Tosic: Çin'de yaşadıklarım dünyanın sonu gibiydi

Beşiktaş formasını 2015-18 sezonları içinde başarıyla giyip 2 kupa kazanmasının peşinden Çin Halk Cumhuriyeti’nin yolunu tutan Dusko Tosic, Corona virüs sebebiyle yaşadıklarını yalnız FANATİK’e söyledi.

İki sürem ilkin Siyah- Beyazlılar’a tam 4.5 milyon Euro bonservis bedeli kazandırarak Guangzhou RF’in yolunu tutan başarıya ulaşmış savunmacı, Çin’de süregelen virüs salgınının hayatlarını baştan sona etkilediğini belirtip ülkede karşılaşmış olduğu ortamı ve son gelişimleri Beşiktaş Editörümüz Gökmen Özcan’a söyledi. İşte Dusko Tosic’in sözleri…

‘Türk hava Yolları’nın son uçuşuyla ayrıldım’

“Çin Ligi’nde sezonun bitmesinin peşinden 1 aylığına ülkem Sırbistan’a gittim. Sonrasında Dubai’de bir süre dinlence yapmış olup Çin’e döndüm. Çin yeni yılının kutlandığı dönemde, Ocak ayının son haftasında Dubai’den Guangzhou’ya gelmiştim. Ülkedeki Corona virüs salgınından bilgimiz vardı. Dikkatli olmaya çalışıyorduk. Çalışmalara başladığımın ilk günü idmandan sonrasında teknik direktörümüz yanıma geldi ve bana, ‘Antrenmanını bitirdikten sonrasında oyalanmadan derhal evine geri dön’ dedi. Ben de buna uydum. Bana, bir süre Guangzhou’daki evimde beklemem söylendi. Peşinden, ‘Virüs sebebiyle emekler askıya alındı. Tüm yabancı oyuncular, ülkelerine geri dönebilir’ bilgisi verildi. Sonrasında ben de derhal menacerimi aradım. O süreçte Çin’den meydana getirilen uçuşlar tek tek iptal edilmeye başlanmıştı. Ikimiz de Türk Hava Yolları’nın son uçuşunu bulabildik.”

‘İstanbul’da 1 gün kaldım’

“Evden havalimanına giderken gördüklerim inanılmazdı. Adeta dünyanın sonu gibiydi… Sadece o durumda bile bir korku hissetmedim. Beşiktaşlı taraftarların benim için kullandığı bir lakap var: Tank! Ve bir tank, asla korkmaz! Bu yüzden ben de korku yaşamadan ve olabildiğince sakin kalmış olarak hareket ettim. Ve 31 Ocak’taki Çin’den Türkiye’ye son uçakla İstanbul’a geldim. Burada 1 gün kaldıktan sonrasında derhal ülkem Sırbistan’a gittim. 1 ay Sırbistan’da kaldım. Sonrasında biz, Çin’deki durumdan dolayı Dubai’de çalışmalara başlayacaktık. Kulüpten bu şekilde bilgilendirildik. Sadece kamp, iptal edildi. Virüsün Avrupa başta olmak suretiyle birçok ülkeye sıçraması sebebiyle Çinli futbolcular Çin’e geri döndü.”

‘Talisca da benimle aynı durumda’

“İzinli olup kendi devletlerinde bulunan futbolculardan da Çin’e gelmeleri istendi. Sadece yabancı oyuncular olarak biz, bu öğrenci pozitif cevap veremedik. Zira başta Avrupa olmak suretiyle dünyanın birçok ülkesinde uçuşlar askıya alınmış durumda. Geri dönmemiz mümkün değil. Çin Ligi’nde forma giyen; Graziano Pelle, Oscar Santos, Hulk, Anderson Talisca ve Marko Arnautovic benzer biçimde futbolcular da aynen benim benzer biçimde Çin’e geri dönemiyor. Zira onların da uçuşları yok. Sadece bir halde geri dönmemiz gerekiyor. Zira hepimizin kulüpleriyle olan kontratları sürüyor. Benim Guangzhou RF’le 1 yıl daha sözleşmem var.”

’Virüsten etkilenen dostum yok’

“Çin’de ligin Nisan ayının son haftasında başlaması planlanıyor. Bu yüzden geri dönerek çalışmalara başlamamız gerekiyor. Çocuklarımla beraber Belgrad’taki evimdeyim. 8 gündür de evimden çıkmadım. Gelişimleri evimizden takip ediyoruz. İdman yaparak, film izleyerek, kitap okuyarak, çocuklarımın derslerine destek olarak zamanımı geçiriyorum. Tüm dünyadaki gelişimleri endişeyle takip ediyorum. Ümit ederim en kısa süre içinde Corona virüs sorununu atlatırız. Çin’deki ekip dostlarımla kontakt halindeyiz. Corona virüs, Guangzhou’da da görüldü fakat ekip arkadaşlarımda virüsten etkilenen birisi yok.

‘Beşiktaş’la yollarımız bigün gene kesişebilir’

“Türkiye’yi oldukça seviyorum. Beşiktaş’ı ve taraftarını oldukça seviyorum. Onlar bana daima gönderdikleri mesajlarla destek veriyor. Beni unutmadıklarını biliyorum. Ben de onları unutmadım. Ümit ederim bigün gene yollarımız gene kesişir. Bunu hayatımdaki birçok şeyden daha çok isterim”

“Guangzhou’ya aktarma olduktan sonrasında Türkiye’ye geri dönme ihtimalim birkaç kez oldu. Geçen sezonun sonunda ve ara aktarma döneminde bu mevzuda ümitliydim. Sadece gerçekleşmedi. 35 yaşındayım fakat iyi hissetmeye devam ettikçe futbol hayatımı sürdürmek isterim. Ortada Atiba ve Emre Belözoğlu benzer biçimde örnekler var. Kendinizi iyi seviyede tutarsanız oldukça çalışırsanız emekliliğini olabildiğince geciktirebilirsiniz. Beşiktaş’ta tekrardan forma giymek niçin olmasın…”

‘Kulübümden sevmiş olarak ayrıldım’

“Türkiye’yi oldukça seviyorum. Beşiktaş’ı ve taraftarını oldukça seviyorum. Onlar bana daima toplumsal medyadan gönderdikleri mesajlarla destek veriyor. Beni unutmadıklarını biliyorum. Ben de onları unutmadım. Daima kalbimde yer almaya devam edecekler… Bir kez Kartal, daima Kartal… Ümit ederim bigün gene yollarımız kesişir. Bunu hayatımdaki birçok şeyden daha çok isterim. Beşiktaş’tan sevmiş olarak ayrıldım. Kulübümüz, ekonomik olarak sorun içerisindeydi ve ben de Beşiktaş’a para kazandırmak istedim. Kulübüme bu mevzuda da bir katkı yapabildiysem ne mutlu bana.”

Gökmen Özcan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz