Dünya korona virüsü ile sarsılırken spor müsabakaları da bundan payını aldı. İtalya Futbol Federasyonu yaptığı açılamada korona virüsü nedeniyle Serie A’nın yarım kalabileceğini söyledi.

Virüsün en çok etkilediği İtalya, salgının önüne geçmek için her gün yeni önlemler almakta. Bu önlemler çerçevesinde bütün spor karşılaşmalarını Nisan’ın 3’üne kadar ertelemiş ve Serim A’da karşılaşmaların taraftarsız oynayacağını açıklamıştı. Bu kararlar üzerine İtalya Futbol Federasyonu yetkilileri bugün yaptıkları açıklamada, ligin yarım kalma olasılığının olduğunu belirtti.

3 Farklı Yöntem Üzerinde Çalışılmakta

Bu ihtimal üzerine Serie A’nın akibetinin ne olacak? İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Gabriele Gravina 23 Mart’ta yapacakları toplantıda görüşülmek üzere 3 seçenek üzerinde durduklarını açıkladı.

O seçenekler;

  • Birincisi, play-off oynayarak, şampiyonluk olacak ve küme düşecek takımların tespit edilmesi.
  • İkincisi, mevcut tablonun lig sonucu olarak belirlenmesi. Bu seçeneğin kabul edilmesi halinde, 1 puan farkı ile Juventus şampiyona kabul edilecek.
  • Üçüncüsü, Serie A’da bu yıl şampiyonluk takım seçmemek.

Tarihte Kimi Örnekler Hatırlattı

2004-2005 sezonunda İtalyan futbolu şike ile çalkalanmış ve o sezon Juventus’un şampiyonluğu kabul edilmemiş ve üstüne küme düşürülmüştü.

1964 yılında ise Bologna ve Inter ligi aynı puanla kapatması üzerine, şampiyonu belirlemek için play-off maçı yapılmıştı.

3 Nisan’da yapılacak toplantıda, sezonun devam etmesi kararı çıkarsa bile, EURO 2020 nedeniyle ligin zamanında tamamlanmasının mümkün olmayacağı bilinmekte. Federasyon Başkanı Gravina, bunu da hesaplayarak bu sezon, ligin 31 Mayıs’a dek sarkabileceği ihtimalini görüşeceklerini sözlerine ekledi. Futbol severler şimdiden federasyonun nasıl bir sonuç alacağını merak etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz