Türkiye oyun sektörü büyümeye devam ediyor

Internasyonal 85’i aşkın oyun firmasının Türkiye yetkili satıcısı olan dijital oyun mağazası oyunfor.com’un açıklamış olduğu verilere bakılırsa oyun ve oyun içi satışları nisan ayında, mart ayına kıyasla %5’lik bir düşüş gösterdi. Düşüşün tamamı PC platformu özelinde yaşanırken öteki kategorilerde herhangi bir değişim yaşanmadı. Satışların geçen senenin nisan ayına oranla %12’lik bir artış göstermesi ise geçtiğimiz yıla bakılırsa oyunlara olan ilginin arttığını kanıtladı.

Mobil oyunların yükselişi

Nisan ayında oyuncuların en fazlaca ilgi gösterdiği oyun bir kez daha PUBG Mobile oldu. Free Fire’ın Nisan ayında en fazlaca ilgi gören oyunlar sıralamasında ikinci sırayı almış olduğu listede, sıralamadaki öteki oyunlardan 6 tanesinin mobil oyun kategorisinde olması dikkat çekti.

En fazlaca oyun içi satış meydana getirilen 10 oyun

1. PUBG MOBILE

2. Valorant

3. Garena Free Fire

4. Call of Duty Mobile

5. PUBG New State

6. League of Legends

7. Roblox

8. CS:GO

9. Arena of Valor

10. Lords Mobile

İllere bakılırsa dağılım

Oyun alışverişlerinde nisan ayında en fazlaca alışveriş İstanbul’dan yapılmış oldu. İstanbul’u; Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya takip etti. 

Yaş aralığına bakılırsa dağılım

Nisan ayında 21-30 yaş aralığındaki oyuncuların alışverişleri gene yükselişteydi. Bu oranı 30 yaş üstündeki oyuncular takip etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz