Çaykur Rizespor'un Başkanı Hasan Kartal, karantinada bağlama öğreniyor

Süper Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor’un başkanı Hasan Kartal, dünyayı tesiri altına ve Türkiye’de de görülen corona virüs salgınına karşı Ankara’daki evinde kendisini karantinaya aldı. Karantinada bağlama çalmayı öğrenmeye çalışan Kartal, “Bu süreci bir halde atlatacağız. İnşallah Tanrı yardım eder kısa sürede atlatırız. Sorun bu şekilde devam etmiş olduğu sürece ekonomik hastalık başlamış olacak. Kötüye doğru gideceğiz. İnşallah kısa sürede bu işi bitiririz ve düzgüsel hayata döneriz” dedi.

“İNSANLAR DIŞARI ÇIKAMIYOR, BU LİG DEVAM EDEBİLECEK Mİ?”

Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal, koronavirüs salgınının tesirleri ve yapılması gerekenler mevzusunda Demirören Haber Ajansı’na (DHA) hususi açıklamalarda bulunmuş oldu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında liglerin ertelenmesi sonrası neler yapılacağına dair emekler yapılması icap ettiğini belirten Başkan Hasan Kartal, “A, B ve C planının Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği tarafınca bir şekle oturtulması lazım. Ilk olarak bu lig devam edebilecek mi? İnsanlar dışarıya çıkamıyor. Bugün dışarıya çıkamayan insanoğlu bir ay sonrasında rahat bir halde dışarıya çıkabilecek mi? Bu açıdan baktığımız vakit ben bu ligin devam edebileceği düşüncesinde değilim. Devam etmemesi durumunda ne yapılması gerekir? Devam edilmesi durumunda ne yapılması gerekir? Bu tarz şeyleri A, B, C planı olarak önümüze koymamız gerekir. Bu ligler devam etse de etmese de ekonomik olarak sporculara ne ödenecek, bu ödemelerin ne şekilde yapılacağı, tamamen ödenmesi durumunda kulüplerin tamamen göçeceği; bunu FIFA ile UEFA ile bizim federasyonumuzla ortak bir noktada buluşmak kaydıyla bir çözüme ulaştırmamız lazım. Gelecek ay liglerin başlaması ile ilgili düşünceler var fakat gidişata bakmış olduğunuzda bu mümkün mü? Değil. Gidişata baktığınız vakit bu liglerin devam etmesi zor. İnsanlar hasta. Kasap mal derdinde koyun can derdinde. Bizim şimdi liglere mi odaklanmamız lazım yoksa dünyanın, ülkemizin içinde bulunmuş olduğu sorunlara mı? Mühim olan, dünyanın içinde bulunmuş olduğu soruna odaklanmamız lazım” diye konuştu.

“YABANCI FUTBOLCULARIN ÇOĞU ÜLKESİNE GİTMEK İSTİYOR”

Hasan Kartal, liglerin durumuyla ilgili birçok değişik senaryonun üretilebileceğini dile getirerek, “Sporcuların bir çok yabancı, evlatların bir çok ülkesine gitmek istiyor. Bir korku ve tedirginlik içinde, sen o tedirginlik içinde olan evlatları sahaya çıkartacaksın, oynatacaksın. Ne kadar verim alabilirsin bundan? Bazı kulüpler, ne olacaksa olsun bunu bitirelim, diyebilirler fakat bunu bitirmenin de Türk futboluna bir faydası olacağını düşünmüyorum. Bu ligi dondurabilirsin, önder olacak ekibi değişik bir halde belirleyebilirsin, düşecek takımları düşürmeyebilirsin, aşağıdan gelecekleri yukarıya alabilirsin, ligi artırabilirsin. Birçok değişik senaryo üretilebilir fakat bu senaryoları önümüze koymamız lazım. Iktisat fazlaca mühim” ifadelerini kullandı.

“HERKESTEN TEST İSTEMEK LAZIM”

Bir tedirginlik ortamı olduğuna vurgu icra eden Kartal, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Şu anda bir haftalık bir dinlence içerisindeyiz. Hocamız da tatilde, sporcularımız da evlerinde. Herkeste bir tedirginlik var. Her kulüp başkanına mesele kulübünde bir refah yoktur. Herkesten kontrol istemek lazım. İstemediğin vakit o sporcu da tedirgin olacak. Benim bir özelliğim var; ben sporcularımın hepsine sarılırdım, sarılmadan, onlarla bir temas kurmadan nerede ise hiçbir maç geçirmedim. Şimdi ne yapacağım? Ben yaklaşsam sporcuya sporcu korkacak. Sporcu bana yaklaşsa ben korkacağım. Korku içinde mi futbol oynanacak? Antrenmanda da sporcular hep tedirgin olacak acaba kimde ne var diye. Kesinlikle kontrol yapılması lazım. Bu sürecin ileriye gitmesi durumunda bu işin durması lazım.”

“FUTBOLCULARDA PSİKOLOJİK BİR BASKI OLABİLİR”

Ligin durumuna gore futbolculara ödenecek ücretlere ve sözleşmelere dair ise Kartal, şunları söylemiş oldu:

“Bu bir mücbir sebeptir aslen. Bu, sözleşmede bilgilerime göre var, bu, mücbir sebebe girecek. Esas bu problemi çözecek olan TFF, UEFA ve FIFA. Bunların beraber karar vermesi lazım. Bir başka ülkede değişik, bir başka ülkede değişik olacağını zannetmiyorum. Bu zincir birlikte. Buna karar verecek, Türkiye’deki kulüpler de buna uyacak. Sahaya çıkmayan futbolcu olursa ona sadece cezai koşul uygulayabilirsiniz. Esasen o tip bir şey başladığında kulüp içindeki problemler başlamış anlama gelir. İki futbolcu bu hale geldiği vakit sen artık maç yapabilir misin? Bundan sonrasında ruhsal savaşlar başlıyor. Göztepe maçında bizim çocuklar sanki yoktu, fazlaca kötüydü. Bu ara hepimiz kendi sahasında maç kazanıyor, dışarıda hepimiz kaybediyor. Ruhsal bir baskı olabilir. Bu evlatların üstünde görünmeyen bir tesir olabilir. Gidip otelde kalıyor insanlarla temas ediyor, o psikolojiyle maça çıkıyor ve netice alma şansı birazcık zorlaşıyor.”

“65 YAŞINI GEÇEN HOCALARI SAHAYA NASIL ÇIKARACAKSIN?”

“Devletin yapabileceği fazlaca şey vardır fakat devleti de düşünmek lazım” diyen Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal, “Vergiler, devlete olan borçlar vardır, orada destek olabilir. Hocalarımız içinde 65 yaşını geçen var mı bilmiyorum fakat 65 yaşını sokağa çıkartmıyorsun sen, 65 yaşını geçen bir hocaya sen nasıl sahada hocalık yaptıracaksın? Bu işin ileriye doğru gidişi birazcık zor benzer biçimde görünüyor. 65 yaşlarında, üstündekiler evde oturması lazım. Sayın Başkanımız Nihat Özdemir’e de fazlaca şeyler düşüyor, ben çözeceğinden de inanırım. Bir an ilkin UEFA ve FIFA ile bir araya gelmesi lazım. Ben çözümün orada olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz