Can Gürsu: PUBG MOBILE şu anda Türkiye’nin en popüler mobil oyunu

Dijital eğlence ve oyun sektörünün en mühim markalarını Türkiye’de buluşturan Internasyonal Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı GameX 2022, 4 günde on binlerce ziyaretçinin katılımıyla sonlanmış oldu. İstanbul TÜYAP Fuar ve Kurultay Merkezi’nde düzenlenen fuara ilgi büyüktü. Bilhassa fuarın en büyük standına haiz olan PUBG MOBILE’da birbirinden keyifli ve güzel anlamış olur yaşandı.

Fuar sebebiyle orada bulunan Tencent Games Kıdemli Pazarlama Müdürü Can Gürsu da FANATİK’in sorularını yanıtladı. Espor dünyasından, Tencent Games’in çalışmalarına kadar sorularımıza oldukça samimi yanıtlar veren Gürsu, PUBG MOBILE’ın niçin yükselen bir yıldız bulunduğunu deklare etti. Ek olarak Gürsu, yeni gelecek oyunlar için de heyecanlandıran bilgiler verdi.

İşte Can Gürsu’nun röportajı:

‘Ülkeye verilen kıymeti gösteriyor’

Gamex 2022 fuarı oldukça güzel geçti. En büyük standlardan biri de size aitti. İlgi neredeyse tamamen sizin üzerinizdeydi. Bu mevzuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

PUBG MOBILE şu anda Türkiye’nin en popüler mobil oyunu. Ikimiz de buna yakışır bir halde standımızı açtık. Tencent Games ülkeye oldukça ehemmiyet veriyor. Burada oldukça ciddi bir oyuncu kitlesi var. PUBG MOBILE standımızın yanı sıra SYNCED: Off-Planet alanımız da vardı. Oyuncular ilk kere bu yeni oyunumuzu da burada deneyimlediler. Fuardaki standımızın büyüklüğü ülkeye verilen kıymet olarak söyleyebilirim.

Amatör oyuncuların dikkatine

PUBG MOBILE ekibi olarak espor dünyasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

PUBG MOBILE esporu amatörden başlayarak yarı ustalaşmış ve profesyonelliğe geçişteki tüm katmanları destekleyen özellikte. GameX’te finalleri düzenlenen Yükselen Yıldızlar turnuvamız da bunu gösteriyor. Ustalaşmış alanda bile verilemeyen 500 bin TL benzer biçimde bir ödülü tamamen amatör, kendi içinde yükselme ışığı olan adaylarımıza dağıttık. Ustalaşmış anlamda da bildiğiniz benzer biçimde 3 Büyük kulüp ekip sahibi. Meşhur futbolcularımızın takımları var. 16 takımımız da kendi içinde oldukça başarıya ulaşmış ve iyi işler çıkartıyorlar. Artık bir tek Türkiye’de de iyi işler yapmıyoruz, geçen yıl Avrupa şampiyonluğu ulaştıktan sonra dünya şampiyonasında gelen dördüncülük ve altıncılık bizi gururlandırdı. Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen PMPL Avrupa Şampiyonası’nda ilk beşin tamamını Türk takımları oluşturdu. Fire Flux Esports önder bitirerek Türkiye esporunda ilk kere Avrupa Şampiyonluğu getirdi. İnşallah yazın da gene büyük başarılara imza atarak Türkiye’nin yüzünü güldüreceğiz.

‘Fazlaca mühim yıldızlarımız var’

Türkiye espor alanında ciddi bir potansiyele haiz. Bunu da tam anlamıyla göstermeye başladı. Bu konudaki fikirleriniz neler?

PUBG MOBILE’da oldukça mühim yıldızlarımız var. Yakında kim bilir bu iyi adları dünyada öteki takımlarda görmeye başlayacağız. Başarının temelinde de oyun ile iç içe bir neslin olması büyük etken diye düşünüyorum. Ikimiz de PUBG MOBILE olarak amatörden itibaren destek vermemizin sebebi aslına bakarsan bu kabiliyete inanmak. O yüzden her seviyeyi destekliyoruz. Ben gençlerimizin oldukça iyi şeyler yapabileceğine inanıyorum. Ek olarak iyi de bir kariyer fırsatı bulunduğunu düşünüyorum bu durumun. Hepsi sporcu zihniyetinde ve fiziğinde olmak zorundalar. Bu sebeple ciddi bir kondisyon da gerekiyor. Bugün bakmış olduğunuzda turnuva saatleri 4-5 saat sürüyor. Atamızın da söylediği benzer biçimde sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Ben gençliğe inanıyorum. Espor alanında bayrağı oldukça öteye taşıyacağımızı düşünüyorum.

‘Tartışmalar giderek son bulacak’

‘Oyun oynayarak para kazanılır mı?’ algısını nasıl değerlendiriyorsun ve sizce bu düşünce artık ortadan kalktı mı?

Doğal bazı algıların kırılması vakit alıyor. Seneler geçtikçe ben bu algının yumuşadığını ve kırıldığını düşünüyorum. Bilhassa büyük spor kulüplerinin bu işe girmesi, üniversite takımlarının bu işe el atması ve federasyonun kurulmasından sonrasında bu düşünceler tamamen kayboldu diyebiliriz. Ikimiz de bu mevzuda elimizden geleni yapıyoruz. Bence markaların da bu işe perspektif artık değişiyor. Bu sebeple dünyada spor algısı değişiklik sürecinde. Bu bir tek bizim vatanımızda olan bir durum değil, dünyada bildiğiniz gibi ‘espor, spor mudur?’ tartışması yaşandı tüm mecralarda. Şimdi olimpiyatlara dahil ediliyor yavaş yavaş. Asya oyunları başlıyor. Artık devletlerin nezdinde ulusal takımlar oluşturuluyor. Ilkin hükümetlerin, sonrasında markaların, sonrasında da geriye kalan her insanın bu algısının kırıldığını düşünüyorum. Biz sektördeki ana oyuncu olarak elimizden geleni yapıyoruz. Inanırım hepimiz üstüne düşeni yaptığında 3 yıl sonrasında bu biçim tartışmalara yer bırakmayacağız.

 

Çalışmalarınız ve projeleriniz hakkında data verebilir misiniz?

Tencent Games dünyanın en büyük oyun şirketi. Bugün pazarda gördüğümüz birçok oyunun da sahibi aslen fakat Türkiye’de biz Tencent olarak PUBG MOBILE ile varız. Ümit ederim bunu giderek genişleteceğiz.

En sevdiğin oyun hangisi?

Ben daima FPS oyunlarına daha yatkın olduğumu düşündüm. O yüzden de PUBG MOBILE’ı hep ‘first person’da oynuyorum, FPS havasını yaşatmak için. Şu an her yerde ve kolaylıkla oynayabildiğim oyun PUBG MOBILE.

PUBG MOBILE’da sizi bir oyuncu olarak çeken en mühim özellik sizce nedir?

Benim için oyun oynarken bireysellikten daha oldukça arkadaşlık önemlidir. Dostlarımla yaptığım herhangi bir aktiviteyle daima daha büyük keyif aldım. PUBG MOBILE buna olanak veriyor. Hem oyun içi sesli hitabı olsun, hem her yerden ulaşım şansı olsun… Aslına bakarsan oyuna bir kez başlayınca dönemin bile bilincinde olmuyorsunuz. Pandemi döneminde bilhassa benim için bir kurtarıcı oldu diyebilirim. İnsanın düşük modunu aniden yükselttiğini düşünüyorum. Pandemide bilhassa Türkiye’de PUBG MOBILE oynayanların düzey oldukça yüksekti. Hepimiz oynadı diyebilirim. Beni açıkçası oyuna bağlayan şey sosyallik. Hala günlük olarak vakit bulursam 25-30 dakikalık vakit geçiriyorum.

Son olarak espor yaşamına ne ileti vermek istersiniz?

PUBG MOBILE olarak biz ülkemize yatırım hayata geçirmeye devam edeceğiz. Esporcu olmak isteyen, espor kariyeri hedefleyen ya da espor ekosisteminin herhangi bir yerinde var olmak isteyenlerin bizi takip etmesi icap ettiğini düşünüyorum. Fırsat bulduklarında bizlere dahil olmalarını söyleyebilirim. 

Mehmet Caner Kolağasıgil / Spor KralÖzel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz