Müzede oyun geliştirecekler

Başkent Üniversitesi Yaratıcı Kültür Endüstrileri Araştırma ve Uygulama Merkezi(YAKEM), Etimesgut Belediyesi ve Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği(TOGED) iş birliğiyle, 14-15-16 Mayıs tarihlerinde Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nda ‘Türk Zamanı Game Jam’i gerçekleştirecek. Oyun kurucularının 48 saatlik süre ve sınırı olan bir tema çerçevesinde oyun geliştirmesini hedefleyen yarışma formatındaki etkinlik, Türkiye’de ilk kere Türk evveliyatına hususi ve bir müzede meydana getirilen ‘Game Jam’ olacak. Türkiye genelinden 113 kişinin başvurduğu organizasyonda, katılımcılar müzedeki eserler ile zamanı vakalar üstünden esin alarak Türk tarihinin güzel duyu ve kültürel bileşenlerini deneyimleyecek. Bu deneyimden esin alarak yapılacak oyun geliştirme emekleri 14 Mayıs 13.00’te başlayıp, 16 Mayıs 11.00’de gerçekleştirilecek ödül törenine kadar devam edecek. Ödül töreninde ise jürinin değerlendirmeleri sonucu birinciye 20 bin TL, ikinciye 15 bin TL, üçüncüye ise 10 bin TL ödül verilecek. 

Oyun sektörüne girmeyi hedefleyen gençlerin, Türk tarihinden gelen birçok hikâyeyi tanıma ve kullanma fırsatını bulacağını belirten YAKEM Müdürü Ahmet Nedim Tolungüç, Game Jam hakkında şu detayları verdi:

FİKİR ORTAYA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ

“Game Jam, oyun kurucularının belirli bir süreyle, mevzu özelinde, asla ara vermeden ve bulunmuş olduğu mekânı terk etmeden oyunlarını geliştirmeyi ve bir düşünce ortaya çıkarmalarını hedefliyor. Oyunlarda çoğu zaman zamanı efsaneler, menkıbeler kullanılıyor. Bizde bundan dolayı Etimesgut’ta bulunan Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nda etkinliğimizi gerçekleştireceğiz. Türk evveliyatına ilişkin oyun fikirlerini tasarlamaları için bu şekilde bir mekânda yapıyoruz.

İZLEYİCİLER İÇİN EĞİTİMLER DÜZENLEYECEĞİZ

Türkiye genelinden 113 şahıs müracaat bulunmuş oldu. Katılımcılar 14-15 Mayıs tarihlerinde oyunlarını tasarlayacak. Bu günlerde hem oyunculara hem de seyircilere yönelik bazı eğitimler düzenleyeceğiz. 16 Mayıs’ta da bir ödül töreni düzenlenecek. Oyuncuların oyunun tamamını bitirmeleri gerekmiyor. Modellemelerini yapmaları, fikri ortaya koymaları ilk başta bizim için kafi oluyor.”

Kaynak: Özgürlük

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz