Mehmet Demirkol: Fenerbahçe'de çok şey değişti, hiçbir şey değişmedi!

Fenerbahçe açısından en büyük hata gene acil bir karar vermek, gene toplumsal medya dolduruşuna gelmek olur. Bu bir tek Ali Koç dönemininin değil uzun yılların devamlı tekrarlanan hatası oldu. Hatırlayın! Örnek Aykut Devasa, 2009 Haziranı’nda Fenerbahçe’nin sportif direktörü olmuştu. Sonraki Mart’ta kati bir halde Daum’un yerine geçmeyeceğini söylemiş oldu. Fakat hiçbir şey belli bir planla ilerlemediği, devamlı ürkü kararlar alındığı için, medya ve tribün baskısıyla 3 ay sonrasında teknik direktör oldu.

İstikrarsızlık değişmiyor

Fenerbahçe 20 senedir devamlı kendini tekzip eden kararlar veriyor. Bir Türk/bir yabancı, bir sistemci/bir yıldızcı, bir savunmacı/bir hücumcu… Devamlı bir döngüyle değişim yapılıyor. Devamlı bir mesele ön plana çıkıyor ve onudüzeltmek için bir isim bulunuyor. Bir sportif direktör geliyor sonrasında 3 yıl direktör gelmiyor vs. Devamlı değişim var. Fakat aslen hiçbir şey değişmiyor. 2000 senesinde durum her neyse bugün de aynı. O gün ‘Mustafa Denizli şampiyon yap bizi’ vardı, dün de Ersun Yanal’ın atak futbolu. Devamlı bir değişiklik içinde değişmeyen tek şey istikrarsızlık.

Kim bilir Devasa dönmeli

Bugün değişik olan FFP ve harcama limitleri. Artık sınırsız borçlanma ve harcama şartları yok. Üstüne salgının yaratacağı durum da var. Artık devamlı değişimlerle, aktarma furyasıyla işi götürmek mümkün değil. Bugün yapılması ihtiyaç duyulan tepeden tırnağa gerçek bir spor örgütlenmesini oluşturmak. Gerçek bir sportif direksiyon. Kim bilir Aykut Devasa 11 yıl ilkin başlayıp yarım bıraktığı işe tekrardan dönebilir. Fakat bu kez hakikaten sportif direktör olmak için. Onun altında ve korumasında çalışacak, takımla beraber büyüyecek genç ve tutkulu bir teknik direktör. Ve gerçek bir altyapı yapılanması.

Bulut, kaosu kaldıramaz

Açık konuşalım Erol Bulut benzer biçimde görece tecrübeli teknik direktörler dahi ne şu anki kaosu ne de Ali Koç’un tarzını kaldırabilir. Mutlak bir tampon bölge oluşturmak, mutlak bir sistem kurup gelecek yıldız talibi teknik adam kim ise ona konfor sağlamak, plan sunmak, kadro oluşturmak lazım. Şu demek oluyor ki özetle Fenerbahçe bir teknik direktör değil, bir sistem bulmalı. Alman knowhow’ını kullanmak zekice olur fakat yerliyi de bilmek gerekir.

Şu yapılanma olabilir

Tamamen örneklemeyle Aykut Devasa’ın sportif direktör, Erol Bulut’un teknik direktör, Tayfun Korkut’un altyapı direktörü olduğu bir ekip benzer biçimde. Fenerbahçe bulmanın ardında fakat aslen kurmanın peşine düşmeli. (Derhal ‘Aykut Devasa’ın futbolunu beğenmiyordun hani’ diyeceklere cevabım net: Evet oldukça bunaltıcı buluyorum. Sadece ondan bekleneni meydana getirecek çalışkanlıkta, hususi bir futbol adamı bulunduğunu da biliyorum. İhtiyacı olan tek şey birazcık pozitif fikir, birazcık sevinç.)

Küçük bir ihtimal

5 büyük ligin kaybı 4 milyar Euro. Covid19 salgını sonrası futbola geri dönüldüğünde FFP ne aşama uygulanır? UEFA kulüplere ne benzer biçimde extra haklar tanır göreceğiz. Bu kulüplerin elini kısa vade için rahatlatabilir. Sadece burada gene müsrifliğe tutulmak tarifi mümkün olmayan zararlar da getirebilir.

Geçmiş olsun

Fenerbahçe Basketbol Şubesi’nden sonrasında maalesef futbolda da Covid-19 pozitif vakaları ortaya çıktı. Sporcuların kuvvetli bünyeleriyle bunu atlatacağına inancım sonsuz. Her insana oldukça geçmiş olsun. Ümit ederim en kısa sürede insanlık olarak bunun üstünden gelir ve düzgüsel hayatlarımıza döneriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz