VCT Challengers 1.Aşama EMEA takımları belli oldu

En iddialı takımların bazıları daha elemeler başlamadan turnuvaya veda etti. Bunun yanında, G2 Esports, BIG ve SuperMassive Blaze benzer biçimde adlar, onları Challengers’da 2021 VCT Şampiyonu Acend ve korkulan birçok öteki takımla karşı karşıya getirecek altın biletleri ceplerine koydular.

Ön elemelere destansı hamleler, kızışan rekabetler ve muhteşem VALORANT maçları damga vurdu. EMEA’nın birinci ve ikinci kapalı ön elemelerinin en mühim gelişmelerinin ve mücadelenin Türkiye ve BDT’de nasıl şekillendiğinin özeti şu şekilde: 

EMEA 1. Eleme: Saldırıya BIG ve Guild önderlik ediyor 

Üst grupta üstünlüğünü ispatlayan Guild, oldukça sıkı geçen bir takım oyunun arkasından TENSTAR ve Rebels’ı alt etti. Süreçte yalnız tek bir harita kaybettiler ve üst grup finaline giden yolda G2 Esports ve BIG’i yenmeyi başaran, kendileriyle denk güçteki Vitality’le yüzleştiler. 

Bu sırada BIG alt gruptaki mücadeleden çıkarak alt grup finalinde yer almaya hak kazanmıştı ve burada Vitality’i sıkıntılı bir imtihan daha bekliyordu. BIG, Vitality’i 3-0 benzer biçimde net bir skorla bertaraf ederek turnuvanın Challengers ayağına çıkmayı başardı. 

EMEA 2. Eleme: Tanıdık rekabetler tekrardan alevleniyor 

İkinci elemelerde tablonun en üzerine adını yazdırmayı başaran yalnızca G2 Esports oldu. Beraber ilk elemelere katılmış olduğu Alliance ve TENSTAR’ı geride bırakan samuray ekibi, League of Legends’daki eski rakipleri EXCEL’le üst grup finalinde karşı karşıya geldi.  

3 – 1’lik bir serinin arkasından Challengers’daki yerlerini güvence altına aldılar, EXCEL’in yıldızı Patryk ‘paTiTek’ Fabrowski’nin görkemli Phoenix’ine Ascent’te inanılmaz bir geri dönüşle cevap verdiler ve karşı karşıya gelme G2 Esports zaferiyle sonuçlandı. 

G2 Esports karşısında aldıkları mağlubiyetten sonrasında EXCEL ekibi, kendi ülkelerinden London United’la karşılaştı. Bu karşı karşıya gelme sonrasında Challengers’daki son yeri kapan taraf London United oldu. 

BDT: FPX ve Natus Vincere zafere ulaştı 

BDT’nin ilk açık ön elemeleri iki başarı göstermiş espor ekibi FunPlus Phoenix ve Na’Vi arasındaki kıvılcımı ateşleyerek, hatırlanası bir seri sundu. EMEA takipçilerine 2022’de ilk kez kusursuz bir BO5 izleten FPX, rakiplerini Breeze, Haven ve Split süresince net galibiyetlerle silip süpürmeyi başardı. 

İkinci elemelerde geri dönen Na’Vi, 5MOKES’u alt etti. Tüm turnuva süresince yalnız tek bir oyun kaybettiler ve Challengers’a tüm silahlarını kuşanmış şekilde geliyorlar. 

Türkiye: Yıldızlarla bezeli maç serileri 

Türkiye, VALORANT’ta rekabetin en yoğun olduğu bölgelerden biri bulunduğunu Challengers ön elemeleriyle bir kez daha kanıtladı. Futbolist ve Fenerbahçe Espor erken havlu atınca, SuperMassive Blaze turnuva süresince Fire Flux’la iki kez karşılaştı ve iki maçtan da galip ayrılarak ilk biletin sahibi oldu. 

Elemelerin ikinci dalgasında geri dönen Fire Flux tam performansını gösteremedi ve finale giden yolda Futbolist’i engelleyemedi. Sadece meşhur ekip, Split’te 10 – 13’e giden hararetli bir 3 -1’lik serinin sonucunda BBL Esports tarafınca alt edildi ve ikinci bileti alan ekip BBL Esports oldu. 

VCT EMEA Challengers I. Aşama’ya katılmaya hak kazanan takımlar ve grupları 

VCT EMEA, şampiyon ve yarı finalist Fnatic ve Team Liquid’in yanı sıra Acend ve finalist Gambit’in dönüşüne sahne olacak.  

Ön elemeleri geçen tüm takımlar ve bu takımların iki grubun hangisinde yer alacakları bilgisi: 

A Grubu: Gambit, Team Liquid, BIG, FunPlus Phoenix, London United, Natus Vincere 

B Grubu: Fnatic, Acend, SuperMassive Blaze, Guild Esports, BBL Esports, G2 Esports 

 Bu takımların her biri Masters 2022’de yer bulmak için savaşım edecek, son ekip ise VALORANT Challengers Promotion Tournament’a düşecek. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz