Mobil oyunlara 120 milyar dolar harcanacak

App Annie tarafında meydana gelen 2021 Mobil Oyun Durumu araştırmasına bakılırsa, tüketiciler 2020’de mobil uygulamalara 143 milyar dolar harcadı. Bu tutarın 100 milyar doları mobil oyunlar için harcandı. iOS ve Google Play’de harcanan her bir doların 70 senti oyunlara ilişik. 

 80 milyar oyun indirildi

 Araştırmaya bakılırsa, 2020’deki tüm mobil uygulama indirmeleri içinde mobil oyunların oranı yüzde 36. Bu oran, toplamda 80 milyar indirme işlemine karşılık geliyor. Mobilde günlük geçirilen vakit kullanıcı başına 4,2 saat. Oyun başlangıcında geçirilen zamanda bundan önceki yıla bakılırsa yüzde 20’lik artış mevcut. 

 2021’de oyuna yüzde 20 daha çok harcayacağız

 2021’de mobil oyun pazarının elde edilmiş gelir artışı bakımından birçok sektörü geride bırakacağını belirten IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, “Meydana getirilen harcama tutarları mobil oyunların dikkate kıymet yükselişini doğruluyor. 2021’de mobil oyunlara 120 milyar dolardan fazla harcama yapılacağı beklentisi, pazarın 2020’ye bakılırsa yüzde 20 daha çok büyüyeceğini gösteriyor. Mobil oyunların konsol, bilgisayar ve öteki oyun sektörlerinin toplamından yüzde 50 daha büyük bir hacmi bulunuyor. Mobil oyun alanında üretim yapmak isteyen girişimcileri devlet destekleri, hibeler ve teşvikler mevzusunda destekleyerek markalaşma yolunda ilerlemelerine katkıda bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz