Ertuğrul Erdoğan: Basketbol Ligi'nin oynanabileceğine çok ihtimal vermiyorum

Galatasaray Tabiat Sigorta Başantrenörü Ertuğrul Erdoğan, web üstünden görüntülü olarak NTV’ye açıklamalarda bulunmuş oldu. 

Corona virüs salgını sebebiyle evde geçirdikleri dönemde neler yaptığına değinen koç, “Birazcık kitaba ve her insanın yapmış olduğu benzer biçimde filmlere odaklandık. Geçmişe dönük maçları izliyoruz. Mümkün olduğunca kendimizi zihnen sıhhatli tutmaya çalışıyoruz” dedi.

“ABD’li oyuncularımız ülkelerine döndüler”

Oyuncularının sürece ilişkin durumlarını da aktaran Erdoğan, “İki ayrı grup var bizde. ABD’li oyuncularımız var ki ben neredeyse her gün kendileriyle görüşüyorum. Maalesef ABD’daki sorun büyüyor. Evde meydana getirilen emek harcamalar haricinde yapılabilecek oldukça fazla bir şey yok. Türkiye’de de keza oyuncularımıza bir program verdik fakat ne kadar uygulanabiliyor ne kadar sezonun devam etmesi durumunda geri dönüşlerini hızlandıracak aslına bakarsak büyük münakaşa mevzusu. Oldukca gerçekçi değil. Geçen süre etken sporda sorun yaratacak bir duruma geliyor. Buradaki temel mevzu oyuncuların fizyolojik kompozisyonunu bir noktada tutabilmek fakat bundan daha önemlisi hem fizyolojik hem de zihinsel olarak sıhhatli kalmalarını sağlamak” dedi. 

ABD’li oyuncularının ülkelerine döndüğünü belirten tecrübeli çalıştırıcı, “ABD’li oyuncularımız, kendi ülkelerine döndüler. Aslen birçok ekip gönderdi. Söylediğim benzer biçimde ABD’nın bilhassa büyük eyaletlerinde ciddi sıkıntılar var. Bizim oyuncularımız da genel anlamda büyük şehirlerde. Sık sık konuşuyorum onlarla. Anladığım kadarıyla ABD, ciddi sıkıntılı bir döneme girdi” ifadelerini kullandı. 

“Ligin oynanabileceğine oldukça olasılık vermiyorum”

Sezonun devam etme ihtimalini de değerlendiren Ertuğrul Erdoğan, “Hepimiz kendince bazı senaryoları kafasından geçiriyor fakat öngörmek oldukça zor. Zira bilinmeyeni yaşıyoruz. Federasyonların alacağı kararlar da aslına bakarsak bilinmeyenler üzerine kurgulanmış kararlar. Futbol Federasyonu, Haziran’da başlamış olalım demiş ve Basketbol Federasyonu da bunu diyebilir fakat birçok parametre var etkileyecek. Bir kere oyuncuların fizyolojik kondisyonları ne durumda olacak? Burada bir açma-kapatma düğmesi benzer biçimde bir şey söz mevzusu değil. Minimum bir 3-4 haftada oyuncuların fizyolojik olarak geri dönüşlerinin sağlanması lazım. Bu antrenmanlar yapılmadan lige başlanabilecek mi? Yabancı oyuncular yurt dışından gelebilecekler mi? Bir ihtimal iki hafta karantina olacak. O dönemdeki durumu şimdiden kestiremiyoruz şundan dolayı. Bir öteki mevzu, Haziran’da başlamış olan lig devam edecek fakat bir ihtimal birçok ekip Haziran’da, Temmuz’da ekibini değiştirecek, yeni anlaşmalar yapılacak. Bir sonraki sürem ne süre başlamış olacak? Eylül’de mi, Kasım’da mı? Bunlar birbirinden bağımsız benzer biçimde görülüyor fakat birbirini oldukça etkileyen sorular. Ben Basketbol Ligi’nin oynanabileceğini oldukça gerçekçi bulmuyorum. Yazın bir lig oynanır mı federasyonun alacağı karara bakacağız. Elbet biz buna uyum sağlamaya çaba edeceğiz. Gene de ben söylediğim benzer biçimde şu andan itibaren Basketbol Ligi’nin oynanabileceğine oldukça olasılık vermiyorum” dedi. 

Son olarak sağlığın şu anda ön planda olması icap ettiğini tekrarlayan tecrübeli çalıştırıcı, “Ben oyuncularımla söylediğim benzer biçimde birbir konuşuyorum. Oyuncularla konuştuğumuz mevzular basketbol değil. Önceliği şu anda sıhhat ve insan yaşamı olarak görüyorum. Her birinin değişik değişik kendilerine bakılırsa sorunları var. Basketbolu ben şu anda ikinci plana atmış durumdayım aklımda. Oyuncularımın ne kadar sıhhatli olduğuyla ilgili görüşme yapıyorum. Oyunculardan oynamayız diye bir dönüş yok şundan dolayı hepsi esasen basketbol oynamak istiyorlar. Düzgüsel hayatlarına, günlük hayatlarına geri dönmek istiyorlar. Elbet fizyolojik olarak bu salgından kurtulmak adına sıhhatli kalmak mühim fakat bunun bir ruhsal tarafı var. Bu oyuncular düzgüsel hayatlarına geri dönmek istiyorlar. Ne süre olacağına yönelik büyük bir sual işareti var ve büyük bir stres yaratıyor oyuncularda. Şu anda herhangi bir oyuncunun ben istemiyorum deme benzer biçimde durumu söz mevzusu değil sadece ikimiz de bu lig oynanacak mı, ne süre oynanacak, bir sonraki sürem ne süre başlamış olacak, hangi oyuncular bizle duracak benzer biçimde birçok sual işaretini bununla beraber getiren bir süreci yaşıyoruz. Fakat yeniden ediyorum buradaki temel nokta insan sağlığı. Hem bedenen hem zihnen… Bunu aşabildikten sonrasında basketbolu ve yapabileceğimiz maçları konuşabiliriz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz