Galatasaray alt yapısının kaybolan 10 yıldız adayı…

“Seni buraya getiren yeteneklerindir. Burada tutacak olan karakterin…” İşte Galatasaray alt yapısının ana kültürü bu sözde saklı aslına bakarsak. Florya Metin Oktay Tesisleri’nde bulunan alt yapıya heryıl yüzlerce futbolcu talibi girer. Bu adlardan bazıları Türk futboluna damga vuran adlar oldu. Bazıları ise kaybolup gitti. Florya’nın yeterliliği devamlı tartışıldı. Kısıtlı imkanlara karşın 10’larca kabiliyeti Türk futboluna kazandırdı. Sadece kendisi için büyük umutlar beslenen bir fazlaca isim de kaybolup gitti. 

İşte Galatasaray alt yapısının kaybolan 10 yıldız talibi…

Mehmet Düz – 1988 Doğumlu

2000 Senesinde Galatasaray alt yapısına girdi. Alt yapıda attığı gollerle adını duyurmuştu. Kısa boyuna karşın bitiriciği muhteşemdi. 2008 senesinde Galatasaray’dan ayrıldı. 2019 yılına kadar neredeyse tüm liglerde forma giydi sadece tutunamadı. Geçen sürem futbolu bırakma sonucu aldı.

Mülayim Erdem – 1987 Doğumlu

Galatasaray alt yapı hocalarının en büyük ümit beslediği oyunculardan biriydi. 2010 senesinde Galatasaray’dan ayrıldı. Yalovaspor, Çubukspor, Manisa derken 2018 senesinde Kelkitspor’da futbolu bıraktı.

Cafercan Aksu – 1987 Doğumlu

Arda Turan’ın “çalım atmayı ondan öğrendim” söylediği isim… 92 kez alt yaş gruplarında ulusal formayı giydi. 2010 senesinde Galatasaray ile yolları ayrıldı. Sonrası ötekiler benzer biçimde doğal olarak. Alt liglerin gözde futbolcusu olmaya devam ediyor. Son olarak Somaspor forması giyiyordu.

Cem Sultan – 1991 doğumlu

Gerçek bir gol makinasıydı. Alt yaş grupların istatistikleri TFF’de görünmüyor fakat Emre Çolaklı yaş grubunda 50 gol attığı sezonlar vardı. 4-5 golle tamamladığı maç çoktu. Hepimiz onu Servet Çetin ile yaşamış olduğu münakaşa sonrası tanıdı. 65 kez ulusal oldu. 2011 senesinde Galatasaray’dan ayrıldı. Sakatlıklar asla peşini bırakmadı. 3 kez çapraz bağ ameliyatı olmak mecburiyetinde bırakıldı. Şimdilerde 3. Lig ekibi Modafen forması giyiyor.

Berk Yildiz – 1996 doğumlu

Serhat Galimane hocanın isteği, Recep Yazıcı ve Halim Fıçıcı hocanın zor uğraşları Galatasaray alt yapısına aktarma edilmişti. Fatih Terim ona 16 yaşlarında A Ekip forması vermişti. 20 kez ulusal oldu, 45 golü var kariyerinde. Bonservisi Yeni Malatyaspor’da sadece Adana Demirspor’da kiralık olarak forma giyiyor.

Özgürcan Özcan – 1988 doğumlu

Galatasaray alt yapısının bir başka gol makinasıydı. A Ekip’a kadar da terfi etti sadece süreklilik sağlayamadı. TFF 1. Lig’in aranılan golcülerinden biri haline geldi. Şimdilerde Giresunspor forması giyiyor. 70 kez ulusal olan Özgürcan’ın kariyerinde 174 golü bulunuyor.

Erkan Ferin – 1988 doğumlu

Volkan Babacan, Caner Erkin, Nuri Şahin, Aydın Yılmazlı efsaneleşmiş U17 takımının kaptanıydı. Florya’ya Nuri Şahin’i aktarma görüşmesine getirecek kadar ağırlığı vardı. Sadece o da beklentilerin üzerine çıkamadı. 2000 senesinde girmiş olduğu Galatasaray’dan 2010 senesinde ayrıldı. Şimdilerde yetiştiği Florya’da alt yapı hocalığı yapıyor.

Anıl Dilaver – 1990 doğumlu

Halim Fıçıcı hocanın Beylikdüzü kaldırımlarında top oynarken keşfettiği Trabzonlu çocuk alt yapıda attığı gollerle nam salmıştı. A Ekip’a kadar terfi etti. Konyaspor maçında attığı gol hala akıllarda. Onun da düşüşü acele oldu. Yaşamış olduğu şanssız sakatlıklar peşini bırakmadı. 2018 senesinde Uzunköprüspor’da futbolu bırakmak mecburiyetinde bırakıldı.

Serdar Keşçi – 1987 doğumlu

İsmini fazlaca duyan olmamıştır ya da unutulmuştur fakat Galatasaray alt yapısının en hususi oyuncularından biriydi. 70 kez alt yaş gruplarında Galatasaray forması giydi. Genç yaşlarında yaşamış olduğu sakatlık sebebiyle büyük sorun yaşadı. 2001 senesinde geldiği alt yapıdan 2011 senesinde ayrılmak mecburiyetinde bırakıldı. 3 yıl daha futbol oynadı sadece sakatlıklar peşini bırakmadı. Serdar şimdilerde ise eski alt yapı hocası Abdullah Avcı’nın teknik ekibinde içeriyor.

Tugay Yelce – 1997 doğumlu

Efsaneleşmiş alt yapı hocası Ahmet Keskinkılıç’ın keşiflerinden biriydi. 2007 senesinde Lüleburgaz’dan Galatasaray alt yapısına kazandırılmıştı. 2011 senesinde Türkiye Futbol Federasyonu tarafınca o senenin en iyi gelişim gösteren oyuncusu seçilen genç Tugay, gene 2011 senesinde Barcelona kamp gezisine çağrı edilen tek sarı-kırmızılı futbolcu olmuştu. Daha a takıma yükselemeden alt yapı yöneticilerinin kurbanı oldu ve takımdan gönderildi. Şu sıralarda üniversite okuyan Tugay bununla beraber amatör liglerde futbolculuğa devam ediyor.

Hazırlayan – Yakup Çınar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz