Marius Sumudica: Kaçtığım falan yok

Korona sebebiyle liglere ara verildi ve ben de kulübe, ‘Ne süre futbola başlayacağız?’ diye sormuş oldum. Kimse kati zamanı hemen hemen bilmiyordu. 5 gün ara olsa, gelir görevime başlarım. Sadece futbol yoksa, orada bulunmam anlam ifade etmeyen. Oyunculara emek harcama programlarını gönderdim. 7 aydır kaldığımız otelde yalnız 5 şahıs kaldık, restoranı da çalışmıyordu. Kulüpten çözüm bulunmasını istedim fakat cevap alamadım. Ne yapsaydım, otomobilde mi kalsaydım.Türkiye’de yabancı basketbolcular ülkelerine gitti. Ben gidince mi vaka oldu. Aralık’ta zatürre olmuştum. Kimse kusura bakmasın. Ilkin akrabalarım ve sağlığım gelir. Kaçtığım falan da yok. Ligin durumu kesinleşince döneceğim.”

Süper Lig’e koronavirüsü sebebiyle ara verilmesinin arkasından Gaziantep FK’nın teknik direktörü Marius Sumudica’nın, yardımcılarıyla beraber önceki gün Türkiye’den ayrılması ve ülkesi Romanya’ya dönmesi, büyük tepki çekmişti. Ani ayrılışının, oluşan negatif koşullar ve sıhhat sebepleri bulunduğunu belirten Sumudica, mevzuyla ilgili yalnız FANATİK’e konuştu.

Tecrübeli çalıştırıcı, şunları söylemiş oldu: “Ülkeme gitmemin niçin bu kadar büyütüldüğünü anlamıyorum. Koronavirüs sebebiyle liglere ara verildi ve ben de kulübe, ‘Ne süre futbola başlayacağız?’ diye sormuş oldum. Ondan sonra kulüp başkanları, Spor Bakanımız ve TFF ile toplantı yaptılar. Netice olarak 3 çözüm ortaya çıktığını söylediler. Ligler 17 Nisan’da, eğer olmazsa 30 Nisan’da başlayacaktı. Son çözümün ise şu anki pozisyonda şampiyonun tescil edilmesiyle ligin bitmesi bulunduğunu öğrendim. Sadece şu an kimse kati olarak ligin ne süre başlayacağını hala bilmiyor.”

‘Ülkemde tesiri şu an daha azca’

“5 gün ara olsa sonrasında gelir görevime başlarım. Futbol yoksa şu an orada bulunmamın bir anlamı yok. Aslına bakarsanız tüm oyuncularıma evde emekleri için program gönderdim. Bu salgın sonuçta fazlaca ciddi bir durum. Gaziantep’e, kulübe, bu ülkenin insanlarına ve tüm karar mercilerine büyük saygı duyuyorum. Sadece 7 aydır ekibimle beraber kaldığımız otelde virüs sebebiyle 5 şahıs kalıyorduk. Haliyle restoran da kapatıldı. Kulüpten bir çözüm bulmalarını istedim fakat cevap alamadım. Koşullar benim için negatif hale geldi. Ne yapsaydım, otomobilde mi kalsaydım! Ülkeme dönmek zorundaydım. Geçtiğimiz Aralık ayında zatürre olmuş ve bir süre ülkemde hastanede yatmış, maça çıkamamıştım. Kimse kusura bakmasın fakat benim için sağlığım ve akrabalarım daima ilkin gelir. Bu şekilde bir durumdayken eşim, kızım, akrabalarım beni devamlı arıyor, merak ediyordu. Romanya, şu an virüsten minimum etkilenen yerlerden biri.”

‘Uçağa 50 bin Euro ödedim’

“Bir ihtimal 1 hafta daha Antep’te kalsam, Romanya ile Türkiye için de uçuş yasağı konacaktı. Virüs sebebiyle asla kimseyi riske etmemek adına kendi cebimden 50 bin Euro (Ortalama 353 bin TL) ödeyip, ekibimle beraber hususi tayyare kiralayarak ülkeme gittim. Türkiye’de yabancı basketbolcuların bazıları da aynı sebepten Türkiye’den ayrıldılar. Ben gidince mi vaka oldu! Gelir gelmez esasen kendimi ailemden izole ettim. Bir süre bu şekilde yapacağım. Eğer negatif bir durum hissedersem derhal lüzumlu testleri yaptıracağım. Benim kaçtığım falan yok. Bana lig şu tarihte başlamış olacak densin, ben görevimin başlangıcında olurum. Fakat ortada kati bir tarih yok. Birçok ülkede liglerin derhal başlayacağını düşünmüyorum.” 

Lobide kimse çalışmıyor

Rumen hocanın ekibiyle beraber kalmış olduğu otelin lobisinden çekilen fotoğrafta, resepsiyonda herhangi bir çalışanın bulunmadığı, ışıkların çoğunun kapatılmış olduğu ve tek asansörün çalmış olduğu bildirildi.

Oyuncusu Maxim de Romanya’ya gitti

Sumudica, Romanya’ya ayak bastığında hemen hemen koronavirüsünden ölen yoktu. Sadece dün olay sayısı 325’ten 367’ye yükselirken, ilk yaşamını kaybeden kişinin 67 yaşlarında ve lösemi tedavisi gören biri olduğu açıklandı. Tam bu sırada da Gaziantep’te Sumudica’nın vatandaşı Rumen oyuncu Alexandru Maxim’in de, kulüpten izinsiz şehirden ayrılıp, ülkesine gittiği öğrenildi.

Konserveleri depolamış

Deneyimli çalıştırıcı, muhteşem bir duruma karşı Antep’te markete gitmiş ve hem kendisi hem de ekibi için 2 kutu konserve balığın yanı sıra peynir ve benzeri yiyecekler de almış.

M. Davet Davran

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz