Rıza Çalımbay’dan flaş öneri: Antalya'da bitirelim

FANATİK Evden Eve röportajlar serisinin bugünkü konuğu Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay oldu. Deneyimli teknik insanla süreci ve liglerin tamamlanmasıyla ilgili olarak senaryoları masaya yatırdık. Deneyimli teknik adamdan flaş bir tavsiye geldi. Antalya şehrinin her yıl spor turizminde dünyanın en mühim şehirlerinden biri olduğuna vurgu icra eden başarı göstermiş çalıştırıcı, “Süper Lig’in tamamlanması için değişik senaryolar masaya yatırılıyor. Sürecin gidişatına nazaran belirleyici olacak bir durum var önümüzde. Sadece benim bu konudaki kişisel fikrim; gene altını çiziyorum gidişata nazaran bakılarak Mayıs 15’ten sonrasında takımların Antalya’da toplanması. Orada izole ve sıhhatli bir futbol ortamı kurabiliriz. Antalya fizyolojik açıdan bu imkanlara haiz. Takımlar hem hazırlık süreçlerini geçirir hem de çarşamba pazar olmak suretiyle sıkışık takvimle beraber lig orada rahatça oynanabilir” dedi.

‘Seyircili oynatamazsın’

Bu sezonun artık seyircili bir halde oynanma şansının kalmadığının altını çizen Rıza Çalımbay, “En azından orada oynanacak maçları tüm insanoğlu televizyondan izleyebilir. Böylelikle gezi sıkıntısı da ortadan kaldırılmış olabilir. Şu süreçte açıkçası bana en mantıklı gelen senaryo bu oluyor” değerlendirmesini yapmış oldu.

Sivas’ta tek başına

Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, liglere ara verilmesinin arkasından yaşamış olduğu kent olan İstanbul’a dönüş yapmadı. Bu süreçte tek başına Sivas’ta kalmayı yeğleyen deneyimli teknik adam, kendisini eve kapattı. Bu süreçte yalnızca sabahları oldukca erken kalkıp yürüyüşe çıktığını dile getiren başarı göstermiş hoca, “Sokağa çıkma yasağı duyuru edileceği konuşuluyordu. Ben de bu yüzden Sivas’ta kalmayı tercih ettim. Bir yardımcım da benle birlikte kaldı fakat ayrı evlerde yaşıyoruz doğal… Tek başımayım, sabahları erkenden yürüyüş yapıyorum. Buralar oldukca sakin aslına bakarsanız, İstanbul benzer biçimde değil. Sonrasında ise tüm gün evdeyim. Film seyredip, bol miktarda kitaplar okuyarak geçiriyoruz bu süreci. Evde oturmaya alışkın değiliz, bu yüzden süreç birazcık zor geliyor fakat ülke olarak bu illetin üstesinden gelene kadar bu şekilde olmak zorunda” sözlerini sarf etti.

‘Şampiyonluk konuşulmaz’

“Bizim için zor bir süreç elbet fakat şu an bu tarz şeyleri konuşmak doğru değil. Hep birlikte hayatta futboldan daha kıymetli şeyler bulunduğunu anlamamız gerekiyor. O yüzden şampiyonluk vs. benzer biçimde şeyler düşünebilecek durumda değiliz. Tek düşüncemiz kimsenin en küçük bir zarar görmeden bu sürecin sona ermesi. Hep birlikte oldukca dikkatli olmamız gerekiyor. Başka çaremiz yok. Yetkililerin uyarılarını kesinlikle dikkate almamız gerekiyor. Her insanın mümkün olduğunca kendisini izole etmesi koşul.”

“Sürecin en mühim kısmı ruhsal”

Tesiste güvenlik görevlisi haricinde tüm personele izin verdiklerini ifade eden Çalımbay, futbolcularla ilgili olarak ise şunları söylemiş oldu: “Takımla devamlı yazışma halindeyiz. Ruhsal olarak hepimiz için olduğu benzer biçimde bizim içinde sıkıntılı bir dönem. Sadece teknik adam olarak biz daima dik durmak zorundayız. Oyuncularımıza moral veriyorum ve devamlı onlarla görüşüyorum. Futbolcuların büyük kısmı Sivas’ta. Biz tesis açısından şanslıyız. Şundan dolayı sürecin daha en başından lüzumlu önlemleri aldık. Son aşama izole bir ortamımız var. Bu yüzden oyuncular gelip bireysel idmanlarını burada yapabiliyorlar. Sadece duşlarını evde alıyorlar, eşyalarını kendileri götürüp getiriyorlar. Birer, ikişer toplumsal mesafeyi koruyup çalışıyorlar fakat son aşama kırılgan ve dikkatli şekilde buna müsade ediyoruz” diye konuştu.

‘Program hazırlıyoruz’

Çalımbay, liglerle ilgili alınacak karara nazaran hazırlık yaptığını ifade ederken,“Futbolcuların en kısa sürede biçim tutabilmeleri için program emek harcamaları yapıyorum” dedi. Rıza Çalımbay, son günlerde Ken Grimwood’un ‘Sil Baştan’ adlı kitabını okuyor.

Antalya’da stat problemi yok

Antalya, tüm dünyada spor kulüplerinin kamp için tercih etmiş olduğu önde gelen şehirlerden biri. Hem üst düzey konaklama hem de takımların antrenman yapmaları açısından gelişmiş tesislere haiz birçok otel bulunuyor. Antalya’da stat problemi da yok. Antalya Stadyumu (33 bin kişilik), Bahçeşehir Okulları Stadı (10 bin 842 kişilik), Akdeniz Üniversitesi Stadı (12 bin 893 kişilik) ve Dr.Fehmi Öncel Stadı’nın (2 bin kişilik) yanı sıra otellerin içinde de statlar bulunmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz