Son yıllarda tesiri giderek artan oyun sektörü büyümeye devam ediyor. 2020 senesinde %10 büyüyerek 159 milyar dolar hacme ulaşan oyun sektörü, vatanımızda de hacmini giderek artıran bir büyüklüğe haiz. Mobil oyunlar sektörü ise bu alanda başı çekiyor. Mobil oyun sektörünün vatanımızda hacmi 2020 senesinde 450 milyon doları bulurken, 230 milyon dolarlık hacimle bilgisayar oyunu ve 200 milyon dolarlık hacimle konsol oyunları mobil oyunları takip etti.

5 yıl içinde 250 milyar dolar üstü bir hacme yetişmesi beklenen oyun pazarında Türk üreticiler de yerini almaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda adından sıkça söz edilen sektör içi şirket satın almalarının yanı sıra global oyun listelerinde üst sıraları zorlayan bir oldukça Türk yapımı oyunun piyasaya çıkması, dikkati Türk oyun sektörünün üstüne çekerken, sektörün ihracat geliri de hızlıca artıyor.

2015 yılından beri oyun sektöründe etkinlik gösteren Mayadem ise küçüklere hususi içerikler üretiyor. Bu alanda şimdiye kadar 50’den fazla oyunu uygulama marketlerinde yer edinen şirket, 70 milyonun üstünde indirme sayısına ulaştı.

Mevzuyla ilgili konuşan Mayadem CEO’su Uğur Tılıkoğlu, “Oyun sektörü ülke olarak mühim oyuncular içinde yer aldığımız sektörlerden biri ve son yıllarda ülkemize katma kıymet sağlamak noktasında ciddi başarılar elde ettiğimiz bir etkinlik alanı. Biz bu aşamada Mayadem olarak daha niş bir pazar olan küçüklere hususi içerikler üretiyor ve yayınlıyoruz. Bu da değişik sorumlulukları bununla beraber getiriyor, küçüklere hususi içerikler üretirken, onların gelişimine zarar vermeyecek, aksine yarar sağlayacak öğeler barındırabilmek adına süreçlerimizi kurgulayarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Gelecek yıllarda payını giderek artıracak bir alan bulunduğunu düşündüğümüz küçüklere yönelik mobil oyun pazarında 5 yıl içinde Avrupa’nın en büyük 3 firmasından biri olmayı hedefliyoruz ve bu amaçla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz