Fatih Mert: Ankaragücü'ne herkes vuruyordu şimdi de corona vurdu

Süper Lig ekiplerinden MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Fatih Mert, koronavirüs salgını sebebiyle alınan önlemler kapsamında ertelenen ligi, futbolcuların durumlarını ve ekonomik sorunları Demirören Haber Ajansı’na (DHA) değerlendirdi. 

Dünyayı tesiri altına alan ve Türkiye’de de görülen koronavirüs sebebiyle karışık duygular içinde olduklarını belirten Ankaragücü Kulübü Başkanı Fatih Mert, “Küresel bir salgınla çoğumuz savaşım ediyoruz. Oldukca zor şartlar altındayız. Neyi düşüneceğimizi, nasıl duygular içinde olacağımızı bilemiyoruz, karmakarışık duygular içerisindeyiz şu anda. İşimizi mi, kulübümüzü mü, ailemizi mi, kendimizi mi düşünelim, tamamen tüm duygularımız karıştı. Bizim devletimizde de bu problem başladı ve bir halde devam ediyor. Fakat şükürler olsun hükümetimiz zamanında önlemler aldı. Herhalde öteki ülkeler kadar büyümeden biz bu işi bir halde atlatacağız diye umut ediyorum” diye konuştu. 

“YAPILANDIRMALAR, VERGİLER ERTELENEBİLİR” 

Başkan Fatih Mert, ekonomik olarak kötü bir dönemden geçen Ankaragücü’nde gene sıkıntılar çıkmaya başlayacağını belirterek, “Ankaragücü Kulübü’ne bugüne dek esasen vuran vurmuş. Oldukca büyük sıkıntıları vardı Ankaragücü’nün şimdi bir de korona vurmaya başladı. Sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanımıza ben buradan yeniden teşekkür etmek isterim. Hem bizim kulübümüze hem de biliyorum birçok kulübe destekleri var hükümetin, devletin. Kurumların sponsor olması anlamında destekleri oldu. Kulüplerin tamamının işinin kolaylaştırıldığını biliyorum ben. Vergi, SSK ve öteki mevzularda. Spor kulüpleriyle ilgili şu anda çıkan bir erteleme görünmüyor. Kısa sürede kolaylaştırmalar olacağını tahmin ediyorum. Yapılandırmalar, vergiler, SSK’lar ertelenebilir diye düşünüyorum. Alınmasın diyeceğim fakat devlette nereye kadar bu işlerle baş edebilir” dedi. 

“17 NİSAN’DA LİGLER BAŞLAMAZ” 

Liglerin 17 Nisan’da başlamasının konuşulduğunu belirten Başkan Fatih Mert, “Liglerle ilgili erteleme sonucu aldı bakanlığımız ve futbol federasyonu, kulüpler birliği birlikte oturdular o toplantının sonucunda bu şekilde bir karar çıktı. O karardan sonrasında biz kulüpler birliği telekonferans yöntemiyle bir toplantı yaptık. O görüşmede biz Kulüpler Birliği’nden federasyon vasıtasıyla bakanlık bir tarih istiyor olarak algıladık. Onun sonucunda da bilmediğimiz bir takvim işliyor. Şu söylendi, en erken 17 Nisan olmak şartıyla bu liglerin başlayabileceğini düşünüyoruz. Fakat en erken 17 Nisan. Benim kişisel fikrimi soruyorsanız, kolay kolay bu tarihte ligler başlamaz benzer biçimde geliyor bana. Şu sebeple devletimizin bu kadar önlemi var. Sokağa çıkmayın deniyor, şimdi takımları biz buraya çağırdık. Öteki kulüpler de o şekilde. Burada insanoğlu 45-50 şahıs bir araya gelecek, antrenman meydana getirecek. Nasıl olacak bu işler bilmiyorum fakat gidişat iyi görünmüyor” ifadelerini kullandı. 

“SAĞLIK TESTİ YAPTIRMAK ZORUNDAYIZ” 

Fatih Mert, futbolcu, teknik ve yönetimsel ekibe, kulüp çalışanlarına muhakkak koronavirüs testinin yaptırılması icap ettiğini vurgulayarak, “Sıhhat testi istememiz lazım diye düşünüyorum. Galatasaray Kulübü yaptırdığını söylemiş oldu bizlere. Mustafa başkanla telefonda konuştuk, ‘biz 60 kişiye kontrol yaptırdık’ dedi. Fenerbahçe’de de basketbol takımında çıktığını duyduk. Onun akıbeti nedir tam olarak bilmiyoruz. Buradan o camialara da geçmiş olsun temenni ediyorum. Ikimiz de buraya ulaştıktan sonra futbolculardan, personelden, hocalardan, kendimiz de kontrol yaptırmamız gerekecek. Dün akşam kulüp doktorumuzla konuştum. ‘Hepsini birden yaptırabilir miyiz’ dedim, ‘hepsinin aniden olmadığını’ söylemiş oldu bana. Şimdi onlar araştırıyorlar. Kent Hastanesi’nde bu testler oluyor. Zorunlu yaptıracağız, yaptırmak zorundayız” diye konuştu. 

“KULÜPLERİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR” 

Corona virüs sebebiyle birçok kulübün ekonomik problemler yaşayacağını belirten Fatih Mert, sözlerini şöyleki sürdürdü: 

“En büyük sorunlardan bir tanesi daha ilkin yaşadığımız benzer biçimde şimdi de finansal problemler. Mali sayman ve öteki yönetici arkadaşlarla konuşuyoruz 26’sına kadar ödememiz ihtiyaç duyulan, vergi yapılandırması, stopajlar, SSK yapılandırmaları ve sigortalar var. Doğal biz Ankaragücü olarak gelirleri daha evvelde durmuş bir kulübüz. Hiçbir geliri olmadan bu işi götürmeye çalışıyoruz. Zorlanıyoruz. Temlikli bir halde gelecek gelirler de bir halde gelmeyecek. Maç oynanamadığı için izleyici kazancı olmayacak. Ürün satışı olmayacak. Kulüpleri oldukca zor günler bekliyor, Tanrı hepimizin yardımcısı olsun. Ilkin sıhhat, fakat hayatta bir halde devam edecek. Bu finansal sistemle ilgili de UEFA’dan futbolcu sözleşmeleriyle ilgili herhalde bir karar çıkar. Şu sebeple tüm Avrupa’da ligler ertelendi. Onlar da bizim benzer biçimde problemler yaşıyorlar. Orada daha büyük bütçeler var. UEFA’dan gelecek bir kararla TFF de bunu Türkiye’de uygular diye düşünüyorum.”

“LİGLER İPTAL EDİLMEZSE ÇOK BÜYÜK SORUNLAR YAŞANACAK”

Başkan Fatih Mert, takımlar içinde oldukca büyük sorunların başladığını ifade ederek, “Kulüpler Birliği’nin toplantısında hepimiz kendi takımıyla ilgili sıkıntıları söylemiş oldu. Kulübün bir tanesinde 7 futbolcu gitmişti antrenmana. Bizde de yabancı bir futbolcumuzun eşi rahatsızlanıyor. Eşi rahatsızlanınca da futbolcu ürkü yapıyor. 3 tane çocuğum var benim, ben nasıl onlara bakarım diyerek ülkesine gitmek istiyor. Biz izin veremedik, vermedik. Kent Hastanesi’ne götürmeyi teklif ettirdim, onu kabul etmediler. Sonrasında hususi bir hastanede tedavi olmaya başladı. Evinde tedavi oluyor, dün akşam da görüştüm iyi bulunduğunu söylemiş oldu. Hafta içi burada 1 yerli 1 yabancı futbolcumuz sakatlandı. Yabancı futbolcumuz MR makinasına girmek istemediği için hastaneye gitmedi. Bu tür sorunlarda yaşıyoruz, bu problemler katlanarak devam edecek. Rakibimiz olan Gaziantep’in hocası tayyare tutmuş yurtdışına gitmiş. Kulüplerin işi hakikaten zor. Basına bir ihtimal yansımıyor fakat oldukca büyük sıkıntılarla uğraşılıyor. Eğer ligler iptal edilmezse de oldukca daha büyük problemler yaşanacak” dedi. 

“BU ORTAMDA FUTBOL NASIL OYNANACAK?” 

‘Evde Kal’ mesajı veren Fatih Mert, “Görüşmelerde 3 senaryo olabilir diye konuşuldu. Türkiye’de olay sayılarını her gün Sıhhat Bakanımızın açıklamalarıyla öğreniyoruz. Her gün olay sayısı, ölü sayısı artıyor. Bu bu şekilde giderse bu ligler iptal olur. Her gün engellemeler geliyor. Ilkin kafeler kapatıldı, restoranlar kapatılıyor, yalnız paket servise veriliyor. Marketler belli günler kapatılıyor. Tedbirler artıyor, bu tedbirlerin artması futbola da gelecek. İnsanların sokağa çıkmasının azca olduğu bir ortamda, nerdeyse OHAL duyuru edilmeden bir engelleme yaşanıyor. Sıhhat açısından oldukca doğru buluyorum. Bu ortamda futbol nasıl oynanacak, bu ligler nasıl devam edilecek? Oldukca zor. Biz futbolcuları buralarda tutamayız. Yabancılar burası daha güvenli diye duruyorlar fakat olay sayısı fazlalaştıkça nasıl çıkarırız nasıl oynatırız bilmiyoruz. Biz evde kalamıyoruz, kulüp işlerini izlemek zorundayız. Lütfen sizler evde kalınca, bunu en hasarsız şekilde atlatalım” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz