Fenerbahçe'ye yeni teknik direktör adayı! Aykut Kocaman

Corona virüs salgını sebebiyle futbol durdu fakat Fenerbahçe Yönetimi, teknik adam için dört koldan çalışmalarını sürdürüyor. Sarı-Lacivertliler hemen hemen teklifte bulunmasa da Erol Bulut da mühim adaylardan biri. Fenerbahçe’nin resmi olarak doğruladığı tek isim, Altay’ın teknik patronu Yalçın Koşukavak’tı. 47 yaşındaki çalıştırıcı, ligi bitirmeden takımını bırakmak istemeyince sürem sonu tekrardan görüşmek suretiyle görüşmeler sonlandı. Altınordu’nun futbolcu yetiştirmede adeta uzman olan hocası Hüseyin Eroğlu’nun adı son dönemde iyice ön plana çıktı. Sarı- Lacivertliler halen resmi bir teklifte bulunmadı. Sadece İzmir ekibinin başarıya ulaşmış teknik adamı için girişimler hız kazanmıştır. 

Aykut Dev gibi önerisi

Sarı Lacivertliler’de bu gelişmeler yaşanırken Bugün flaş bir tavsiye de Milliyet Gazetesi yazarı Şansal Büyüka’dan geldi. Meşhur spor adamı köşe yazısında Fenerbahçe için flaş bir öneride bulunmuş oldu. Fenerbahçe’nin efsaneleşmiş adı Aykut Dev gibi’ın da adaylar içinde yer alması icap ettiğini savundu. Büyüka’nın köşe yazısındaki başlığı da aslına bakarsan mevzuyu özetleyen cinsten. “İdeali Aykut Dev gibi”

İşte Şansal Büyüka’nın şok konuşulacak yazısının Aykut Dev gibi kısmı:

Bu yazacaklarıma Fenerbahçeli bir çok taraftarın karşı çıkacağını, hatta tepki koyacağını biliyorum. Hatta bazı meslektaşlarımın bile… Fakat ben yazayım, sonuçta bir düşüncedir, katılan olur, katılmayan olur.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, göreve yeni ulaştığında, “Müdafa futbolu oynatıyor, takımın saldırı zenginliği yok” diye taraftarın karşı çıkmış olduğu Aykut Dev gibi ile yolları ayırdı.

Sonrasında Cocu geldi, Koeman geldi, gene taraftarın isteği ve baskısı ile “saldırı, saldırı” diyen son şampiyon hoca Ersun Yanal geldi fakat Fenerbahçe ekibi o futbol ve saldırı zenginliğini bir türlü yakalayamadı. Şu sebeple elinde, o yapıya uygun bir kadro yoktu.

Fenerbahçe şimdi hoca arıyor. Erol Bulut’un adı geçiyor, yabancı hocalar konuşuluyor, adlar havada uçuşuyor. İddialı bir yabancı hoca gelirse mühim transferler isteyecek. Yeni düzende bu mümkün değil… Üstelik UEFA ve TFF yaptırımları kapıya dayanmış durumda…

Bayağı bir yabancı getirseniz, her şeye evet” diyecek ve hiçbir iddia taşımadan parasını alıp gidecek.

Sorun büyük… Fenerbahçe de her kulüp şeklinde küçülmek, altyapıya yönelmek, daha ekip oyununa, ekip disiplinine bağlı bir kadro oluşturmak ve buna bakılırsa bir hoca bulmak zorunda…

O süre alternatif adlardan biri olarak Aykut Dev gibi akla geliyor. Aykut hoca aslına bakarsan, yıldıza fazla ehemmiyet vermeyen, ekip oyununu ve disiplinini seven bir futbol anlayışına haiz… Çalıştırdığı her ekip, Türkiye’nin en fazla koşan ekibi oluyor.

Aykut Hoca’nın “müdafa futboluna prim tanımış olduğu” algısı var fakat bir dönem Fenerbahçe’yi “Minimum yiyip, en fazla gol atan ekibi” noktasına getirmiş olduğu unutulmasın.

Aykut Hoca ile Fenerbahçe’nin Avrupa kupalarında yarı final oynadığı, Süper Lig şampiyonu olduğu, Türkiye Kupası’nı kazanılmış olduğu akıllardan çıkmasın.

Eğer düzgüsel koşullar olsa, Fenerbahçe istediği transferi yapabilse bu yazıyı yazmazdım. Fakat Fenerbahçe’nin bu şekilde bir şansı, bu ekonomik koşullarda haklı olarak yok.

Mütevazı bir kadro ile daha çok koşan, hatta en fazla koşan, ekip disiplinine uyan, ekip oyunundan asla taviz vermeyen bir ekip için Aykut Hoca alternatiflerden biri olabilir. Aykut Hoca’nın, Fenerbahçe’de “Düzgüsel ve rahat” bir dönemde çalışmadığı, hep “sıkıntılı ve acılı” dönemlerin hocası olduğu unutulmasın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz