PUBG Mobile Dünya Şampiyonası finallerinde üç büyük Türk takımı yarışacak

Tencent Ülke Müdürü Aras Şenyüz, Singapur’da düzenlenen PUBG Mobile Dünya Şampiyonası finalleriyle ilgili Demirören Haber Ajansı’na (DHA) hususi açıklamalarda bulunmuş oldu. Şenyüz, “Bu yıl 3 Türk ekibi ile Dünya Şampiyonası finallerdeyiz. Fenerbahçe Espor, Kaos NextRüya ve S2G Esports şu an PUBG Mobile’ın en büyük Espor organizasyonunda dünyanın en iyi oyuncuları içinde yer ediniyor” dedi. 

PUBG Mobile Dünya Şampiyonası finallerinde üç Türk ekibi yarışacak. Bugün başlayıp pazar günü tamamlanacak olan PUBG Mobile Dünya Şampiyonası’nın finallerinde, dünya genelinde en iyi 16 ekip şampiyonluk mücadelesi verecek ve 3 milyon Dolar ödül havuzu için yarışacak.

“ESPOR FARKINDALIĞI ÜLKEMİZDE SON YILLARDA CİDDİ ARTIŞ GÖSTERDİ”

Türkiye’de 30 milyondan fazla oyuncu bulunduğunu belirten Şenyüz, Esporun ülkemizdeki büyümesiyle ilgili olarak, “Espor endüstrisinin farkındalığı devletimizde son birkaç senedir oldukca ciddi arttı. Sektör her geçen gün büyüyor, büyümeye de devam edecek. Bir oldukca sporcumuz bu alanda oldukca ciddi gelirler elde etmeye başladı. Elde ettikleri başarılardan sonrasında yurt dışındaki takımlara geçirme oldular, orada ülkemizi başarı göstermiş bir halde temsil ediyorlar. Ek olarak PUBG Mobile takımlarımızın internasyonal arenada elde etmiş olduğu başarılarla artık Türk Espor kulüplerinin de yurt haricinde bilinilirliği artıyor. Hem oyun sahipleri hem de markalar bu alanda yatırımlarını artırıyorlar. Bir tek oyuncular değil, takımlar, turnuvalar, Espor içerik üreticileri, seyirciler, markalar… Oldukca kalabalık bir ekosistemden bahsediyoruz. Bu alanda ilerlemek isteyen küçüklere ailelerin desteğinin gittikçe arttığını gözlemliyoruz. Z kuşağıyla birlikte büyüyen ve gelecek yıllarda daha da yaygınlaşacak olan devasa bir sektör burası” diye konuştu. 

“ESPOR, FUTBOLDAN SONRA EN ÇOK İZLENEN BRANŞLARDAN BİRİ”

Espor organizasyonlarının Türkiye’de futboldan sonrasında en oldukca izlenen branşlardan biri olduğuna vurgu icra eden Şenyüz, “Espor, devletimizde futboldan sonrasında en oldukca izlenen branşlardan biri demek mümkün. Toplumsal medyayı en oldukca kullanan ülkelerin başlangıcında gelen Türkiye, genç kitlesi ile Esporu da erken benimsedi. PUBG Mobile olarak da çok önemli izlenmelere ulaşıyoruz. Bunun en mühim sebeplerinden biri, seyircilerimiz bizi ücretsiz bir şekilde Youtube, Twitch, Feysbuk, Nimo TV, TikTok benzer biçimde birçok kanaldan izleyebiliyor. Bunun yanında oyun içine de mühim Espor maçlarımızın canlı yayınlarını ekliyoruz. Dolayısıyla milyonlarca PUBG Mobile oyuncusu Espor maçlarımızı da kolayca yakından takip edebiliyor” şeklinde konuştu. 

“BU SENE BAŞARIYI ARTIRIP 3 TÜRK TAKIMI DÜNYA ŞAMPİYONASI FİNALLERİNDEYİZ”

PUBG Mobile Dünya Şampiyonası’na bu yıl ilk kez 3 Türk takımının çıktığını belirten Şenyüz, “Bir tek PUBG Mobile özelinde değil, Türkiye Espor ekosistemi için çok önemli bir başarı bu. Ekip olarak oynanan Espor branşlarında daha ilkin bu şekilde bir başarı herhangi bir oyunda görülmedi. Geçen yıl dünya finallerine 2 takımımızla çıkmıştık, bu yıl başarıyı artırıp 3 Türk ekibi ile finallerdeyiz. Takımlarımız PUBG Mobile’ın en büyük Espor organizasyonunda dünyanın en iyi oyuncuları içinde gözüküyor ve Çin, Malezya, Cenup Kore, Rus takımlarına karşı kafa tutabiliyorlar. Sporcularımızın Büyük Finaller’de başarı elde edip, 3 milyon dolarlık ödül havuzundan aslan payını alacaklarına yürekten inanıyorum” açıklamasında bulunmuş oldu. 

“HER GEÇEN GÜN ÖDÜL HAVUZUMUZU ARTIRIP, DAHA GÖRKEMLİ TURNUVALAR DÜZENLER HALE GELDİK”

Tencent Ülke Müdürü Aras Şenyüz, Espor organizasyonlarının ekonomik olarak da büyük artılar getirdiğini ifade ederek, “Bu yıl daha hemen hemen 4’üncü yılımızı kutlamamıza karşın, PUBG Mobile ligimiz, takımlarımız ve oyuncularımız tam anlamıyla ustalaşmış bir yapıya geçtiler. Hem takımlarımız hem de oyuncularımız ciddi meblağlar kazanıyor. Dünya Şampiyonası’nda Batı Ligi Şampiyonu olan Kaos Next Rüya şimdiye kadar 400 bin Doları aşan bir ödül kazanmıştır. Finallerde ödül havuzu söylediğim benzer biçimde 3 milyon Dolar. Bunlar devasa yükseklikte üstün dereceli rakamlar. Sektörün de nereye gittiğini gösteriyor. İzlenmelerimiz de son aşama iyi olduğundan hem globalde, hem de yerelde kuvvetli sponsorluk anlaşmaları yapıyoruz. Bu sayede her geçen gün ödül havuzumuzu artırıp, daha görkemli turnuvalar düzenleyebiliyoruz. Artan gelir fırsatı takımların da daha çok ilgisini çekiyor. Büyük futbol ve spor kulüpleri de işin içinde. Bu da rekabetçi ortamın kuvvetlenmesini sağlanıyor” diye konuştu. 

“2022’DE BÜYÜK BİR TOPLULUK TURNUVASI DÜZENLEYECEĞİZ”

Türkiye’deki Espor yatırımlarını da özetleyen Şenyüz, “PUBG Mobile için Türkiye pazarı oldukca mühim. Şu anda devletimizde en oldukca oynanan oyunuz. Kısa sürede Arena of Valor adlı bir başka mobil oyunumuzu daha oyuncularla buluşturduk. Orada da güzel sonuçlar alıyoruz. 2022’de ustalaşmış liglerimiz aslına bakarsanız devam edecek. Gene hatırı sayılır oranda ödüller dağıtacağız. Bununla beraber büyük bir topluluk turnuvası düzenleyeceğiz. Bu turnuvada 5 bin üstü ekip iştirakı bekliyoruz. Katılanlar büyük ödüller kazanacak, hem de kendilerini ustalaşmış takımlara göstermiş olacaklar. Bir ihtimal bu turnuvadan sonrasında ustalaşmış sözleşmeye imza atacaklar. Kısa sürede duyurularını yapacağız” dedi. 

“TÜRK OYUNCULARININ VE TÜRK TAKIMLARININ TANINIRLIĞI ARTIYOR” 

Takımların internasyonal arenadaki başarılarının artmasının sektöre olan yansımasını da değerlendiren Şenyüz, “Bu oldukca mühim. Internasyonal turnuvalarda elde ettiğimiz her başarıdan sonrasında global ekiplerin ilgisi de bir o denli artıyor. İlginin artması da ülkeye olan yatırımın artması anlamına geliyor. Bununla beraber elde edilmiş mühim başarılardan sonrasında takımlarımızın, oyuncularımızın tüm dünyadaki tanınmışlığı ve toplumsal medyadaki takip edenleri de artıyor. Bu da takımlarımızın elde ettikleri sponsorluk benzer biçimde gelirleri de artırmış oluyor” şeklinde konuştu.

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz