Yunan Messi: Fetfatzidis

Dünya futbolunda her ülke, son 10 yılda kendi Messi’sini yaratmaya çalışıyor. Bu bir gerçek. Boyu kısa, driplingi olan, oldukça yönlü oyuncu tipini kastediyorum. Yunanistan’da bu potansiyelde görülen isim de Fetfa’ydı. Hakkaten müthiş bir kabiliyetti, insanoğlu ondan oldukça umutluydu. 1.68 uzunluğunda ve telefon kulübesinde bile adam çalımlayabilirdi. Fakat şöyleki bir gerçek var, beklentileri tam anlamıyla karşılayamadı. Gene de hâlâ 29 yaşlarında. Güzel de bir hikayesi var…

‘Bana kendimi hatırlatıyor’

Fenerbahçe’den ayrılıp Olympiakos’a gelen Zico, onu altyapıda keşfediyor ve “Bu çocuk bana kendimi hatırlatıyor” diyor. Ve aniden A takıma aldırıp as takımın oyuncusu yaptırıyor. Ve hatta 18 yaşlarındayken, 2009 senesinin Kasım ayında Standart Liege’e karşı Şampiyonlar Ligi maçında forma veriyor. Zico’nun keşfi ile Olympiakos’un A ekip oyuncusu oluyor. Çalım özelliği, hızı, oldukça yönlü olması tam da taraftarın istediği özellikler. Sonrasında ulusal ekip kapısı açılıyor. Fakat bir eksiği var, o da zayıf olması. Bu yönünden de kurtulamıyor, güçlenemiyor. Kas anlamında, fizyolojik olarak tam gelişme sağlayamıyor. Bu da ileri seviyeye gitmesini engelliyor.

Genoa 4 milyon euro ödedi

Her şeye karşın 2013 senesinde Genoa tam 4 milyon Euro verip onu geçirme etti. İtalya’da taktik ve teknik yönden kendini oldukça iyi geliştirdi. Bilhassa tam bir sağ kanat oyuncusu oldu. İşin hem ofansif hem de defansif yönünü nasıl yapacağını öğrendi. 3-5- 2 yada 4’lü defans sisteminde sağ kanadın gereksinimlerini tam anlamıyla karşıladı. 2 yıl sonrasında parayı tercih ediyor Fetfa ve sürpriz bir kararla Suudi Arabistan’a gidiyor. Orada 3.5 yıl geçiriyor. Sadece bir yabancı oyuncu para için gitse bile, Arabistan’da 3.5 yıl kalamaz. O kaldı ve profesyonelliğini gösterdi. Tam anlamıyla Al Ahli’de bir yıldız oldu.

Bakasetas ve emre Mor…

2 yıl ilkin aileyle ilgili nedenlerden dolayı Yunanistan’a döndü. Ve bu sürem Aris’te etkisinde bırakan bir başlangıç yapmış oldu, bilhassa asist ve gol anlamında. 9 asist ve 3 gollük katkısı var. Emre Mor’u birazcık çağrıştırıyor sadece ondan farkı ekip oyununu daha iyi biliyor. Ekip için oynuyor. Kesinlikle egoist değil. Skor bazında bazen düşük kalması bence en büyük eksikliği. Her şeye karşın iki kanatta da oynuyor. Kendisi ters ayakla sağı tercih ediyor. Bu yüzden Messi’ye benzetiliyor. İyi bir solak ve Yunanistan Ligi’nin en iyi dripling icra eden oyuncusu. Yoktan pozisyonu var edebilir. İçeriye katedip skor şansı yaratabiliyor. Oyuna sonradan girmiş olduğu maçlarda da kilidi çözdüğü oldukça oldu. Kulübeden katkısı mühim seviyede. 29 yaşlarında yine kapasitesini gösterdi ve üst seviyeye çıktı. Alanyaspor’da forma giyen Yunan oyuncular, Bakasetas’tan ve Siopis’ten hiçbir eksiği yok hatta fazlası var. Çalım, içeri katetme ve dripling kabiliyeti Fetfatzidis’in en öne çıkan özellikleri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz