Bülent Korkmaz: Futbol sadece fiziksel yeterlilikle oynanmıyor

İttifak Tüm ortaklık Konyaspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, koronavirüs tedbirleri kapsamında ailece kurallara uymaya çalıştıklarını belirtti. Sıhhat çalışanlarına büyük saygı duyduğunu özetleyen Korkmaz, “Sıhhat birimlerinde çalışan her insana şükran borçluyuz. Evimizde kendimizi koruma altın alırken onlar bu virüs ile savaşım eden hastalara destek oluyor. Onların kıymeti şimdi daha fazlaca anlaşılıyor. Bilim adamlarının, profesörlerin, doktorların ve hemşirelerin ne kadar mühim olduğu görülüyor. Onlara büyük bir saygı besliyorum.” diye konuştu.

Mevcut durumda futbolla ilgili bir şey yapamadıklarını aktaran tecrübeli teknik adam, “Yalnız oyuncuların verdiğimiz antrenman metotlarına uyup uymadığını denetim ediyoruz. Onlarla kontakt halindeyiz. Şu an için yapılacak bir şey yok. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir’in 2 yada 3 Nisan’da bir izahat yapacağı söylendi. Şu anda onu bekliyoruz. Elimizden beklemekten başka da bir şey gelmiyor.” ifadelerini kullandı.

“İnsanlar futbol oynatmaya niçin bu kadar meraklı anlamış değilim.” diyen Korkmaz, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“İnsanların sağlığı ve yaşamı söz mevzusu. Bir tarih dile getirmek benim açımdan doğru değil. Bu sürecin ne kadar devam edeceğini bilemiyoruz, önümüzü göremiyoruz. Bu şekilde bir durumda tahminde bulunmamamız lazım. Ilkin bu süreci atlatmalıyız. İnşallah her anlamda minimum kayıpla atlatırız. Sıhhat Bakanlığının kurduğu Bilim Kurulunun kararıyla yolumuza devam edeceğiz. TFF Sıhhat Kurulu, Bilim Kurulu ile konuşup konuşmadığıyla ilgili bir bilgimiz yok. Biz, hiçbir şey bilmiyoruz. Hepimiz bir şeyler söylüyor, tarih veriyor. Bence bilim adamlarının ne söylediğine bakmalıyız.”

“Futbol yalnız fizyolojik yeterlilikle oynanmıyor”

Bülent Korkmaz, futbolda fizyolojik yeterlilikten öte zihinsel yeterliliğin mühim bulunduğunu söylemiş oldu.

Futbolcularından Robert Mak’ın koronavirüs sebebiyle sözleşmesini karşılıklı olarak feshederek ülkesine döndüğünü dile getiren Korkmaz, şunları kaydetti:

“Oyuncuların fizyolojik yeterliliği vardır. Fizyolojik yeterliliği halledersiniz fakat aslolan önemlisi psikolojinin nasıl sonuçlanacağı. İnsanlarda kaygı ve korku var. İşin ruhsal yönünü nasıl halledeceğiz? Fizyolojik yönünü halledersiniz fakat futbol yalnız fizyolojik yeterlilikle oynanmıyor. Zihinsel yeterlilik de mühim. Futbolcuya eski isteğini, arzusunu, fedakarlığını, tutkusunu yine getirmemiz lazım. İşin en zor kısmı bu. Hepimiz evde kalıyor fakat evindeki antrenmanın bir geçerliliği yok. Evde anca benim yaşıma gelen bir insan sıhhatli yaşam antrenmanı yapar. Futbol sahada oynanıyor. Oyuncunun topun ardında olması lazım. Şu an için o imkanlar yok. UEFA’nın ne diyeceği de mühim. Bence bundan sonrasında yapılması ihtiyaç duyulan futbolu sahada icra eden oyuncu, yargıcı, teknik direktör, masör, tabip, fizyoterapiste sormak. Ruhsal anlamda yeterliliğe haiz olmamız lazım.”

Bülent Korkmaz, ligin kalmış olduğu yerden devam etmesi, play-off oynanması ve ligden düşmenin olmaması şeklinde önerilerle ilgili, “UEFA ve Bilim Kurulunun vereceği kararlar mühim. Bu işi bilenlerin ne söylediğine baktıktan sonrasında yorum yapabilirim. Yorum yapanların da bu insanoğlu bir şey söyledikten sonrasında görüşü olmalı. Her insanın bir fikri var. Bunlara saygı duyma ve hepsinden bir şeyler çıkarmak lazım. Asla kimsenin ’Bu yanlıştır’ yada ’Bu doğrudur’ diye birbirini eleştirmemesi gerek. Önemli olan bu şeklinde durumlarda ortak paydada buluşmak.” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz