Mobil oyunlarda ilk yarı hasılatı 44 milyar dolar

Araştırma şirketi Sensor Tower tarafınca hazırlanan rapora gore 2021’nin ilk yarısında App Store ve Google Play Store’daki uygulamalara 64,9 milyar dolar harcandı. Rapora gore, 2020 yılının aynı döneminde elde edilmiş gelire kıyasla yüzde 24,8’lik artış oldu. 2021 yılının ilk yarısında App Store’da 41,5 milyar dolar, Google Play Store’da ise aynı dönemde 23,4 milyar dolar harcandı. Senenin ilk yarısında dünya genelinde ortalama 72,5 milyar mobil uygulama indirme işlemi gerçekleşti. Bu sayı geçtiğimiz senenin aynı döneminde 71,3 milyardı.

Mobil oyun harcamaları yüzde 18 arttı

Mobil oyunlarda küresel tüketici harcamaları, 2021’in ilk altı aylık döneminde yüzde 17,9 artışla 44,7 milyar dolara ulaştı. App Store’da, senelik 13,5 artışla 26 milyar dolarlık oyun içi harcama gerçekleşti. Google Play’in pazarı Apple’ınki kadar mobil oyun geliri sağlamasa da bundan önceki yıldaki 15 milyar dolardan yüzde 24,7 artarak 18,7 milyar dolara terfi etti. 

Rüzgar girişimciden yana esiyor

Mobil oyun ve uygulama pazarının senenin ilk yarısında ciddi kazançlarla büyüdüğünü vurgulayan IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, “Pandemi koşulları mobil dünyaya ilgi artışını engellemedi, aksine sektörün gelişimine katkı sağlamış oldu. Sektör, her geçen gün yeni fikirlerin, girişimlerin dahil olmasıyla büyüyor, ekonomideki yerini sağlamlaştırıyor. Bu mevzuda sağlanan devlet destekleri, oyun geliştiricilere personel istihdam, komisyon, reklam, yurt dışı kira ve marka desteği şeklinde pek fazlaca alanda maddi kaynak niteliği taşıyor. Girişimlerin desteklenmesi için IFASTURK olarak markalaşma, devlet destekleri, hibeler ve teşvikler mevzularında danışmanlık hizmeti veriyoruz.” açıklamasında bulunmuş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz