Aytemiz Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu, liglerin ertelenmesinin peşinden kendi arazisinde yetiştiricilik yaparak vakit geçiriyor. Ziraatçi bir aileden gelen ve Yörük kültürüyle yetişen Çavuşoğlu, toprağa dokunmazsa stres atamadığını söylemiş oldu. Hasan Çavuşoğlu, koronavirüs uyarılarını dikkate alarak gerekmediği sürece evden çıkmadığını, çıktığında ise arazilerinde doğayla iç içe bulunduğunu söylemiş oldu. Naturel yaşamın kendisi için mühim bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, “Bugün arazide buldunuz beni. Şu anda gördüğünüz şeklinde burada bahçe emek harcaması var. İnşallah gelecek günlerde buraya oldukça güzel bir muz serası yapacağız. Biz dünyaya gözümüzü açtığımızdan bu yana hayata tarımla, toprakla, hayvancılıkla başladık. Gördüğünüz şeklinde hepsi aynı şekilde devam ediyor. Toprağa ayağımız basmazsa, biz yapamayız. Vazgeçemeyeceğimiz en mühim şey, bağ bahçe işleri. Ben de sevmiş olarak yapıyorum. Burada iş makineleri de var. Ara sıra burada makineye çıkıp operatörlere, ‘Siz bir çay için’ ya da ‘Siz birazcık dinlenin’ diyorum. Keyifli de oluyor. Kimi zaman kamyona çıkıyorum, kimi zaman de öteki makinelere çıkıyorum. Hem zaman geçiriyoruz hem de işlerimizin başlangıcında duruyoruz” diye konuştu.

‘TEMENNİMİZ VİRÜSÜN BİR AN ÖNCE BİTMESİ’

Tabiat ile iç içe olmaktan büyük keyif aldığını belirten Çavuşoğlu, “Temiz hava, gördüğünüz şeklinde ormanın içi burası. Bu şekilde ziraat işlerimizi de yürütüyoruz. Birazcık daha bu işlere zaman bulduk, fakat dileğimiz bu virüsün bir an ilkin bitmesi. Sıhhat açısından da biliyorsunuz ki ki oldukça büyük emekler var. Sıhhat Bakanımız gece gündüz uyumuyor, Cumhurbaşkanımız da keza o şekilde. Sürecin önemini en başından beri iyi algıladılar ve oldukça iyi emekleri var. Onlara da oldukça teşekkür ediyorum. Halkımızın sağlığı için her türlü emek vermeyi yapıyorlar, fakat biz de dikkat etmemiz lazım. Bazı kurallara uymamız lazım. İnşallah bir an ilkin geçer ve hepimiz düzgüsel hayatına döner” dedi.

‘FUTBOLCULARIN MORALİ İYİ’

Ligin ertelenmesinin peşinden ekip ve teknik ekiple devamlı telekonferans yöntemiyle irtibatta bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, futbolcuların moralinin iyi durumda bulunduğunu söylemiş oldu. Çavuşoğlu, şöyleki konuştu:

“Futbolcuların ruh hali son olarak idmanda oldukça iyiydi. O gün aslına bakarsan izin verdik. Yarın inşallah bir toparlama süreci olacak. Teknik direktörümüzün verdiği izin süresi yarın bitiyor. Oldukça iyi ve neşelilerdi. Doğal olarak bu ortamda karamsar olmak yada başka boyutlara çekmek kimsenin faydasına olmaz. Ortada malum bir virüs var. Bunu atlatmak için her türlü emek vermeyi başta Cumhurbaşkanımız ve Sıhhat Bakanımız yapıyor. Doğal olarak meydana getirilen ikazlar var, gösterilen genelgeler var. Bunlara halk olarak uymamız lazım. Sadece bu şekilde atlatılabilir. Alanya birazcık değişik bir yer, farkındalık olan bir yer. Onun için hepimiz evinde ailesiyle zaman geçiriyor. Futbolcularımızın bizlere herhangi bir serzenişi yada hastalıkları dile getirilmedi. Yalnız maçlar oynanmaya devam etseydi, Başakşehir maçında ekip kaptanları genel koordinatöre ‘Hususi uçakla gitme imkanımız olabilir mi?’ şeklinde bir tavsiye getirmiş. Bizim de o şekilde bir çalışmamız vardı. Aslına bakarsan uçaklar da boş gidip geliyor bilgilerime göre. Fakat sonrasında lig ertelendi ve ikimiz de takıma izin vermiştik. Onun için şu ana kadar bir sıkıntımız olmadı Tanrı’a şükür.”

‘BEKLEMEKTEN BAŞKA YAPACAK BİR ŞEY YOK’

Lig mayıs ayında başlarsa bitirilebileceğini kaydeden Hasan Çavuşoğlu, şunları beyan etti:

“Geçen çoğumuzun telekonferansla katılmış olduğu Kulüpler Birliği toplantısında, bir tarihte mutabık kalalım istedik. Hem Spor Bakanımızla hem Türkiye Futbol Federasyonu ile görüşülerek bir tarih belirlenirse, en azından o tarih vardığında eğer sorun devam ederse ertelenebilir, fakat karamsarlıktan iyidir. Her insanın kafasında sual işareti olmasın diye bir tarih belirleme aşaması konuşulmuştu. Kulüpler Birliği toplantısında bu süreci yürütmeyle ilgili kulüp başkanlarından oluşan bir kurul oluşturulması da konuşuldu. Şimdi bu sürecin çalışmasını yapıyoruz. Şu anda beklemekten başka meydana getirecek bir şey yok. Dileğimiz en kısa zamanda atlatılması ve liglerin tekrardan başlatılması. İnşallah seyircili başlatılmasını arzu ediyoruz fakat birazcık beklememiz lazım.”

‘FUTBOLCULARIMIZI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ’

Koronavirüs tedbirleri süresince yabancı futbolcuların tedirginlik yaşamadığını aktaran Çavuşoğlu, durumlarının iyi bulunduğunu, tercüman vesilesiyle devamlı irtibatta olduklarını ve gereksinimleri mevzusunda devamlı haberleştiklerini söylemiş oldu. Liglerin ertelenmesiyle beraber gösterim geliri ve tribün gelirlerinin olmamasından dolayı futbol kulüplerinde oluşan ekonomik kaygının alınacak tedbirlerle aşılması gerektiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, “Doğal olarak her kulüpte olduğu şeklinde Alanyaspor’da da bu kaygı var. Bunun olmama olasılığı aslına bakarsan yok. Her şey ortada. Tanrı’tan bankaya yada oraya buraya pek borcumuz yok, fakat bizim de ihtiyacımız var. Doğal olarak futbolculara da maaş ödememiz lazım. Maç oynanmadığı ve maç kazanmadığımız için şu anda o şekilde bir gelirimiz yok. Maç oynuyorsun, kazanıyorsun yada berabere kalıyorsun. Giderleri ve futbolcu maaşlarını karşılama imkanın oluyor. Şu anda o şekilde bir olanak da yok. Doğal olarak ki futbolcularımızı mağdur etmeyeceğiz, fakat şu anki aşama zor. Onun için kesinlikle her kulüpte ödeme sıkıntıları olacaktır, olmama şansı yok” diye konuştu.

‘HERKESİN VİCDANLI OLMASI LAZIM’

Futbolcuların 31 Mayıs’ta sözleşmesinin dolmasıyla beraber, yeni dönem için yapılacak sözleşmelerde virüs maddesinin eklenip eklenmeyeceği yada ek sözleşme yapılmasına ilişkin suali yanıtlayan Çavuşoğlu, “Bu bir tek Alanyaspor’un yada Türk futbolunun problemi değil, bu dünya ve Avrupa futbolunun da gündeminde olan bir mevzu. Bununla ilgili FIFA ve UEFA nezdinde bu emekler yapılıyor aslına bakarsan. Bizim de Kulüpler Birliği’nde en mühim gündemlerimizden birisi buydu. Bunu bekleyeceğiz. Bu süreçle ilgili kurduğumuz komite bunun da çalışmasını meydana getirecek. Her insanın bu durumda vicdanlı da olması lazım. Artık bu süreçle ilgili bir genelge çıkarılması lazım. Şu demek oluyor ki genel olarak, Avrupa ve dünya futboluyla ilgili. Yalnız Türkiye’de ertelenmedi ligler. Türkiye son olarak ertelenenler arasındaydı. Bunun için de emekler var, bekleyeceğiz” karşılığını verdi.

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz