Kevin-Prince Boateng'ten sert tepki: Gerizekalılar!

Cochin Hastanesi Yoğun Bakım Servis Şefi Prof. Dr. Jean Paul Mira ve Araştırma Direktörü Prof. Dr. Camille Locht, Fransa’nın LCI kanalındaki canlı yayına katıldı. Tüberküloz tedavisinde kullanılan BCG aşısının koronavirüs hastalarında denenmesi hakkında yorum meydana getiren ikili, araştırmaların Afrikalılar ve yaşam hanımefendileri üstünde denenmesine yönelik skandal açıklamalarda bulunmuş oldu.

Skanldal açıklamalar geldi

Prof. Dr. Mira, aşının kimler üstünde uygulanması gerektiği mevzusuyla ilgili olarak, “Bu araştırmaları tıpkı AIDS araştırmalarında olduğu şeklinde, maskenin, tedavinin, yoğun bakımın olmadığı Afrika’da yada yaşam hanımefendileri üstünde deneyemez miyiz? Bundan dolayı onlar daha çok hastalanmaya yatkın, korunmuyorlar” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Locht ise bu görüşe destek vererek, “Haklısınız. Aslına bakarsan bu araştırmanın paralelinde Afrika’da bir araştırma yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Didier Drogba, Samuel Eto’o ve Demba Ba’dan sert tepki

Bu açıklamalar kısa sürede toplumsal medyada yayılırken, siyahi oyuncular da iki isme de yoğun tepki gösterdi. Didier Drogba, Samuel Eto’o ve Demba Ba şeklinde adların başını çekmiş olduğu meşhur siyahi futbolcular, “Afrika bir kontrol laboratuvarı değil” görüşünde birleşti ve ırkçı sözleri kınadılar.

Didier Drogba, bu durumun tamamıyla akıl almaz bulunduğunu söylerken, “Afrika bir kontrol laboratuvarı değil. Bu aşağılayıcı, yanlış ve ırkçı sözleri kınıyorum” açıklamasını yapmış oldu. Medipol Başakşehirli futbolcu Demba Ba, “Beyazlar fazlaca üstün olduklarına inanılmış olduğu için ırkçılık ve hor görmenin olağan olduğu Batı’ya hoş geldiniz” derken, Samuel Eto’o ise Ba’ya cevap vererek, Mira ve Locht hakkında küfürlü sözler kullandı.

Kevin-Prince Boateng: Sakın Afrika’yı oyuncağınız şeklinde kullanmayın gerizekalılar!

Toplumsal medya hesabından sert bir paylaşım meydana getiren Boateng, ”Sakın Afrika’yı oyuncağınız şeklinde kullanmayın gerizekalılar!” notunu düştü. Beşiktaş taraftarı Gana’lı yıldıza destek mesajları yağdırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz