Beşiktaş'ın efsane başkanı Süleyman Seba 94 yaşında

Beşiktaş Kulübü, merhum onursal başkan Süleyman Seba’yı doğum gününde andı. Siyah-Beyazlı kulübün dün web sitesinde piyasaya çıkan anma mesajında, “5 Nisan 1926 tarihinde Sakarya’nın Hendek ilçesinde dünyaya gelen, kulübümüze hem futbolcu hem de başkan olarak uzun seneler hizmet eden ve sayısız başarıya imza atan, beyefendi kişiliğiyle tüm sporseverlerin sevgisini ve takdirini kazanan onursal başkanımız Süleyman Seba’yı 94. yaş gününde saygıyla ve dualarla yad ediyoruz” denildi.

Futbola Kabataş’ta başladı

Ufak yaşta İstanbul’a gelen Seba, ilkokulu Akaretler’de okuduktan sonrasında lise eğitimine, Kabataş Adam Lisesi’nde başladı. Bir süre sonrasında, Kabataş Lisesi’nin futbol takımına girmesiyle, futbol yaşantısındaki ilk adımı atmış oldu. Son aşama yetenekli olan genç oyuncuyu Beşiktaşlı yöneticilerin keşfetmesi uzun sürmedi. 1943 senesinde Beşiktaş genç takımına çağırıldı. Seba, o yıl genç takımın şampiyon olmasında büyük rol oynadı.

İnönü Stadı’nda ilk golü attı

1945 senesinde, Beşiktaş A takımına alındı. 1947 senesinde İnönü Stadyumu’nun açılış maçında İsveç’in AIK takımına attığı gol, bu stadyumda bir Türk futbolcusunun attığı ilk gol olarak tarihe geçti. 1954 senesinde menisküs geçirip futbolu bırakmak zorunda kalana kadar, 8 yıl Beşiktaş forması altında ter döktü ve 44 gol kaydetti. 1957 senesinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü’ne üye oldu. 1 Nisan 1984’de meydana getirilen kongrede seçimi kazanarak 16 yıl sürecek başkanlık görevine başlamış oldu. 

Beşiktaş’a birçok tesis kazandırdı 

Başkanlığı süresinde Beşiktaş Futbol ekibi; 5 Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD Kupası kazanmıştır. Sportif başarıların haricinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü’ne birçok tesis kazandırdı. Bunlardan bazıları Akaretler Kulüp Binası, Fulya Stadı ve kamp tesisleri, BJK Plaza, Yeşilköy, Pendik ve Çilekli Tesisleri oldu. Seba döneminde, BJK Koleji kuruldu ve BJK İnönü Stadı 49 yıllığına kiralandı. 13 Şubat 2000 tarihinde BJK Mali ve Olağan Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmayla başkanlık görevine veda etti. Beşiktaş’a senelerce başarıyla hizmet eden Süleyman Seba’ya “Onursal Başkanlık” unvanı verildi ve toplumun daima birleştirici gücü olarak görüldü… Süleyman Seba, 13 Ağustos 2014 tarihinde tedavi görmüş olduğu hastanede yaşamını yitirdi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz