Fenerbahçe'den Corona virüs açıklaması

FB TV’de programa katılan Kunduracıoğlu, aralık ayında Çin’de süregelen salgınla ilgili gelişimleri yakından takip ettiklerini ve Sıhhat Bakanlığı ile Bilim Kurulunun yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda, kulüp, çalışanlar, sporcular ile onların ailelerini korumak için çalıştıklarını kaydetti.

Corona virüsten en oldukca etkilenen takımın Fenerbahçe Beko bulunduğunu aktaran Kunduracıoğlu, “Sıhhat Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuz semptomlar çıkmadan kontrol yaptırmanın doğru olamayacağını söylüyorlardı. Bizim için öksürük, ateş, nefes darlığı ve bulaş önemliydi. Bulaştan kastımız yurt dışı temasıydı. İlk ilkin bunların olup olmadığına baktık. En oldukca bulaşa maruz kalan ise Fenerbahçe Beko Adam Basketbol Ekibi’mızdı. Orada gribal enfeksiyonlar çıkınca da takıma kontrol yaptırdık. Takımımızdan bir oyuncu, bir teknik ekip, iki de yönetimsel personelimizde Kovid-19 pozitif bulunmuş oldu. İdari personelimiz dışındakiler de hastaneye yatacak kadar semptomatik değillerdi. Küçücük semptomları vardı. İdari çalışanımız yedi gün kadar hastanede kaldı. Genel durumu iyiydi fakat semptomlar diğerlerine nazaran bir miktar daha ağırdı. Onun testleri negatif çıkınca ev izolasyonuna alındı.” diye konuştu.

Burak Kunduracıoğlu, futbol takımında ise bir oyuncu ve bir sıhhat çalışanında koronavirüsün pozitif çıktığını anlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Futbol takımımızda birkaç oyuncumuzda gribal enfeksiyon semptomları çıkınca onların testini yaptık. Aslen semptomlar çıkmadan kontrol yapmamak lazım fakat spor birazcık daha değişik. Evimizden daha oldukca Samandıra’da süre geçiriyoruz. 60-70 şahıs bir aradayız. Hepimiz birbiriyle temas halinde. Samandıra’da bir kişinin korona olması demek hepimize geçmesi demek oluyor. Bir sporcumuz ve bir sıhhat çalışanımızda pozitif çıktı. Sıhhat çalışanımızı bakanlığın söylediği benzer biçimde hastaneye yatırdık. 3-4 gün kadar hastanede kaldı. Testi negatif ulaştıktan sonra da ev izolasyonuna girdi. Oyuncumuz da ev izolasyonunda. Bir tek oyunculara baktırmak da kafi olmuyor bu sebeple onların aileleri de var. Aileleriyle ilgili ’Pozitif çıkanların herhangi bir bulaşı olmuş mu, bu tarz şeyleri nasıl yenebiliriz?’ diye baktık. Aileleri de teste aldık. Oldukça şükür kontrol neticeleri negatif geldi. Basketbol ve futboldan sonrasında da adam ve hanım voleybol takımlarımızı teste doğal olarak tuttuk. Oyuncuları, teknik ekibini ve personelini inceledik. Bunların içinde adam takımından 1 teknik ekip, hanım takımından 1 teknik ekip ve 2 oyuncu pozitif olarak belirlendi.”

“Bizim hastalarımızda asemptomatik ya da klinik semptomları hafifti.” diyen Kunduracıoğlu, “Akciğerlere yansıyan herhangi bir şey olmayınca ev izolasyonlarıyla süreç devam etti. Bu yönden birazcık daha şanslıydık. Şu anda Fenerbahçe Spor Kulübünde kaygı verici bir olay yok. Olanlar evlerinde izole vaziyetteler. Klinikleri yok. Testleri de negatife döndü. Negatife döndükten sonrasında da başkalarına bulaştırmamaları adına evde kalmaları gerekiyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Oyuncularımızın kilo almalarını istemedik”

Burak Kunduracıoğlu, liglerin ertelenmesiyle evde çalışan futbolcuların kilo almasını istemediklerini dile getirdi.

Futbolcuların fizyolojik analizlerini yaptıklarını aktaran Kunduracıoğlu, “Oyuncularımızın kilo almalarını istemedik. Aralıklarla kas kitlelerini, yağ yüzdelerini ve kilolarını alıyorduk. Bunların ideal olan kilolarını tespit etmiştik. Sporcularımıza da yolladık. Her insanın eski kilolarıyla gelmelerini bekliyoruz. Sadece bunu yapmak oldukca kolay değil. Dengeli beslenmenin oldukca mühim olduğu mevzusunda oyuncularımızı bilgilendirdik. Evde oturduğunuz süre içinde o kadar da fazla dışarıya çıkmadan normalde her gün ciddi bir mesafe kat eden, her gün ciddi bir ağırlık çalışan ve bunu uzun senelerdir meydana getiren insanların evde kalmış olarak eski kilolarını korumaları o kadar da kolay değil. Burada kesinlikle gıdalarına dikkat etmeleri de lazım.” açıklamasını yapmış oldu.

Türkiye Futbol Federasyonunun, haziran ayı başlangıcında ligleri tekrardan başlatabileceğini hatırlatan Kunduracıoğlu, “Federasyonun açıklamasında haziran ayının ilk haftasında maç oynatma ihtimalleri var. Bu süreçte ne kadar olur ya da olmaz, onu bilemiyoruz. Nitekim dinamik bir süreç ve her gün her şey değişebiliyor fakat biz ona nazaran bir plan yaptık. A, B, C planlarımız var.” şeklinde görüş belirtti.

Sarı-lacivertli futbol takımının doktoru, bir uygulama üstünden futbolcularla her gün antrenman yaptırdıklarını belirterek, şöyleki devam etti:

“Her gün tertipli olarak her insanın katılmış olduğu bir antrenman programı planladık. Evvelinde her insana antrenman aletlerini verdik, her insanın evine birer koşu bandı ve bisiklet yolladık. Nitekim antrenman kuvvet ve dayanıklılık olarak değerlendirilebilir. Doğal ki futbol antrenmanı şeklinde doğrusu sahada yaptığımız şekilde sağlayamayacaktık fakat en azından bıraktıkları yerden ve bıraktıkları günden o kadar da geriye gitmeden döndüklerinde hazır olmalarını sağlamak istiyorduk. Ligler başlarsa toplandığımız süre en azından bıraktığımız yerden geriye gitmek değil, kaldığımız yerden devam etmek adına bazı emekler içerisindeyiz.”

Kunduracıoğlu, evimizdeki antrenmanlar sonrasında ciddi sakatlıklar olamayacağını anlatarak, “Bisiklette, koşu bandında ya da ağırlık çalışırken oldukca ciddi bir sakatlık beklemiyoruz. Esasen onlar bizim istediğimiz kilolarda, istediğimiz tekrarlarda, istediğimiz dirençlerde egzersiz yapıyorlar. Biz, hepsinin kas kitlesini ölçtüğümüz, bildiğimiz rakamlar üstünden kondisyoner hocalarımızla beraber devam ettiriyoruz. O yüzden ciddi bir sakatlıkları olmuyor.” diye konuştu.

Kruse ve Altay Bayındır’ın durumları

Burak Kunduracıoğlu, sakatlığı bulunan Max Kruse ve Altay Bayındır’ın durumuyla ilgili data verdi.

Kruse’nin 7 Mart’ta oynanan Yukatel Denizlispor maçında sakatlandığını bildiren Kunduracıoğlu, “Max Kruse, ayak bileğine almış olduğu darbe sonucu sakatlanmıştı. Almış olduğu darbe sonucu ayak bileğindeki bağlarda bazı problemler olmuştu. Onun da dördüncü haftası içindeyiz. Esasen sakatlık 4-6 hafta içinde geçecek bir sakatlıktı. Şu anda evinde olan oyuncularımızın da video kamera yöntemi ile fizyoterapist eşliğinde egzersizlerini yaptırıyoruz. Oldukça ciddi bir ağrısı yok. Bazen küçük ağrıları oluyor fakat bu tip sakatlıktan sonrasında dördüncü hafta ki onları da düzgüsel karşılıyoruz. Esasen altıncı hafta içinde ki 12 Nisan dediğimiz süreç içinde toparlayıp ümit ederim ki haziran başı maçlar yapılacaksa ekip sahaya çıkmış olduğu süre takımla beraber olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kasık fıtığı ameliyatı edilen Altay Bayındır’ın da tamamen iyileştiğini özetleyen Burak Kunduracıoğlu, şunları kaydetti:

“Altay Bayındır, ağrılı bir halde maçlarını oynuyordu. Sarı kart sınırına gelmişti ve bir maçta sarı kart görmüştü. Arkasından da ulusal ekip arası geliyordu. Onun olacağı ameliyat tekrardan sahaya dönmek için 3-4 haftalık süreç gerektiriyordu. O dönemde Almanya’da ameliyatını yaptırdık. Doğal o süre bu şekilde bir sürecin içinde değildik. Almanya’dan ulaştıktan sonra hem Altay’ı hem de onunla beraber giden arkadaşımızı 14 gün karantinaya almak zorunda kaldık. Bir taraftan da iyileşme sürecini günbegün takip ettik. İkinci haftanın sonunda bisiklet benzer biçimde egzersizlerine başladık. Şu an üçüncü haftanın içindeyiz, dördüncü haftaya yaklaştık. Herhangi bir sıkıntısı yok, herhangi bir şikayeti yok. Altay da maç oynuyor olsaydık takımla beraber antrenmanlara başlayabilecek pozisyona geldi. Takımda şu anda sakatlık bazında bir şeyimiz yok.”

Kunduracıoğlu, 2019 Haziran’dan buyana çalışan futbolcuların sürem tamamlanmasının peşinden izne gereksinim duyduğunu belirterek, “Haziranın başlangıcında da maçlarımız başlarsa 11-12 ay süresince asla ara vermeden antrenmanlara devam etmiş olacaklar. 8 lig maçı ve kupa maçları var. Bunlar oynanacak. Bunlar esnasında oldukca ciddi sakatlıkların çıkacağını sanmıyorum fakat arkasından derhal lig başlarsa önümüzdeki yıl daha ciddi, uzun soluklu sakatlıklar olacağını düşünüyorum. Şundan dolayı bir miktar ara vermeleri ve dinlenmeleri gerekiyor. Evet, şu anda ara vermiş benzer biçimde duruyorlar fakat bu stres altında bu sıkıntılı dönem pek ara verilmiş benzer biçimde gelmiyor.” şeklinde konuştu.

“Devletin ve Sıhhat Bakanlığının almış olduğu önlemlerin oldukca mühim ve iyi”

Prof. Dr. Burak Kunduracıoğlu, devletin ve Sıhhat Bakanlığının yerinde önlemler aldığını söylemiş oldu.

Virüsün Türkiye’ye İtalya ve Fransa’ya nazaran geç geldiğini hatırlatan Kunduracıoğlu, şu görüşleri paylaştı:

“Devletin ve Sıhhat Bakanlığının almış olduğu önlemler oldukca iyiydi. Doğal virüs o denli süratli yayılıyor ki önüne geçmek mümkün olmadı. 1 şahıs 30 kişiye bulaştırdığı için denetim edebilmek tüm dünyada olduğu benzer biçimde devletimizde de zor. Maçlara ara verdik. Bu oldukca avantajlı oldu. Maç diyince bir tek 11’e 11 şahıs maç yapıyormuş benzer biçimde düşünülmesin. Deplasmana gittiğiniz süre otobüsle, uçakla gezi ediyorsunuz, hava alanı içine giriyorsunuz, taraftarlar fotoğraf çektirmek istiyorlar, oyunculara yaklaşıyorlar. Futbolda hep bir temas var. Bu işler bittikten sonrasında yine futbola ne süre başlanmalı o da bir sual işareti. Ben insan sağlığı olarak değerlendiriyorum. Ben doktorum o yüzden ilk etapta futbolu değil insan sağlığını düşünüyorum. O yüzden hakikaten salgının artık hız kaybetmiş olduğu, bittiği dönemden sonrasında adım atmak lazım. Psikoloji oldukca mühim. Son deplasman maçımıza gittiğimizde kimse futbolu düşünmüyordu, hepimiz stres içindeydi. İnşallah iyi bir halde bitecek.”

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz