemiyorum. Aramızda iki kilometre mesafe var. Evlerine gidip göremiyorum, zira taşıyıcı olabiliriz diye. Kısaca dünyada bugüne dek malum 200 senedir yaşanmamış bir vaka yaşanıyor, bir ihtimal daha kötüsü yaşanıyor. Şimdi ’TFF kurallarında yok’ diye olmaz diye bir şey yok. Burada hakkaniyet ölçüsünde ligden düşme kaldırılabilir. Bu yıl için alttan gelecek takımlar bir üst lige çıkarılabilir.”

Fatih Mert, ligin devam etmesi halinde yazın maçların oynanmasının fazlaca zor olacağını, ağustos ayında önümüzdeki sezonun futbol takvimi öncesinde kısa bir play-off müsabakasının yapılmasının daha doğru bulunduğunu kaydetti.

Başkan Fatih Mert, koronavirüs mücadelesi esnasında insanların futbolcu transferi düşünecek durumda olmadığını, yeni geçirme koşullarının da yaşamın düzgüsel seyrine dönmesinden sonrasında belirleneceğini söylemiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz