Espor geleceğin sporu olabilir mi?

Teknoloji alanında yaşanmış olan gelişmeler değişik sektörlerdeki değişiklik süreçlerinde öncü rol oynuyor. Üretilen yeni teknolojilerin insanların günlük yaşamındaki yeri arttıkça, sektör profesyonelleri de bu sürece uyum sağlamak adına yenilikçi adımları takip ediyor. Espor ekosistemi yenilikçi gelişmelerle ivme yakalayan sektörlerin başlangıcında geliyor. İş dünyası dergisi Forbes tarafınca hazırlanan listeye bakılırsa en kıymetli on espor şirketinin toplam kıymeti Aralık 2020’ye kıyasla yüzde 46 artış göstererek 3,5 milyar dolara ulaştı. Tamamı, “Espor geleceğin sporu olabilir mi?” sorusunu akıllara getiriyor. BBL Kurucu Ortağı Ferit Karakaya esporun yakaladığı ivmeyi ve sektörün geleceğini değerlendirdi.

Espor popülaritesini artırmayı sürdürüyor

“Espor, ekosistemdeki vizyoner insanların emek harcamaları yardımıyla popülaritesini artırmayı sürdürüyor. Bu emekler doğrultusunda espor dünyası olarak daha geniş kitlelere ulaşıyor ve adım adım gelişim göstermeye devam ediyoruz. Sektördeki sayılara bakıldığında pozitif bir tablo görüyoruz. Yakaladığımız gelişme hızının yavaşlayacağına dair herhangi bir emare bulunmuyor. Bu sebeple, önümüzdeki dönemde artan yatırımlarla beraber seyirci sayısında da büyük bir artış bekliyoruz.

Tüm bu gelişmeler gelecekte yalnız sektörü canlandırmakla kalmayacak. Yatırımlar sebebiyle daha büyük kazançların elde edilmiş olduğu bir ortamda, tam zamanlı bir kariyer tercihi olarak espora yönelen oyuncu sayısı da artış gösterecek. Bu sebeple oyuncuların gelirlerinin de artış göstereceğini düşünebiliriz. Ustalaşmış anlamda oldukça başarı göstermiş, mücadeleci ve deneyimli oyuncuların sayısının yükseleceğini, sektörün üst düzey kabiliyetlerle buluşacağını ve dolasıyla alandaki rekabetin de artacağını öngörüyoruz. 

Tamamı ışığında, gelecekte daha çok ustalaşmış oyuncunun, takımın ve organizasyonun dahil olmasıyla beraber büyük bir espor sektörü bizleri bekliyor. BBL olarak, bu gelişmelerden oldukça mutluyuz. Rekabetin ve oyun seviyesinin yükseleceği bir ortamın ekosistemdeki tüm paydaşları besleyeceğini düşünüyoruz. Mücadeleci yapımızla alanda yeni rakiplerin ortaya çıkmasından çekinmiyoruz bundan dolayı rakiplerin bizi geliştireceğini ve daha ileri taşıyacağına inanıyoruz.

Espor, geleceğin spor dünyasında mühim bir yer tutacak

Oyun ekosistemi, oyunculara birçok avantaj sağlıyor. Oyunseverler oyunlar vesilesiyle rutin hayatlarında gerçekleştiremedikleri aksiyonları ve deneyimleri sanal bir ortamda görsel olarak keşfedebiliyor. Öte taraftan, esporun yalnız keyifli bir edinim alanı sunmakla kalmadığını ifade edebiliriz. Hem de oyunculara iş birliği içinde hareket edecekleri, kontakt kuracakları ve düşünce alışverişinde bulunacakları bir dayanışma ortamı da sunuyor. Çevrimiçi karşılaşmalar devam ederken çevrimiçi söyleşi vesilesiyle kontakt elde eden oyuncular, anlık tepkiler göstererek daha iyi bir rekabetin önünü açıyor. Buradan hareketle oyun platformlarının bir sosyalleşme ortamı oluşturduğunu söyleyebiliriz. 

Tamamı ışığında, dijitalleşen dünyada espor alanına meydana getirilen yatırımların giderek artacağını düşünüyoruz. Yatırımların çoğalmasının peşinden ekosistemdeki tüm paydaşlar daha iyi fırsatlardan yararlanma imkânı yakalayacak. Bu sayede her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşılırken, esporun popülaritesini artıran bir spor dalı olarak dikkat çekeceğini söylemek mümkün. Netice olarak, espor geleceğin spor dünyasında mühim bir yer tutacak. BBL olarak, taraftarlarımızdan da destekleriyle ekosistemimizi daha ileriye taşımak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Taraftarlarımızın bizlere olan itimatını ve inancını biliyoruz. Biz, geleceğin spor dünyasında mühim bir oyuncu olarak yer alacağız.” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz